• |

Video/ Shtylla, gola të anuluar e spektakël: City reziston në Anfield ndaj Liverpool, fiton… Arsenal

City

Java e 28-të e Premier League dhuron një Liverpool-City me intensitet shumë të lartë. Në pjesën e parë, Citizens kaluan në avantazh me Stones dhe mund të kishin dyfishuar. Pjesa e dytë pastaj ishte e gjitha e Reds. Mac Allister barazoi me penallti dhe Klopp iu afrua fitores në disa raste. Tani renditja është shumë e ngjeshur: Arsenal e Liverpool kryesojnë me 64 pikë, +1 ndaj City.

Me pikë do ta kishte merituar Liverpool, por ndeshja më e shumëpritur e javës së 28 dhe ndoshta e të gjithë Premier League përfundoi 1-1, me Man City që arrin të largohet me një pikë nga Anfield. Citizens shtynë përpara me De Bruyne, por Klopp dhe Liverpool u përgjigjën me Nunez e Diaz. Ndeshja ishte zbavitëse, ritmi shumë i lartë dhe në minutën e 23′ City kaloi në avantazh në zhvillimet e një goditje këndi. Aké bëri një bllokim të përsosur ndaj Mac Allister dhe Stones mundi të ndërhynte për devijimin fitues në shtyllën e afërt, duke befasuar Kelleher. Citizens kërkuar menjëherë dyfishimin me Haaland, por Van Dijk e mbajti norvegjezin në mënyrë të përsosur gjatë gjithë ndeshjes dhe City nuk arriti të godasë.

SHTYLLA E POLEMIKA

Në pjesën e dytë miqtë hynë në fushë me pak përqendrim dhe Aké ishte i pavëmendshëm duke befasuar Ederson me një pasim prapa. Nunez parapriu portierin, që e rrëzoi në zonë. Penalltia ishte e pashmangshme dhe Mac Allister nuk gaboi duke barazuar 1-1 në minutën e 50′, me Ederson që nuk mundi të vazhdonte më i dëmtuar. Ortega në fushë dhe pati shumë punë në shënjestër të Luis Diaz, i cili gaboi në dy raste ballë për ballë me portierin. Klopp futi në fushë edhe Salah dhe Reds morën kontrollin e ndeshjes, por Ortega ishte vendimtar edhe ndaj Mac Allister.

Lexo më tej: Alexander-Arnold thumbon Manchester City, Haaland i përgjigjet me… Tripletën

City mbrojti barazimin, duke ndërtuar vetëm një shans (të rastësishëm) me Foden që e përplasi topin në traversë dhe goditi shtyllën me zëvendësuesin Doku në minutën e 88′, mes rasteve të vazhdueshme (14 me 3) të Liverpool. Reds shënuan me Elliott në minutën e 94′, pasi Gakpo goditi traversën, por gjithçka u ndal për shkak të pozicionit jashtë loje të Salah. Kontestime edhe për faullin e Doku ndaj Salah të pa akorduar nga arbitri, që e mbylli sfidën në barazim.