• |

Video/ Mendoi se anuloi kartonin e verdhë, Cafarquliyev tentoi qepalla me Taylor: arbitri e përjashtoi

Cafarquliyev

Në Leverkusen-Qarabag ka pasur një episod që ka bërë shumë tifozë të buzëqeshin. Cafarquliyev u përfshi në një keqkuptim qesharak me arbitrin Taylor. Lojtari azerbajxhanas donte të bënte qepalla me arbitrin, por Taylor i tregoi kartonin e kuq.

LEVERKUSEN SHPËTOI NË SHTESË

Bayer Leverkusen i Xabi Alonso vazhdon të mos humbasë, por në sfidën e dyfishtë ndaj Qarabag duhet të falenderojë kohët shtesë dhe Patrick Schick. Ish-lojtari i Romës në fakt shënoi tre gola mes ndeshjes së parë e të kthimit të 1/8 të Europa League, të gjitha në kohën shtesë. Në ndeshjen e parë ai shënoi golin e 2-2, pasi gjermanëve iu desh të rikuperonin dy gola. Edhe në ndeshjen e dytë në Gjermani, Bayer shkoi nën dy gola, por Qarabag, i mbetur me 10 lojtarë, nuk mundi të mbante rezultatin. Dygolëshi në minutat 93′ dhe 97′, nga sulmuesi çek, ishte vendimtar. Xabi Alonso vazhdon kështu rrugëtimin e tij të jashtëzakonshëm me Leverkusen, ku ende nuk ka humbur asnjë ndeshje. Bayer është i pari në Bundesligë dhe ndër favoritët për të fituar Europa League, së bashku me Liverpool e Milan.

CAFARQULIYEV TENTOI QEPALLA ME TAYLOR: U PËRJASHTUA

Megjithatë, një episod i ndeshjes bëri që shumë njerëz të buzëqeshnin. Ky moment ishte përjashtimi i Cafarquliev, lojtarit azerbajxhanas të Qarabag. Në minutën e 62′ mbrojtësi i krahut bëri një faull dhe arbitri Taylor i tregoi kartonin e verdhë. Azerbajxhanasi protestoi dhe sytë e tij ndriçuan kur Taylor i tha se nuk është më i paralajmëruar. Atëherë ai ngrit dorën dhe dëshironte të bënte një qepalla me arbitrin. Në vend të kësaj, Taylor nxorri kartonin e kuq, pasi VAR e kishte sinjalizuar anglezin, duke i thënë se faulli i Cafarquliev ishte një faull i lojtarit të fundit. Qarabag me 10 lojtarë, Cafarquliev u largua i trishtuar, azerët u eliminuan me një dygolësh nga Schick në kohën shtesë. Shumë e vështirë të gjesh më keq.