• |

Video/ Manchester City rimerr kreun e Premier League: pesë gola edhe pa Rodri e Foden

City

Java e 33 e Premier League i ridorëzoi përkohësisht vendin e parë Manchester City, i cili vuajti në pjesën e parë kundër Luton Town dhe më pas bëri diferencën. Guardiola, i cili la pushim disa emra të mëdhenj, i gëzohet 5-1 dhe shkon në +2 ndaj Arsenal dhe Liverpool që do të luajnë nesër. Tottenham mbytet: 4-0 në Neëcastle. Festivali i gabimeve u luajt në Turf Moor: Burnley dhe Brighton barazuan 1-1. Forest-Wolves përfundoi 2-2, fitoi ndërkohë Brentford.

SHUPLAKA E CITIZENS

Manchester City po i afrohet në mënyrën më të mirë të mundshme ndeshjes së kthimit ndaj Real Madrid. 5-1 ndaj Luton, duke lënë pushim lojtarë të ndryshëm kryesorë dhe aktualisht rikthim në krye të Premier League. Miqtë kishin në dispozicion vetëm një qendërmbrojtës të rolit, me shtatë mbrojtës (dhe 12 lojtarë) jashtë të dëmtuar. City goditi pas më pak se dy minutash, me Haaland që e përplasi topin në fytyrën e Hashioka nga ku përfundoi në rrjetë. Avantazh përmes një autogoli, por Luton rezistoi edhe pse Matheus Nunes dhe De Bruyne ishin afër dyfishimit.

Lexo më tejGuardiola, çfarë gabimi me Palmer: numra si Salah, është fari i vetëm i Chelsea

Dyfishimi erdhi në minutën e 63’ pas një rrethimi të vërtetë gjashtëdhjetë minutësh në zonë dhe në gjysmën e fushës së Luton. Alvarez shërbeu për Kovacic në hyrje të zonës e goditja e kroatit ishte e pandalshme për Kaminski. Luton reagon me traversën e Woodrow, por në minutën e 76’ pësoi të tretin. Onyedinma pengoi Doku duke shkaktuar penallti që Haaland nuk e gaboi. Goli i 20 në Premier League nga pika e bardhë për norvegjezin. Prapavija e Citizens krijoi një rrëmbujë kur Matheus Nunes rrëshqiti në pasimin e beftë të portierit Ederson e Barkley përfitoi duke shënuar 3-1. Doku shënoi golin e katërt për City, duke u zhbllokuar, duke qenë se ish-lojtari i Rennes nuk kishte shënuar në Premier League që prej 4 nëntorit. I tij edhe asisti për Gvardiol që shënoi golin e 5-1. City ngjitet në 73 pikë, një +2 i përkohshëm ndaj Liverpool dhe Arsenal që do të luajnë nesër. Nga ana tjetër, Lutoni ndalet në 25 pikë dhe -1 nga zona e shpëtimit.