• |
ide | kryesore

Trump për takimin me Putin: Një fillim i mirë…

Planet

Donald Trump tha në deklaratën për shtyp të dy liderëve në Helsinki se takimi i tij me homologun rus Vladimir Putin është një “fillim i mirë”. 


Pas dy orësh bisedimesh me dyer të mbyllura, të dy udhëheqësit shkuan në një drekë pune me këshilltarët e tyre të lartë.


Duke folur më herët, Putin tha se ishte koha për të diskutuar “çështje të vështira shumëkombëshe”. Marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe Perëndimit u rënduan nga aneksimi i Krimesë nga ana e Moskës në vitin 2014.

Rusia akuzohet gjithashtu për ndërhyrje në zgjedhjet e SHBA-së në vitin 2016, gjë që mohohet fuqimisht nga Putin.

Duke folur përpara takimit të parashikuar të së hënës, Trump tha se shpresonte te një “marrëdhënie e jashtëzakonshme mes dy vendeve” dhe fajësonte administratat e mëparshme për tensionet Rusi-SHBA.

Disa politikanë amerikanë bënë thirrje që samiti të pezullohej pasi 12 agjentë rusë të inteligjencës ushtarake u akuzuan të premte se kishin ndërhyrë në fushatën presidenciale të kandidates Hillary Clinton.


2 Comments

  1. cfar i bashkon dhe cfar i largon njerit ne kete bote ,i bashkon interesi dhe i largon padrejtesia nga njeri tjetri sapo interesi bie,keto jane bashkime afatshkurta ,per shkakun e pamundesis per te permbushur qellimet ,ajo qe njerzve ju siguron garanci ,ne bashkpunim dhe frut ne vazhdimsi eshte e drejta haku permes vlerave njeriu mund te dobsohet por jan vlerat qe i mbajne gjall vitalitetin dhe bashkpunimin njerzore ndryshimet krimaterike do sjellin kufizime per gjith ,ne potencialet politike ekonomike dhe shoqerore,keto jan domosdosheri qe gjith duhet ti kuptojme dhe perballojme ,por keto nuk do lejojne me liri pa kufi per asken gje qe edhe keto dy burrat e forte nuk do mund te bejne gjithcka si me pare duke e vene boten ne peshore sipas deshires,sepse do kundershtohen hapur nga cdo ane sepse tashme askush si nenshtrohet kujt dhe askush nuk duron kosto nga askush,sejcili kerkon te drejten e vet sepse gjith duan te mbijetojn

  2. domosdoshmerit kuptimi,dhe vlersimi i keti raliteti mbetet mbi tavolin ,nje filozof thot e verteta kalon permes tre fazash zhillimi 1 perbuzja 2 kundershtimi me force dhe 3 berja evidente, sot ndollemi ne fazen e tret qe tregusit jan ralitei zhvillimit vec e vec ne vecanti dhe ne teresi te detajeve te elementeve te padrejtesise perball fakteve ,te krijimit te zotit gjallesat me mas kufi imunite instinkt mundesi,,kjo eshte nje stop kufizues ,i gjth banorve te tokes ku konkurenca mes te forteve sjell shkatrrim te mall ku rendimenti dobive nuk permbush interesat ,ku planifikimi me strate gji nuk perkon me rregullin e jetes funksion ,eshte njelloj sikur ke nje deshir dhe i thua inxhinjerit bej pallatin pa projek ose ti thuash nje shpikesi me bej ket shpikje qe nuk ka ligj funksioni per te keshtu qendron dhe padrejtesia zhvillimi saje nga nje grup te vogel njerzish mbi nje popullat disa miljardeshe ku tashme gjith jan ven ne levizje per fatet e tyre ,sikur ta vlersojn ralitetin ne fakt cfar duan per vete te drejte dhe cfar u bejne tjerve padrejtesi ,keta kan nje rraport te zhderjte veprimi qe nuk arrin ate qe duan por arrijne ate cfar krijuesi caktoj per te ku padrejtesis i caktoj ndeshkim dhe drejtesis sukses ,keta jan vene kunder vetes ,nderkohe qe vetveten sejcili e don shum ,un per hater te zotit i dua te gjith dhe dashurin qe kam per to e ndava me te gjith duke ju thene veten ne ralitet e doni siguroni dhe shpetoni duke deshiruar per tjetrin cfar deshironi per vetet tuaja me respekt zoterinj zoti ua mundesoft kuptimi per vlersimin e ralitetit ndarjen e problemit dhe pranimin e orientimit qe askush te mos ndjehet i tepert as i pavlere mbi siparfaqen e tokes por te gjith ne paqe harmoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.