• |
ide | kryesore

Haradinaj: Në 2019 Kosova do të ketë një shans për liberalizimin e vizave

Lajme, Të fundit

Kryeminstri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur se Kosova do të ketë një shans për liberalizimin e vizave vitin e ardhshëm.  Lëvizja e lirë do ta rriste besimin e qytetarit të Kosovës për BE-në, u shpreh Haradinaj.

“Ne e kemi mundësinë për liberalizimin nëse në muajin shkurt mblidhet Këshilli i Ministrave dhe po punojmë në këtë drejtim. Në fakt, e kemi shumë me rëndësi ta marrin liberalizimin e vizave në shkurt apo mars të 2019-s. E di që evropianët po thonë që mos caktoni datë. Ne nuk po caktojmë data, por e kemi interes këtë çështje. Tani ka filluar edhe një valë e ftesave të ish-luftëtarëve të UÇK-së për Hagë. Në këtë mënyrë është e pashpjegueshme mbajtja e Kosovës në izolim. Lëvizja e lirë do ta rriste besimin e qytetarit të Kosovës për BE-në. Kam kërkuar miqësisht, sidomos prej vendeve të Quntit, që vërtet të ketë lëvizje në këtë drejtim, ngaqë Kosova i ka plotësuar kriteret e parapara për këtë proces. Në këtë drejtim, ai ka thënë se është e pashpjegueshme mbajtja e Kosovës në izolim”, tha Haradinaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu