• |
ide | kryesore

Faktet/ Gazetarët dhe qytetarët e lënduar nga policia e LLeshit (foto)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Gazetarë dhe qytetarë u plagosën ditën e shtunë në Tiranë, pas hedhjes së pamasë të gazit lotsjellës nga Policia e Shtetit per të shpërndarë protestuesit.Eliza Gjediku, gazetare e Tema TV humbi ndjenjat nga sulmi me gaz gjatë kohës që ishte duke raportuar mbi protestën. Ky rast është thjesht një shembull tjetër i përpjekjes së qeverisë për të penguar raportimin e gazetarëve mbi protestën.

Fotografi Arben Dajçi u plagos në kokë nga një shkop hekuri. Ai tha se po fotografonte protestën në kohën kur u godit nga një polic me një shkop hekuri. Ai tha se goditja në kokë e kapi në befasi.

Dhjetra mijëra protestues u mblodhën në Bulevard, përpara godinës së Kryeministrisë. Protestuesit e çanë kordonin e policisë dhe disa prej tyre u ngjitën tek shkallët e Kryeministrisë, duke bërtitur dhe duke hedhur fishekzjarre. Një kuti me bojë u hodh në muret e godinës, dhe pavarësisht ndonjë mosbindje të vogël civile, protesta ishte e qetë.

Më pas protestuesit u drejtuan nga Parlamenti, ku vazhduan të hidhnin fishekzjarre dhe tymuese. Policia iu përgjigj turmës duke hedhur gaz lotsjellës drejt tyre. Në videon më poshtë, shikohet se si bombolat e gazit hidhen direkt drejt qytetarëve me një shpejtësi të atillë sa mund të shkaktojë dëmtime të rënda tek to.

Gazi lotsjellës, i cili klasifikohet si armë kimike e ndaluar në zonat e luftës, është përdorur rregullisht nga policia shqiptare kundrejt qytetarëve. Pa asnjë dallim apo konsideratë për gazetarët, policët, apo turmën, bombolat e gazit janë hedhur duke plagosur shumë qytetarë.

Në protestën e fundit më 16 mars, nga përdorimi i gazit lotsjellës nga policia u plagosën gra, fëmijë dhe të moshuar.

Pas protestës, Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla, i përfshirë në disa akuza për korrupsion dhe për lidhje me banda kriminale, shkroi në Twitter se “politikanët e korruptuar” po bënin konspiracion për të dëmtuar integrimin e Shqipërisë në BE.

“Çfarë koincidence sot?Në të njejtën orë 18:00 janë organizuar në Tiranë, Beograd, dhe Mal të Zi. Në Shqipëri është e qartë se protestat janë organizuar nga disa politikanë të korruptuar kundër Reformës në Drejtësi, në përpjekje për të dëmtuar integrimin e Shqipërisë në BE.”

Kjo pavarësisht faktit se qeveria e tij është e akuzar për vjedhje votash, korrupsion, lidhje me organizatat kriminale, trafik droge, pastrim parash, shkelje të lirisë së shprehjes, dhe rritjen e qeverisjes autoritare.

Madje tani, Policia ka filluar të përdori gazlotsjellë edhe për të nxjerrë në mënyrë të paligjshme qytetarët nga shtëpitë e tyre. Këtë jave, policia hodhi gaz rreth orës 6 të mëngjesit kundër banorëve të cilët po mbronin shtëpitë e tyre nga prishja e paligjshme për t’i hapur rrugë ndërtimit të Bulevardit të Ri. Tre persona u shtuan në spital.

Një makinë u dogj në fund të protestës. Një makinë Fiat e parkuar në zonën e protestës, në të cilën ishte e ndaluar të parkoje makinën u dogj nga një individ i vetëm i maskuar. Jo vetëm kaq, por makina u zbulua se kishte një targë fallse duke ngritur dyshime se ajo ishte vendosur aty nga vetë policia. Disa portale thanë se sipas burimeve të tyre, makina i përkiste shërbimeve sekrete dhe u dogj në mënyrë të qëllimtë për të justifiuar pëdorimin e gazit lotsjellës. Protesta u mbyll pak pas këtij aksidenti, pas rreth katër orësh aksion civil. /Alice Elizabeth Taylor, exit.al/

19 Comments

 1. Bravo z. Lleshi. Dikur masnim se sa kile gjak derdhesh neper protesta. Kurse sot masim lendimet gervishjet dhe ndonje problem me frymarjen. Hipokrizia nuk ka fund.

  1. Masim edhe pidhin e sateme!masim ata policet e “lenduar” qe spo i shohim gjekundi, masim edhe cenimin e rendit kushtetues.
   Por cfare do thuash o letyre qe paguhesh nga taksat e mia qe te tastosh me pagese per te mbajtur ne kembe kete regjim kriminal per dhunimin dhe nxjerrjen e grave dhe femijeve ne 6 te mengjesit me gaz helmues si ne Aushvic nga nazistet dhe Kosove nga paramilitaret e Arkanit?!
   O qelbesire, o vemje qe paguhesh per ti lepire jashteqitjen e rradhes se ekzekutivit me te korruptuar dhe inkriminuar ndonjehere ne historine e ketij shteti qe nga 1912, edhe ju jeni te identifikuar dhe do ta paguani kete dem qe po i beni popullit, shoqerise dhe buxhetit te shtetit ! po ju afron ngordhja padroneve tuaj kurse juve do ju leme te tastoni falas pa marre rroge nga buxheti i shtetit sic edhe punon stafi vullnetaret e Edi Rames tek ERTV! Ik ha sufllaqe ose futja nje vize falas se qeras kryeKari Edvin Qenefi!

   1. Ashtu si ke nick name. Ashtu ke dhe trut. Nuk ke lidhje fare me temen. Nuk dua te zgjatem, po i ke shume te ngatruara mendimet.

    1. O idiot sa klasë shkollë ke që të dukeshkan të ngatëruara mendimet e komentuesit më lart teje që të ka replikuar.

 2. Un isha deshmitar i nje ngjarje qe ndodhi ne protest te shtunen. Nje vajze qe ishte ne turmen e njerzve te parlamenti, ne momentin kur policia hodhi gaz, ajo u tremb dhe kapi getat te gardhi i lulishtes dhe ju grisen te kofsha. Keto jan pasojat e dhunes se policis. Turp te ket policia e qe meret me gra. Jam pa fjal.

 3. Sinqerisht ky Tualant Palla e meriton ti therrasesh keshtu
  Po normale qe edhe Serbia edhe Mali I Zi do ngrihen ne proteste se I udheheqin pinjollet e Sorosit dhe po ju pijne gjakun qytetareve dhe dihet pse Soros investon ne faktorin njeri qe te marr 100-fish investimin dhe ne rastin e Sorosit investimet e tij jane me risk 0 pasi e di shume mire mendesine e popujve te Ballkanit.
  I nderuar Balla kthehu nje here ne Librazhd e shko jeto atje si populli Dhe pastaj dil e na trego perralla dhe konspiracione

 4. Ajola mer xixan dhe futini ne lepirje bythe salihut qe ta kenaqni dhe ai do ju shperbleje me kercenim te familjareve tuaj,kete ai salih i njeh mire,o skiftere ajola harruat Gazinlotsjelles qe salihu hidhte ne protesten e 21 janarit per dy ore rresht dhe ne fund vrau dhe 4 burra plagosi dhe 13 burra te tjere mes tyre dhe nje gazetar qe pastaj dha urdher te pushohet nga puna,me vone nepermjet kercenimeve ai kerkoje azil ne belgjike,ky eshte salihu agjenti Bisturia qe ti ajola i lepin bythen lart e posht dy here ne dite

  1. Shumë të drejtë ke tani që do humbim pushtetin do ta lë atë Roni Bibilushin se sdo ti duhet as dreqit dhe unë Ajola do filloj tja lëpij malokëve të Saliut! Sa idjot që je o komentues sufllaqe sapo bëre autogol që përmende gojoret e Ajolës!!!

 5. I ka thene -Mero Gelbaza-te me raportosh sa me afer gazit lotsjelles qe ti themi opinionit mbare qe nuk eshte helmues.Dhe e pesoj e shkreta gazetare.

 6. Kete qe ka bere ne protest i behet hallall ne krahasim me ate qe beri kunder banoreve te bregut te lumit . Ajo ishte genocid i paster ose me sakt shkelje e te drejtave te njeriut me te dyja kembet . Ajo ishte dhe eshte e patolerueshme , nese pd kur te vij ne pushtet nuk e denon ke te idiot atehere te qifsha pd dhe gjithe politiken .

 7. Shumë të drejtë ke tani që do humbim pushtetin do ta lë atë Roni Bibilushin se sdo ti duhet as dreqit dhe unë Ajola do filloj tja lëpij malokëve të Saliut! Sa idjot që je o komentues sufllaqe sapo bëre autogol që përmende gojoret e Ajolës!!!

 8. Ajola alias Stalin zigur xixa vazhdoni lepirjen e bythes se salihut,por mos pini ilacet e tij,nuk e di cfare do ju ndodhe dhe pastaj do akuzoni lleshajn per hedhje gazi

 9. Xixa ime, ty, o Ipaemer, te eshte futur aqe thlle ne vrime te bythes, sa dukesh qe nuk te le as te mendosh, por dhe te fleshe. S’na the nje here te veteme se a ka te drejte kelyshi i gomarit, Balla, qe ben paralelizmat e protestave me vendet e tjera te ballkanit, dhe mundohet ti rradhise ne syadin politik,,,,Eeee kush pa,, ky, kaqol, i shplare qe mesa i ka dale nga verifikimet i ka te kopjuara. Kujtojeni nje cike kur i kendonte e kercente per idhullin e tije shpirterore, se si u thote, apo si u mashtron. Ju, kodoshet, ebijeve te kurvave morracake te kuq, e sidomos ti fytyre cjerri i sektit te qelbesirave, nuk po lodhesh, duke i lepire menderet idiotit tuaj qe eshte ekzistent ne krye te shtetit mafioz, por na thua, SAla, Sala, Ky eshte qytetar i thjeshte, ne kane prova ta denoni per shpifjet e kodosheve provojeni, por ju dhijake e horra kapo bandash, skeni bythe, sepse ai( SALIU) ua ka cjerre ne cdo kohe pisllekun e madh qe i keni bere ketij populli. Per kujtese, kur ishte ne parlament ua ka thene troc,,,,,Mua ja tek me keni, e do me keni Andaj ben mire qe emerin e tije te mos e permendesh, me gabzherren e marre hua nga idioti Rama, por mba ate qe ke si krimb haleje pa kollone vertebrale si ke genin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu