• |
ide | kryesore

Përplasja për Kushtetuesen, Meta kallëzim penal për kreun e KED, Ardian Dvorani

Lajme, Të fundit

Thellohet përplasja politike dhe ligjore për plotësimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka njoftuar sot se diten e hene do te dorezoje ne Prokurori kallezimin penal per kreun e Keshillit te Emerimeve ne Drejtesi (KED) Ardian Dvoranit.

“Dëshuroj tju bëj me dije vendimin tim si presidenti dhe kryetar i shtetit për të paraqitur ditën e hënë kallëzim penal si presidenti i republikës kundër zotit Ardian Dvorani me detyrë kryetar i këshillit të emerimeve në drejtësi, kallezim në Gjykatën e Lartë. E akuzoj për këto vepra penale:


1- shpërdorim detyre neni 248 kodit penal

2 -përvetësimi i titullit apo detyrës shtetërore, 246 kodi penal.

Baza ligjore Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, kallezim përpara Prokurorisë”, tha presidenti Ilir Meta gjatë një konference për shtyp.

Baza ligjore Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, kallezim përpara Prokurorisë.

Vetëm dy ditë më parë, Presidenti Meta shpërtheu me tone të larta ndaj kreut të Këshillit Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani, ndërsa e konsideroi “ushtar të partisë”.

Në një deklaratë për mediat, Presidenti Meta tha se kreu i KED, në kundërshtim me statusin, “bën lojëra të tilla që të vendosë në pozitë kreun e Shtetit që të shkelë Kushtetutën me pahir”.

“Një mafioz dhe ushtar të verbër të partisë”, e quajti ne fjalen e tij Meta, teksa nje dite me pare, në reagimin e tij, Dvorani theksoi se:

“KED ka ezauruar të gjitha procedurat e verifikimit, vlerësimit dhe të renditjes së kandidatëve për të gjitha vendet vakante. Cilido autoritet tjetër, përfshirë organet e emërtesës, kanë detyrimin të respektojnë vendimet e KED në këtë proces. Prandaj, ato janë të detyruar ti përmbahen listave të publikuara per sa i takon renditjes dhe përbërjes së tyre, në këtë rast të dërguara Presidentit dhe Kuvendit”.

Lexo edhe 

Rama, një diktator më shumë me mbështetje amerikane

Në kushtet kur po zvarritet reforma në drejtësi dhe së fundi po përballemi me një tjetër konflikt për ngritjen e Gjykatës Kushteteuse, presidenti Ilir Meta ka deklaruar sot se më këtë veprimtari qytetareve nuk i mbetet gjë tjetër vetëm tre mundësi. Sipas Metës me këtë kapje të drejtësisë, qytetareve u mbetet ose të kapin armët, ose të bëhën në skllevër, ose sipas tij të ikin nga Shqipëria.

“Tani kanë mbetur vetëm tre rrugë nqs Presidenti do pranonte këtë gjë. Ose njerëzit të marrin armët që është dënueshme dhe papranueshme, ose të bëhen skllevër njëpartiak që e kanë provuar 40 vjet, ose të ikin të gjithë jashtë nga Shqipëria… Të gjitha janë të papranueshme, por ato dy të fundit për mua tmerrësisht të papranueshme. Kështu që është detyra e presidentit që të mbrojë këtë proces mjaft të rëndësishëm kushtetues të ndërtimit të Gjykatës Kushtetuese. Presidenti ka qenë mjaft bashkëpunues në këtë proces”, tha Meta

22 Comments

 1. po cpate o like floriri. ky te hspetoi bythen kur te kapen me presh ne dore e me bllok ne dore. kujdes se karma pastaj ben te veten. kush rron me shpat ne dore, nga shpata shkon per lesh. ti je nje cop hajduti i kapur o like horri, ca te duhej ty ti futeshe kesaj pune. na shtiresh dhe si patriot i madh e si i dashuruar me atdheun, ti qe e rrope e mole ja pive lengun deri ne fund bashk me keta llumrat e tjer.

 2. 21 janari paralajmeron kete radhe jo Saliun por Ediiin …. Sh mire … Ta shofim si do vazhdoje kjo histori … Ne ktu jemi ….

 3. Dvorani nuk mund te konsiderohet se e ka shpetuar Meten per arsye se po te votonte kunder Metes, rezultati do dilte 4-1 dhe Meta prape nuk do denohej. Gojet e liga thone se Dvorani ka votuar pro Metes pasi eshte shantazhuar me nje
  video e ketu e ka nje llogjike. Meta ishte i shpetuar, pra pse te mos ishte Dvorani ne pakice? Gjithsesi keto jane vetem fjale dhe ka shume pak njerez qe e dine te verteten. Por Dvorani mbahet mend si gjyqtari qe ka denuar pjesemarresit e demonstrates se pare antikomuniste me 14 janar ne Shkoder dhe denimet qe ne ate kohe jepeshin duke marre miratimin e partise shter, kane qene me 15, 20 e 25 vite burg. Pra sot nuk mund te cohet ne ndjekke penale se ka vepruar sipas direktivave te partise ne pushtet, pasi ai vetem kete ka ditur te beje. Dvorani duhey denuar si sherbetor i bindur i pushtereve te rradhes dhe per denimet e atyre djemve e vajzave qe bene burg ne ate kohe. Nukaspak deshire te merrem me grate, prandaj nuk po flas per gruan e tij dhe postet qe ka mbuluar, ppr Dvorani eshte fytyra e vertete e “demokracise shqiptare” si dhe fytyra e vertete e reformes ne drejtesi. Sa per padine penale, tani mbetet ne dore te PPP per te treguar pavaresine e saj politike, megjitjese kualifikimi i vepres penale normalisht eshte per SPAK-un, i cili do duhej te ishte krijuar ne 2017-en. Por kjo shkelje e Kushtetutes nuk ka ndonje rendesi te madhe. Per kete mund te japin sqarime kokat e medha si Tao Tao, Mamica, Ulsiu e ndonje tjeter dh pa dyshim, Skendemailbeu i koheve moderne. Rrofte e qofte refoema ne drejtesi. Qe te mos harroj nje votim sot ne GJK doli 2 me 2. Kuptotohet qarte se kush a votuar pro Vorpsit apo jo? Me siguri persona qe nuk kane arritur dot te fitojne konkursin per te qene gjyqtare te shkalles se pare…, Pyetka kryesore eshte: Me direktive partije apo jo?

  1. Ne gjith kete koment po pranon qe Like Floriri eshte nje cop hajduti qe e shpetuan nga burgu, dhe prap u bere copash e u shqeve per te mbrojt Like floririn. Mir ti behet ketij populli se keto lloj njerezish ka.

 4. Like Floriri doli sot e u kerkoi shqiptareve te marrin armet qe te mbrojn interesat e vendit. Ky palo president e cop hajduti qe na e beri peshqesh Ed trecerekshi, mendon se interesat e shqiptareve jan pasuria e Like floririt. Like floriri ishte mesuar mir me llallen e me xhin xhonin e te tjer plepista, po mesa duket e paska kap tartakuti dhe sdi cthot e sdi cben. ferkon mace e ngjit male, kap ngjala me bes kallakun e ben not me qim peken dhe publikon foto edhe dit jave ku shqiptaret shofin like floririn me pushime. leshon kunja e mesazhe mafjoze lart e posht ky monster korrupsioni. Kjo loje e felliqur duhet te mari fund. Like floriri nuk e ka me Ramen, pasi keta te gjith jan shok me njeri tjetrin. Like floriri e ka me SHBA dhe BE sepse e di qe me ata nuk ben dot pazare me bllok ne dor, dhe nga inati i quan te korruptuar. me te then dhe like floriri i korruptuar ky eshte kulmi.

 5. Qe kur ishte me PS Meta ishte i keq dhe i paftyre.Deshte vetem te ishte “i pare”,kur e pa qe Nano fitoi ,ktijoi LSI me hajdutet e tij,.Pastaj me parrullen “Berisha Ik” beri fushten dhe fitoi 4 deputet por tani nderroi parrullen dhe u hodh tek Berisha sepse deshte te “hante ” ne dy pjata.E moli shtetin e ropi te gjalle,pastaj kaloi perseri me PS qe te hante prap,.Ky hajdut pa maske na merr rolin e “babait” kur vehte eshte “kopil”.Nuk ka piken e autoritetit,Ai e di kete dhe prandaj ben tym dhe lemsh.

  1. Na plasi k..ri çkerkonin nga rrethet ne TR per te futur ne burg Meten..e cfar u be pas 2 vitesh, Rama u be ne qeveri me Meten i harroj te vraret..ata i đeshin Rames per kurbanin e pushteti te ripjedhjes qe te zhvaste shqipetaret..kerkojani Rames haraçin..😉

  2. Tashmë dihet nga të gjithë shqiptarët se pikërisht gardistin matjan që hapi zjarr kundër demostruesve në 21 janar, Rama e bëri sekretar të PS në Mat e në 30 qershor po ky gardist u zgjodh kryetar bashkie i PS.
   A nuk erdhi Rama në pushtet në 2013 me premtimin se do të ndëshkoheshin “vrasësit” e 21 janarit e jo më që në këto 7 vite as u ndje më për këtë premtim, por përkundrazi e shpërbleu vrasësin e verifikuar ?
   Veç këtij fakti demaskues, të gjithë shqiptarët e dijnë se demostrata e dhunëshme e 21 janarit, kishte si shkak, “korrupsionin e Metës”.
   A nuk bëri Rama koalicion qeveritar me “të korruptuarin” Meta, vetëm me një darkë me ngjala në Lalëz e qeverisi me LSI gjatë katër viteve të mandatit të parë ?
   Nëse nisemi nga këto fakte flagrante, si “vrasës” për 21 janarin mund të akuzohet vetëm Rama e po ashtu si “i korruptuar” është përsëri ai që u lidh në koalicion qeverisës me ate që e kishte akuzuar si “të korruptuar.”
   Duke i besuar propogandës sigurimse, keni kaq vite që akuzoni Berishën meqë ai ka qenë antar i PP si mijra intelektualë të tjerë, sikur ai paskej qenë përgjegjës i krimeve të diktaturës enveriste, duke haruar që në vitin 2019, një prokuror komunist si Dvorani dënoi me burg 15 shqiptarë që rrëzuan bustin e stalinit e sot ky kriminel mer përsipër të emërojë gjykatësit e Gjykatës kushtetuese, e si “krime” të qeverisë Berisha quani katër demostruesit , kur në fakt vrasësin e tyre e shpërbleu Rama.
   Po e njejta histori me tragjedinë e Gërdecit.
   Dihet që aksidenti tragjik i Gërdecit ndodhi nga pakujdesia e makutëria për të fituar para e pronarit të fabrikës Delijorgji, një biznesmen mik i preferuar i Edi Ramës.
   Për fat të keq shqiptarët e kanë shumë të dobët kujtesën historike.
   Është vënë kuja sot për të ashtuauajturit “oligarkë” me të cilët ai bën pazaret e parasë e të pushtetit.
   Por përse harohet se ishte Rama i pari politikan në Shqipëri, kur si “pashai” i Tiranës, duke u lidhur me biznesmenët e ndërtimit , rekrutoi edhe mediat që ata krijuan si prona të tyre.
   Nëse flitet për oligarkët në Shqipëri, përse harohet se historia e tyre lindi me të famëshmin njëzet përqindësh të lejeve të ndërtimit të Ramës sa ishte kryetar i bashkisë të Tiranës ?
   A nuk ishte Rama ai që e masakroi i pari Tiranën me ndërtimet pa asnjë plan urbanistik, fenomen ky që më vonë u përhap në të gjitha qytetet shqiptare, veçanërisht ato në bregdet ?

 6. Likja ne renie te lire,as salihu miku i tij i ngushte nuk i ben me derman tom ndreca,dizdari,thanza,fullani nuk jane me amerika i coje ne pidh te semes,me vone do meren prap

 7. Ca pacavuresh keta like florinjte qe nuk i kujtohej floriri kur hengren ngjalen sakrahu. I duhej like floriri ath dhe i shijoji ngjala.
  Tani qe ju kapi spirra dhe gamorit te gjate i eshte shkely bytha kokpalaret fillun me bo panolinet neper komente. Like floriri po ju shkerdhe para mbrapa sju bo fajde as luli as ambasadoret e as artat e partise. Ne p.s. do ju coje 🖕

 8. Bravo president trim i lave mekatet ne se ke.
  U çorre masken kapjes gjitha institucioneve. Por njerez te semure qe se duan te verteten komentojn kundra.

 9. Dvorani ka vetem nje vote o loqe president,ata kane mare vendim kolegjial,pse te tjeret nuk po I con ne prokurori o like,mos u mer me individin por me ked kushtetues

 10. Nj gje se kuptoi kèta rilindspjerdhjesit e ben president dhe sot i thon like floriri .saliu e shum gjera. Te tje .ju Te paguarit e rilindjes. Kur ishte ne kualicio i kishte keto Apo se dinit .Ndaj si ha njeri keto SOT PRESIDENTI ESHT NE KRAUN E DURE te tje skan rendsi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu