• |
ide | kryesore

Triumfi i Boris Johnson/ BBC: Çfarë ndodhi në zgjedhjet e Britanisë e Madhe

Kryesore, Lajme

Boris Johnson ka fituar një shumicë vendimtare, pas një kalimi të madh nga Laburistët tek Konservatorët, në Britaninë që voton për largimin nga BE.

Me pothuajse të gjitha rezultatet e shpallura tashmë, kryeministri ka fituar shumicën mee një avantazh prej 78 vendesh – shumica më e madhe e Konservatorëve, që nga viti 1987.


Ndërkohë, me 45%, pjesa e votave të partisë është në nivelin më të lartë që nga viti 1979, kur Margaret Thatcher u bë kryeministre.

Ndërkohë laburistët gjenden me pak më shumë se 200 vende, madje edhe më pak se sa fitoi kjo parti në rezultatin e saj më të keq pas luftës, në vitin 1983.

Ndryshimi mes votave për largimin dhe qëndrimin në BE

Megjithatë, ndryshimi në favor të konservatorëve ndryshon shumë nëpër të gjithë vendin.

Në ato vende ku më shumë se 60% e votuesve mbështetën largimin nga BE në referendumin e vitit 2016, rritja e mbështetjes për konservatorëtishte mesatarisht 6%.

Ndërkohë që, në ato vende ku më shumë se 55% votuan për qëndrimin në BE, vota për partinë ra me tre pikë.

Ndërkohë që Laburistët ranë me mesatarisht deri 11 pikë në shumicën e zonave ku më parë ishte votuar pro largimit nga BE. Vota e tyre ra me vetëm 5 pikë në shumicën e zonave ku ishte votuar pro qëndrimit.

Votuesit e klasës punëtore dhe klasës së mesme

Ky model ka partur një impakt të qartë mbi gjeografinë e zgjedhjeve.

Mbështetja për konservatorët u rrit me 4 përqind në qendër, verilindje dhe Yorkshire – ato rajone të Anglisë që votuan më së shumti në favor të largimit nga BE.

Ndërkohë që, vota e partisë ra me 1 përqind në Londër dhe në juglindje.

Dhe në Skoci vota e partisë ra deri me 4 pikë.

Laburistët panë votën e tyre të bjerë me 12 deri 13 përqind në verilindje dhe Yorkshire, ndërkohë që pësuan një rënie me vetëm 6 apo 7 pikë në Londër dhe në jug të Anglisë.

Këta të fundit humbën gjithashtu terren në qendrat kryesore të klasës punëtore.

Mbështetja për partinë ra me 11 pikë në ato zona zgjedhore ku shumica e votuesve I përkasin klasës punëtore. Pjesa e saj e votave ra me vetëm 7 përqind në zonat me votues të klasës së mesme.

Kjo do të thotë se lidhja mes laburistëve dhe bazës së tyre tradicionale të klasës punëtore është thyer keq.

Një gjë e tillë u ilustrua në mënyrë dramatike nga humbja e shumë vendeve prej laburistëve në veri të Anglisë dhe në qendër – vende si Ashfield, Bishop Auckland dhe Uorkington, të cilët nuk kishin zgjedhur kurrë më parë një konservator në zgjedhje të përgjithshme.

Forcimi i SNP

Suksesi i konservatorëve në Angli dhe Uells pati si kundërvënie atë të Partisë Kombëtare Skoceze (PKS) në Skoci. Partia ka fituar 48 nga 59 vendet mbi kufirin e veriut, dhe 45% të votave në të gjithë Skocinë. Eshtë një rezultat pothuaj po aq i mirë sa edhe rezultati historik i partisë në zgjedhjet e 2015.

Dhe në një vend që votoi pro qëndrimit në BE, gjasat janë që kjo do ta forcojë më shumë PKS në kërkim të një referendumi të dytë për pavarësinë.

Një referendum të cilin konservatorët e kundërshtojnë me forcë. Kështu që, gjasat janë që së shpejti të shohim një porplasje kushtetuese mes qeverive skoceze dhe britanike.

Më pak se gjysma mbështetën partitë e Brexit

Shpallja e zgjedhjeve u shoqërua me shqetësime mbi nivelin e pjesëmarrjes, pasi do të mbahej vetëm 15 ditë para Krishtlindjeve.

67% e votuesve shkuan të votojnë, vetëm 2 pikë më pak se sa në 2017.

Pjesëmarrja ra më shumë në vende ku laburistët janë më të fortë, gjë që tregon se disa prej atyre që zakonisht mbështesin partinë, vendosën të qëndrojnë në shtëpi.

Suksesi i konservatorëve do të thotë se tani Britania do të dalë prej BE në fund të janarit.

Megjithatë, nuk ka gjasa që të marrë fund debati mbi marrëdhënien e Britanisë së Madhe me BE-në.

Ndërkohë, në nivelin 47% më pak se gjysma e votuesve mbështetën konservatorët apo partitë pro Brexit, pra partitë që duan të ecet përpara pa një referendum të dytë.

Kjo është një gjë të cilën kundërshtarët e Brexit me siguri do ta theksojnë fort në javët dhe muajt e ardhshëm. Por sot për sot, është e qartë se lavdia I takon Boris Johnsonit. /BBC- Bota.al/

26 Comments

 1. Ja si i ndeshkon nje popull i kulturuar ato qe tallen me voten e tij. 17,6 milion njerez, ose vota me madhe ne historine e Britanise, votuan Brexit dhe u injoruan kryesisht nga Laburistet qe bene cdo gje per ta penguar. Po ne ado mesojme ndonje gje? A do reagojme kunder atij qe e degjuam me veshet tane sesi e dhunonte voten tone? Ne Britani per fatin e tyre e kane “luksin” t’i ndeshkojne me vote ata qe injorojne voten. Ne nuk e kemi ate mundesi. Si do ja bejme?

  1. Partia e Punes ne MB, eshte e mbushur me funderina Sorosiane, qe quhen Blairades, pa u pastru keto vemje, kjo parti, nuk bene hajer atje. Gabimi tjeter ishte se u mbeshteten ne nje flluske sapuni, qe quhen votuesit e rinj (shtresa me injorante dhe me e manipulueshme e cdo shoqerie, krijesa fodulle pa asnje vlere, arsim dhe eksperience jetesore) dhe tek mediat sociale te cilat e nxirrnin fituese Partine e Punes, u shkallmua twitter dhe fb duke propoganduar por pa asnje rezultat. Si konkluzion, po u largove nga votuesit tradicional, fiton veten ne twitter dhe fb sepse ne votime fiton vetem Ndocin me Frokun. Lete zene mend keto partite tona dhe te mos abandonojne votuesit tradicional se pastaj fajin s’ja ka kush e kane vete.

  1. Keto jane karlliqet e ketyre te majteve. Sapo doli ky exit-poll, paundi ne fakt fitoi terren ndaj dollarit. Po keta debile thonin qe do ndodhi katastrofe financiare te nesermen e referendumit. Asgje nuk ndodhi. Ka akoma idiote, profete te rremetit, qe thojne se do ngelin pa buke e pa ilace pas BREXIT, e thojne kete per nje popull qe ka te pakten 300 vjet qe i siguron keto gjera per vete dhe per te tjeret, pa pritur Junkerin. Britaniket kane histori te gjate dhe shquhen qe nuk bejne budallalliqe.

   1. o nero po ti a ke pun re lale apo je pensjonist ne harxho kohen ktu duke komentu
    ti komento ka mjesi n darket ka e djela ne te djel
    ose je nai punor i lapsit ne komento sa me shum me i rrit klikimet

    1. O Tironco. Po ky ‘Neri’ nuk eshte nje person more . Ata mbase jane 2 ose 3 persona qe komentojne me te njejtin nickname. Jane te rinjte e fshatit ( FRPD) , qe komentojne kundra xha Sulos per pulat e koteceve.
     Kur njeri eshte ne mesim ose ne pune tjetri merr stafeten , e keshtu me rradhe.

     1. Qenkan mbledhur rilindasit dhe po pleqerokan ceshtje te “veshtira”, duke kombinuar inteligjencen dhe fantazine e vecante qe i karakterizon. P.sh. njeri percon vizion te larte kur komenton se partive i intereson me shume qe te bejne 3 mbeshtetes te duken sikur jane nje dhe jo e kunderta sic kishim besuar gjithmone. Per ta nderuar kete koment revolucionar ne fushen e mendimit politik i paska vene emrin e mamit. Kur fati i mire te ndesh me njerez kaq te ndricuar, nuk mund te mos thuash qe profesor Fuga ka te drejte kur thote qe shqiptaret nuk jane aq budallenj sac po i ben te duken termeti.

     2. O Nero, po i cik te drejt kan ato o burr.
      Shiko sa komente ke bo vetem kto 2 dit . ( 31 komente. ).
      Ti ose paguhesh per me komentu, ose vertet ja pa pun .
      Nuk jam as Rilindas dhe as Demokrat dhe nuk dua ta di se cfar komenton, por ato me siper kan te drejte.

  2. Komunist i gjore pa emer!
   Kujton se dalja nga Evropa perkthehet me mbajtje radhash per viza…..
   Po per vajgur, 15 kokrra veze, gjysem kg djathe dhe tollona a do te mbajne radhe, o llum?

 2. Partia e Punes ne MB, eshte e mbushur me funderina Sorosiane, qe quhen Blairades, pa u pastru keto vemje, kjo parti, nuk bene hajer atje. Gabimi tjeter ishte se u mbeshteten ne nje flluske sapuni, qe quhen votuesit e rinj (shtresa me injorante dhe me e manipulueshme e cdo shoqerie, krijesa fodulle pa asnje vlere, arsim dhe eksperience jetesore) dhe tek mediat sociale te cilat e nxirrnin fituese Partine e Punes, u shkallmua twitter dhe fb duke propoganduar por pa asnje rezultat. Si konkluzion, po u largove nga votuesit tradicional, fiton veten ne twitter dhe fb sepse ne votime fiton vetem Ndocin me Frokun. Lete zene mend keto partite tona dhe te mos abandonojne votuesit tradicional se pastaj fajin s’ja ka kush e kane vete.

 3. Per i pa emer 00 01. Merak per vizat e qytetareve Angleze.
  I shkreti ti . Kujton se eshte arnautstan qelbistan Kandahar Zombia su ketu tek ne.
  Nje klikim dhe per dy ore te vjen posta me vize 10 vjecare ne shtepi.
  E kuptoni sa te trashe nga trute se e kuqja dhe mavija kane depertuar shume be trurin e ketij populli qe eshte bere per gjynah.

 4. Shpellkaret me master vitrina si neri e kompani,po na i shpjegoni pse ishte kaq i rendesishem kjo zhurma e brexit prej 3 vitesh,ti neri qe flet per 300 vjet te anglise ne kohen e thecerit anglezet puna me e mire ishte minator o loqe,por thecer me reformat e ktheu angline aty ku duhej,por ne kohen e zonjes se hekurt ti o neri ishe neper bolet e babes

 5. Alba qenke shume inteligjente, dhe e paske mesu mire filmin “Kapedani”. Sa per kulture o injorante xha SUlO ishte kunder femrave dhe emancipimit te tyre per kohen

 6. O kelyshat e djalit Te xhemiles e Te liderit global flisni per ata fisqirat qe u qeverisn ju anglezet din per Ke votoin dhe u numerohet Vota Po ndenji anglezi ne radh per vez e buk ne do Te kemi 2 muj pa buk e vez propagand komuniste njers koti

 7. O neri ti me dukesh qe je akoma neper bolet e babes por kete kohe po qendron te bolet e salihut,Kombi ne Rrezik,kur shpellkaret zbriten ne qytet,e ka thene i modhi qazim mulleti

 8. Ti me pseudonimin Edi prej surreli, batutat e filmave mesohen o katunar mavi, sa per shpellar me ha karin ti dhe gjithe dylberet mavi se jam cun Tirone dhe jetoj jashte . Po ti je nga ata qe e shet bythen per nje pjate supe

 9. O ziguri nuk ka tironc me kete pseudonim,po te jetosh jashte ti tregon se paske ngelur shpellkar,ashtu si kur u largove,Kombi ne Rrezik

 10. O. Racccmmmuuttii o Te qifte afrika robet o klyshat e bodtumit mos shini vetem ertv se u qorruat vajtet ne p.th. Te seems

 11. Kjo aritmetika perverse e Surrelit qe tre vota i numeron si 30 na ka sjelle ne kete derexhe. Ne fakt, ky Alba edhe pse nga idiotesia, beri nje shmangje nga logjika e mesiperme. Shpresoj mos kete pasoja. Meqe ra llafja, dhe meqe je edi prej surreli, ma shpjego pak se pse me sulmojne kaq shpesh me emra femrash keta kopilat e Fuges? Keshilloji qe mos e perdorin axhenden rilindase per te kenaqur fantazite erotike.

 12. I paemer i ores 1053, pyete pak tet shoqe dhe tet moter se ato me njohin me mire. Je bere si Shaban Qosja portalit o te qifte Kina robt o morri mavi. Mos i jep gojes shume se nje dite do pendohesh

 13. Shoku I zigurit po ben trimin duke u qire ne bythe zigurin,o te qifshin ty e rracen OMGj qe je te gjithe shpellaret veri-jug

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu