• |
ide | kryesore

Rrjetet sociale/ Si ka rënë pëlqyeshmëria e Erion Veliajt

-Instant, Kryesore

Nga Arjan Shahini Përfshirja e qytetarëve në vendimmarrjen e qeverisë vendore është një praktikë shembullore, por jo kur përdoret vetëm si instrument reklamimi politik.  Kështu veproi Bashkia e Tiranës me pyetjen publike mbi logon për festimin e 100-vjetorit të shpalljes si kryeqytet. Sipas një kritiku, populli nuk mund të pyetet kur duhet mendimi i ekspertit (Lexo ketu). Nisur edhe nga saktësimi historik që disa sugjeruan për datën e shpalljes kryeqytet, supozohet më të drejtë se këto ngjarje janë karnavale për të rritur popullaritetin e kryetarit të bashkisë. Në analizën e mëposhtme do të shohim se ai përdor kryesisht metoda komerciale të komunikimit politik.

Lexo më tej:


FOTO/ Logoja e Veliajt për 100-vjetorin e kryeqytetit, e kopjuar në internet

Kështu i hodha një sy statuseve të kryetarit të Bashkisë së Tiranës prej 2013 për të parë nëse këto lloj statusesh ia ngrenë disi popullaritetin. Siç paraqitet në grafikë, mesatarja e treguesve të ndërveprimit (pëlqimet, komentet dhe ndarjet) për status kanë rënë (hope vërehen në vitet zgjedhore). Kjo tregon se, prej 2017 popullariteti ka pësuar ulje të konsiderueshme. Strategjia më pas ka qenë të rritet numri i aktiviteteve të publikuara në Facebook. Për rrjedhojë, numri i statuseve është rritur dhe i ndërveprimeve paksa gjithashtu. Por trendi shenjon ulje (shih grafikun ). Ndërkohë është rritur numri i ndarjeve të statuseve të kryetarit, çfarë dëshmon se administrata e bashkisë po punon si armë e marrëdhënieve me publikun.

Komunikimi ne Facebook i Erion Veliaj

Statusi me më shumë pëlqime është në vitin 2017, mbi “Të ka lali shpirt…” (rreth 37 mijë), dhe një me Bes Sallakun (2018, 27 mijë pëlqime), që është edhe ndarë më së shumti nga ndjekësit (3600 herë). Më shumë komente ka tërhequr një status mbi koncertin e Ermal Metës (rreth 10 mijë). Statusi për logon ka tërhequr 1360 pëlqime, e 135 komente, por sipas kryetarit kanë votuar online mbi 35 mijë vetë (!).

Në një seri shkrimesh A. Vehbiu (lexo ketu) analizon edhe artikulimin e kryetarit nëpërmjet emotikoneve apo emoji. Me pak fjalë, teza e tij është se këto mesazhe përcjellin kryesisht emocione, ndjesinë se dikush po punon dhe gatit arsye të festohet, por nuk është një komunikim i mirëfilltë politik me domethënie koherente semantike. Sipas tij, emojit e kryetarit kanë “në to diçka infantile, diçka prej një mendjeje naive, një estetikë si prej kartolerie japoneze, ose dyqani “Hello Kitty”, një reduktim i koncepteve në cartoons, një eliminim total i konfliktit, një frymë emocionale prej filmi multiplikativ, një orvatje gati disiplinuese për pozitivitet.”

Nga analiza e sentimentit (ndjesisë positive apo negative të emoji apo emotikoneve) nëpërmjet një fjalori (sentiment lexicon) vihet re se vetëm 4 statuse nga rreth 4000 në analizë, kanë sentiment negativ, pjesa më e madhe janë neutrale, dhe rreth 17% janë pozitive (shih grafik, mbi 0.05 sentimenti është pozitiv).  Efekti i sentimentit, pozitiv apo neutral, mbi ndërveprimin, p.sh. mbi numrin e pëlqimeve, është i papërfillshëm (korrelacioni statistikor është thuajse zero). Zgjedhja për të përdorur emotikone vjen pra nga një logjikë e jashtme, një model i parë gjëkundi, por jo nga ndërveprimi me zgjedhësit. P.sh. injorohen karakteristikat e tyre demografike, të rinjtë shqiptarë janë kryesisht në Instagram, dhe vetëm brezi i moshës së autorit janë ende në Facebook. Por përdoren kryesisht për marketing, ku efekti i tyre (si tekst paragjuhësor) është provuar. Nisur nga këto vëzhgime, teza është se kryetari i bashkisë së Tiranës ngatërron marketingun politik me atë komercial. Është afërmendsh që ai është më afër interesave komerciale dhe metodave komerciale të komunikimit politik.

MOS I HUMBNI/ 10 mashtrimet më famoze të Veliajt

E. Veliaj ka përdorur rreth 75 emoji unike (nga 3019 emoji që njihen në Unicode). Përdorimin masiv të tyre, Veliaj e ka nisur në vitin 2018 dhe 2019. Gati 2/3 e statuseve prej kësaj periudhe përmbajnë emoji (në 2017 mesatarja ishte rreth 0.5 emoji për status). Ndër emotikonët/emoji që mund të deshifrohen për përpunim, pjesa më e madhe i adresohen gjinisë (me emojin përkatës për djemtë e vajzat), dashurisë (zemra), fitoreve dhe sportit. Analiza e modelit të tematikave veren katër tematika kryesore, renditur sipas rëndësisë: (1) për Tiranën në përgjithësi, shoqëruar kryesisht me emrin e vet, foto e falënderime; (2) për punën dhe rrugët në Tiranë, shoqëruar me emoji të lutjes dhe zemrave; (3) për fëmijët, arsimin dhe çerdhet, shoqëruar me emoji të skuadrës, ERTV, dhe big emoji (lumturi); (4) për reformat, arsimin etj, shoqëruar me emojin e kupës (trophy, competition).

Përfundimisht, kemi dikë që e marketon veten si një produkt, ambalazhuar me emoji e të tjera dukuri grafike që edhe pse i përshtatet interesit të përgjithshëm dhe trendeve botërore, është jopolitik në komunikimin e tij në Facebook.

Marrë nga Peisazhe te fjales/ Titulli origjinal: IN VULGUS GRATUS

 

19 Comments

 1. KY PERSON DUHET TE JET NE BURG PER KRIM NDAJ NJERZIMIT JO TE KRYESOJ PORTALET ME LIKE KY MASKARA MASHTRUES,KRIMINEL, QE SKA PUNOAR ASNJE DITE NE JETEN E VETE POR THT KAMPAS SHITUR FIQ DASMEN MA KA BERE NENA PO SI ESHTE I ZOTI NJE NJERI QE DASMEN JA BENE NENA TE QEVERIS GJYSMEN E SHQIPERIS AI NE FAKT DUHET TE JETE NE BURG PER MASHTRIM PER LEJE NDERTIMI TE KULLAVE NE CDO 200.M PER NGUSHTIMIN E RRUGEVE TE TIRANES PER KJOSKA PER PARKINGJE M……….

 2. Leje ndertimi pa kriter vetem per ndarje pazaresh, do mbash pergjegjesi te plote.
  Rruga e re ali demi eshte shtruar me asfalt apo me allci ?? Turp cdo gje pa standart vetem me vjedh e kane mendjen

 3. beton beton beton e mashtron sikur mbjell ndonje peme poshte e lart, edhe duke u lagur ne shi madje, Aktor bajat qe te ben per te vjelle. Po si konkurent i Sajmir mafiozit seshte me keq. Aktor me rregjizure te shkruar nga oligarket

 4. Surrat QELBUSIRE ka ky LAL ERI i QELBUR,KETE VETEM MERO GELBAZA KELLIRA DHE LORENC VANGJELI JA FUSIN KARIN NJERI NE GOJE TJETRI NE BYTH

 5. Juri llumi namyti te paret lakuriq kinez sa po ushqimi qe hodhi ky shahini keta u sulen per ta kapur me keq se koronavirusi jeni bere

 6. Lejet e dhunimit te hapesirave dhe masakrat e mafiozeve nga mos te te bien pordhat e reputacionit?

 7. Doni ca m…ju lapsi.Erionit kurre nuk i bie pelqyeshmeria por ju keni urdher nga bosi juaj ta thoni kete. Atij cdo dite e me shume i rritet pelqyeshmeria o qorra

 8. Po ku ka ndonjehere pas pelqyeshmeir ky vemje e njerezimit ? Keta kane krijuar ate grupin e pagatoreve
  ose me sakt lekakulot me pagese qe e vetmja pune e tyre eshte te bejne “like” dhe “share” si skllever te rendomt te mendimit te liderit qe i paguan , sepse ne darke secili prej tyre duhet te kete bere gjate dites minimalisht 5 komente , 10 like dhe 10 share . Ndryshe nuk marrin rroge dhe rrezikojne vendin e punes dhe i hedhin perseri ne plehra aty ku edhe i moren . Propagande , vjedhje dhe genjeshtra keto jane shtyllat “njerezore” te kesaj specie te rralle qe per fat te keq si gjithmone lindin ne Shqiperi . Ç’pelqyeshmeri mund te kete ky hibrid qe ne fushate u betua e sterbetua per zero ndertime te reja dhe sot e ka bere tiranen si Berlinin e 45′ plot e perplot me ndertime vend e pa vend . Por ketu nuk eshte fajtore vetem ky hibrid , fajtori me i madh eshte i gjati ine qe vazhdon e lejon ndertime te tilla . Sa per dijeni , te dy keto vemje , pa mbushur akoma dy vjet nga miratimi i PPV(Plani i Pergjithshem Vendor) e kane ndryshuar kater here kete plan . A e mbani mend menjehere mbas termetit te nentorit kur i gjati ine hodhi idene e blerjeve te apartamenteve te ndertuara gia’ ? Pa dashje ose nga zullumi , i gjati ine tha ose me sakt pranoi se ne Tirane jane 50 mije apartamente te pashitura . Atehere lind pyetja , pse jepni akoma leje ndertimi kur tregu eshte i tejngopur ? Pse ndertohet kur shitjet jane pothuajse zero ? Kush eshte ai “biznesmen” i ndershem qe nderton ne te tilla raste kur shitjet jane ne kuotat me minimale ? Zoterinj vemje , ju nuk keni qene dhe nuk do jeni ndonjehere te pelqyer nga populli , te vetmit qe ju pelqejne dhe ju perkrahin ju jane kriminelet , mafia dhe lekakulot ose hijenat qe ju rrine nga pas dhe qe perfitojne ne menyre te padrejte nga ju . Ju jeni aq te shpifur e te ndyre saqe edhe emrin me vjen ndot tjua permend . Turp te keni ! Turpi dhe haku i ketij populli do ju ndjek gjithmone nga pas o vemje te ketij vendi .

 9. Ky ketu lart qenka vertet lakuriq kinez,qetesohu o lakuriq i pd se do vi lulzimja tani dhe do ushqehesh me supe lakuriqesh

  1. ASHTU O TE QIFSHA ROPT E SHTEPISE. KU KENI TURP JU O QEBESIRA MAVI , TURPI PER JU ESHTE FJALE E HUAJ . KE BO NDONJE LAJK SE KOMENTIN E BONE O TE QIFSHA BABIN .
   TA MORI MOTRA PROVIMIN O PROSTITUTE MAVI ?

 10. Ky Erionka pret qe ti qihet gruaja me shkop gome se te tjerat i ka provu kjo karakurve mavi plus dhe ju qe i dilni zot kryekurvit mavi me gjthe ate gerdallen plak matuf qe rri duke shar dhe dhjer vend e pa vend

 11. Ky Erionka pret qe ti qihet gruaja me shkop gome se te tjerat i ka provu kjo karakurve mavi plus dhe ju qe i dilni zot kryekurvit mavi me gjthe ate gerdallen plak matuf qe rri duke shar dhe dhjer vend e pa vend

 12. Kush e do uren vajgurore te shkoje te qihet ne bythe, mos ta harxhoj kohen. Koha per ju nuk eshte ar por kar. Ju befte mire!

 13. Artikulli eshte vjedhur dhe percudnuar. Nuk eshte kritike ndaj Veliajt, por formes se komunikimit.

  Hiqeni sa me shpejte mga kjo platforme e papergjeshme qe nuk jep asnjehere burimin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu