• |
ide | kryesore

Grenell përgjigjet personalisht: “Unë nuk e shoh si obsion shkëmbimin e territoreve”

-Instant, Lajme, Të fundit

I dërguari i Presidentit Amerikan në bisedimet Kosovë –Serbi, Richard Grenell, e ka mohuar se personalisht për të shkembimi i territoreve është një obsion i mirë marveshjeje, por ai nuk ka pranuar të thotë shprehimisht se ajo është një vijë e kuqe që nuk duhet kapërcyer. I pyetur nëse për të shkëmbimi i territoreve është një opsion i mirë, Grenell ka thënë. “ Unë personalisht jo. Unë nuk e shoh këtë si opsion” nënvizoi ai në një intervistë ekskluzive për Emisionin Pressing të T7.

Deklarata e DASH se nuk ka shkembim territoresh nuk i bind specialistët më të njohur ballkanikë


“Kurrë. Kurrë nuk është ngritur si çështje në praninë time dhe siç thashë, kjo nuk është diçka që e kam parë ose që është folur për të dhe meqë ra fjala, më lejoni të jem shumë i qartë. E kam thënë këtë më parë. E kemi thënë këtë në Tëitter, kemi lëshuar deklarata për medie, kur ato kanë kërkuar. Kjo nuk është hera e parë që kemi qenë të qartë se këto thashetheme janë thjesht kaq, janë thashetheme” ka thënë ai.

Por qëndrimi i tij është shumë më i hapur se ai i prerë i Gjermanisë që e cilëson shkëmbimin e territoreve si një hapje të kutisë së Pandorës në Ballkan.

©Lapsi.al 

4 Comments

  1. Ky foli per tè miren e kosovarve me ben kurjoz nje gje rüste nuk Po ndien fare Apo jane projektusit e planit me ket ish ambasadorin e thaçi e vuçiç

  2. Buzhala harroi ta pyeste a do e pranonte USA ndarjen e kosoves intervist leshi. intervista ishte ekslusiviteti i batonit Po batoni ja beri qok isès . dhe isa e beri tè buzhal KOK qoshi

  3. E moret vesh o shpellkare ketu e ju kosokaret qe nuk ka plan ndarje,por shpellkaret salih like ramush qimi buzhgala zheji cani sonila lulushi te paguar mire nga ruset per te krijuar destabilizim ketu dhe atje me molotov dhe mos krijim te qeverise,por shba te heq Breket o shpellkarekudondodhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu