• |
ide | kryesore

Emergjenca e Covid-19, PD: Qeveria jep 4 tendera me vlerë 7 milionë Euro që s’kanë lidhje me shëndetësinë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Nga selia e PD-së, Enkelejd Alibeaj denoncoi një vendim që sipas tij ka ndërmarrë qeveria shqiptare në një kohë që vendi po përballet me pandeminë e koronavirusit. Sipas tij, qeveria Rama ka firmosur 4 tendera, me vlerë vlerë 7 mln euro, të cilat duhen anuluar, pasi qytetarëve nuk iu shërbejnë në këto moment.

“Flet për luftë me koronavirusin kryeministri, por dje dha 4 tendera me vlerë 7 mln euro që s’kanë lidhje me shëndetësisnë, ndihmën sociale apo bizneset e mbyllura. Shqipëria nuk e ka luksin për beton në këto kohë, këto tendera duhen anuluar”, -tha ai.


DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, ENKELEJD ALIBEAJ

Edi Rama tjetër thotë dhe tjetër bën. Flet për luftë kundër koronavirusit, por në vend të financimit të luftës, çon miliona euro tek kompanitë e ndërtimit.

Dje janë hapur 4 tendera me vlerë 7 milionë euro për projekte që tani nuk janë prioritet. 4 tendera që nuk kanë lidhje as me shëndetësinë, as me ndihmën sociale dhe të papunët, as me ndihmën për bizneset e mbyllura.

Qeveria ka planifikuar që 7 milionë euro të shkojnë për rikualifikime urbane në vend që të shkojnë për të ruajtur mijëra vende pune nga mbyllja e detyruar e bizneseve.

Vendi tani nuk ka nevojë për shpenzime të padobishme! Me zgjerimin e hartës së pandemisë në Shqipëri, me rritjen e numrit të të prekurve nga COVID 19 dhe me rritjen e numrit të viktimave, qeveria duhet të kish hequr dorë nga vendimet që pasurojnë një grusht njerëzish në kurriz të shëndetit të shqiptarëve.

Shqipëria nuk e ka luksin të paguajë 7 milionë euro me një dorë, për të hedhur beton nëpër qytete.

Partia Demokratike i kërkon qeverisë të anullojë menjëherë procedurat për tenderimin e këtyre 7 milionë eurove dhe të çdo projekti tjetër, që nuk bën pjesë në 3 prioritetet e shqiptarëve: shëndetësinë, ndihmën për familjet në nevojë, pagesat për punonjësit e biznesve të mbyllura.

7 milionë euro të tenderuara në një ditë për beton mund të shkojnë në një drejtim shumë të vlefshëm. T’i përdorë për shëndetësinë, për dezinfektimin e qyteteve, të rrugëve dhe banesave të shqiptarëve. Të financojë qindra mijëra njerëz në kufij të mbijetesës. Të garantojë se konsumi, bizneset dhe punësimi nuk do të shemben përtokë nga kriza.

Këto dhe jo betoni korruptiv janë shërbimi më i mirë për jetën dhe shëndetin e qytetarëve.

13 Comments

  1. Hajdutet mavi, parate e vjedhura me ane te; korrupsionit, ppp, tenderave, droges, krimit, qe i mbanin te depozituara, ne banken ABI, te djallit SOROS (ku RAMA me te shoqen, jane aksioner kryesore), i kane terhequr nga kjo banke sepse kane frike se mos ia merr SOROS apo kane frike nga trazirat sociale.
   Parate, floririn, sendet e cmuara, i kane fshehur ne bodrumet e BUNKERIT, vilat e tyre, tek krushqia, te afermit (si S. Tahiri) apo tek dashnoret (si D. Gjiknuri, dashnoria e ka shtepine, ne krah te MEPJ), ketij Gjiknurit, nje pjese te parave qe i kishte tek shtepia e mami Liries, ia vollen para disa vitesh!!!
   Eshte nje fat i madh, qe jane mbyllur te gjithe kufijte, per momentin nuk i nxjerrin dot jashte Shqiperise.
   Para disa ditesh, ka patur nje tentative nga mafiozi kokekuq, mik i ngushte dhe menaxher i aksioneve te Edi Rames, tek Lacio, Igli Tare, qe te vinte me aeroplan carter, per te terhequr parate dhe floririn e vjedhur, qe ruhet ne bodrumet e BUNKERIT, shpresojme qe te kene deshtuar, qe parate e vjedhura, me hir ose pahir, me te mire ose me te keq, t’i kthehen popullit te vjedhur, te grabitur, nga LUGATI dhe BANDA.

 1. Po pra e kemi kuptuar 20here qe kjo qeveri po vjedh ne te gjitha menyrat e mundeshme!
  Dhe ky eshte djale i keq ju djem te mire!
  Po tani si i behet?!

 2. £7milion EURO PER NE GJEPAT E EDI RAMES LAL ERIT ,MERO GELBAZA ,CARLO BOLONO DHE SOKOL BALLES thotë:

  £7milion EURO NE KETE KOHE ,PER TI VJEDHUR KETE VETEM EDI RAMA DHE ORGANIZATA MUND TA BEJ,NJERZIT DHE MOSHA E VJETER NUK KAN GJERAT BAZIKE PSH ILAQE DHE BUKE ,KETA JA TRANSEROJN 7 milion EURO NE LLOGARI TE TYRE,

 3. Bravo Pd,
  Ktu duhet te fokusohet, qe leket qe jane mos te ikin per punime koti edhe korruptive, jo vetem me kaq po tr coj edhe ne prokutori edhe ne spak keta, ne skena spitale e apartura e jo ti harxhonm leket kot.
  Edhe me ppp ore nese ato ofroj sherbime, duhen lene atyre qe i marrin, problemi se cmimi eshte me i shtrenjte sesa normalja edhe paguhet per gjera qe nuk ktyhet, ato jane vjedhje, si tani si per ne vazhdim.

 4. Kjo eshte nje lufte sipas propogandes se pushtetit. Po.eshte nje lufte qe ka 7 vjet qe beteje pas beteje
  po e fiton me popullin shqiptar.Nje lufte per te vjedhur sa me shume ,per tu majmur sa me shume
  nje lufte per te varferuar sa me shume qytetare, p,er tua bere jeten sa me te sikletshme dhe te
  te pamundur,nje lufte qe krijon gjithemone e me teper nje hendek dhe armiqesi mes je kaste te
  privilegjarish qe po marrin gjithecka dhe pjeses tjeter qe po e lene dhe po len veten me gisht ne
  goje. Si ne cdo lufte do kete fitues dhe te mundur.Deri tani kete lufte po e fiton rilindja dhe po
  e humb Shqiperia. Se si do perfundoje nje Zot e di.

 5. Keto tendera ne kohe tmerri flasin me shume se çdo dalje e te fandaksurit nga shpella e Surrelit !?
  Te vjedhesh ne kohe te tille vetem edvin rama e banda e tij mund ta beje!!!
  Njerez te ligj,te pashpirt,te ndyre, te neveritshem, skajshem !
  Ju qe i mbani Ison te vjedh edhe sot edvini,ju lençim zotin,qelbesa !
  Kenaqeni qe na streson pafund ne,e vete ben ate qe ka 7 vite qe ben,vjedh e vjedh papushim.
  I duhen leket per te blere vota dhe njerez paintegritet,po boll me,boll se po vrisni njerez,tani po vrisni njerez!Monstra

 6. Hajdutet mavi, parate e vjedhura me ane te; korrupsionit, ppp, tenderave, droges, krimit, qe i mbanin te depozituara, ne banken ABI, te djallit SOROS (ku RAMA me te shoqen, jane aksioner kryesore), i kane terhequr nga kjo banke sepse kane frike se mos ia merr SOROS apo kane frike nga trazirat sociale.
  Parate, floririn, sendet e cmuara, i kane fshehur ne bodrumet e BUNKERIT, vilat e tyre, tek krushqia, te afermit (si S. Tahiri) apo tek dashnoret (si D. Gjiknuri, dashnoria e ka shtepine, ne krah te MEPJ), ketij Gjiknurit, nje pjese te parave qe i kishte tek shtepia e mami Liries, ia vollen para disa vitesh!!!
  Eshte nje fat i madh, qe jane mbyllur te gjithe kufijte, per momentin nuk i nxjerrin dot jashte Shqiperise.
  Para disa ditesh, ka patur nje tentative nga mafiozi kokekuq, mik i ngushte dhe menaxher i aksioneve te Edi Rames, tek Lacio, Igli Tare, qe te vinte me aeroplan carter, per te terhequr parate dhe floririn e vjedhur, qe ruhet ne bodrumet e BUNKERIT, shpresojme qe te kene deshtuar, qe parate e vjedhura, me hir ose pahir, me te mire ose me te keq, t’i kthehen popullit te vjedhur, te grabitur, nga LUGATI dhe BANDA.

 7. Ky virusi nji te mire Ka kap edhe mbretin,kryeministri presidentin
  te shefin e urgjences qe dilte neper TV,po’ edhe ish pushtetaret nuk i le manget.
  Populli i shkrete keshtu e Ka cu tiq e mos e keputgjithe jeten.
  Me vjen keq per ata mjeket qe shkuan ne Bergamo Zoti i Ruajte.
  Per shqipot Ka veterinere.

 8. ju mjaftuan leshi,bari dhe jongja e stalinit,enverit e ramizit per 55 vite e nuk po ju mjafton leshi i edvinit edhe pordhat e taulant balles per dy tre muaj,rri mos i mbush mend ti delet e lopet e stalinit.keta e dijn qfar bejn,mut han e ramen mbajn.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu