• |
ide | kryesore

Numri 3 i partisë së Merkel, Wadephul: Shembja e Teatrit rrezikon negociatat

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një nga 3 njerëzit më të rëndësishëm të CDU-së së kancelares gjermane, Johann Wadeful ka bërë sot një deklaratë të fortë, që paralajemrim se çështja e Teatrit Kombëtar mund të jetë një kusht i ri për nisjen e negociatave.

“Si një mbështetës i perspektivës së Shqipërisë në Bashkimin Europian, shkatërrimi i Teatrit Konbëtar me nxitim dhe dhunë më zhgënjeu dhe më trishtoi.”- shprehet Wadeful, një mbrojtës i madh i të ardhmes Europiane të Shqipërisë. “A kishin të drejtë të gjithë kundërshtarët e mi në disa parlamente te vendeve anëtare, kur refuzuan të thonë “po” për hapjen e negociatave?” – shprehet ai.


Nga pozicioni i në kryetarit të grupit parlamentar të CDU-së, ai ka lobuar në grupin e CDU, por dhe me Hollandën dhe vendet skeptike për negociatat e Shqipërisë. Por me prishjen e Teatrit Konbëtar, tani Wadephul shpreh zhgënjim.

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU-së, praktikisht një nga 3 njerëzit më të fuqishëm në partinë e kancelares Merkel, e ka mbylkur postimin e tij duke tërhequr vëmendjen për demokraci dhe të drejtat e qytetarëve.

9 Comments

  1. Asgje ska per te ndodhur . Negociatat do hapen .
   Keto jane thjesht aktore te teatrit te madh qe filloi te luhet ne shqiperi meids PD-PS.
   Humbesi me i madhe ne kete histori eshte Meta se e lane jasht ‘ marrveshjes’ . E perdoren Monen si lopet . I perdoren artistet si legena dhe ne fund u be sic kishin vendosur RAma – BAsha.
   Ja do behen ca protesta, do dalin ca ‘ eruodeputete ‘ qe do donojne aktet e dhunes dhe kaq.
   Teater me aktore te cilesise se dobet . Megjithese per gomeret militante te te dy partive ata ja arrijne tja u shpelajne trurin me keto lloj shfaqesh teatrale te peshtira.

   Teatri i vjeter vdiq !
   Jete te gjate teatrit te ri !

   Hajt ta gezojme teatrin e ri !

 1. bravo shtetit gjerman si gjithmone shtet i te drejtave te njerezve dhe jo njerez pa taban:dil o soreke dhe b mbroje ramen se ti ka mbyllur syte e gojen me euro .

 2. Pse kujtoni si i rruhet taopalla Edrames nga mos hapja e negociatave?!
  Edrama kete do, te rrije populli gjithmone peng i tij. Cohuni o njerez. Cohuni per veten tuaj..

 3. Ky qeka numri 3 dhe jo 4 ,hajde karlliqe hajde.,
  Shurraqi nr1 i Frances e ka denuar Moniken qe do ti haje veshin Krye/m.,keto jane shume themelore.
  Per sa kohe nuk ka opozite Rama do te beje shurren.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu