• |
ide | kryesore

Deklaratat bombë të Bejtes dhe Plasarit:”Unë të vras”/ A po çon Rama drejt përplasjeve të dhunshme?

Arkiva, Kryesore, Lajme

Ka një varg të famshëm të poetit francez Jacques Prevert, që bën thirrje: “Mos i lini intelektualët të luajnë me shkrepse”, pasi shkëndiat e tyre mund të shkaktojnë përflakje të madhe. Në fakt në Shqipëri po ndodh e kundërta, i vetmi njeri që ka në dorë të gjithë pushtetet, autokradi Edi Rama, po provokon jo vetëm kundërshtarët e tij por edhe shpirtrat më paqësorë e mendjet më të ndriçuara të shohin dhunën si të vetmen zgjidhje për të bërë drejtësi.


Të martën në një përballje në “Opinion”, poeti dhe gazetari Andi Bejtja pasi përmendi të gjitha shkeljet e ligjit dhe mashtrimet në shembjen e teatrit iu drejtiua kolegut të tij Baton Haxhiu: “Baton, pusho, se si qytetar i Tiranës, për teatrin unë të vras”.  Ndoshta i vetëdijshëm për atë që kishte thënë, Bejtia shtoi më pas: “Figurativisht”.


Lexo me tej:

Letra e hapur e intelektualëve/ Të dënohet akti i Ramës ndaj Teatrit

Një ditë më pas, në të njëjtën studio përballë Fevziut edhe studiuesi dhe shkrimtari Aurel Plasari tha qetë dhe pa ngurim duke folur sërish për teatrin: “Unë jam njeri që për të drejtën mund të vras me qetësi’.

Në fakt këto reagime që vijnë pasi fadromat u futën përdhunshëm një ditë fundjave në 4 30 të mëngjesit gjatë gjëndjes së jashtëzakonshme nga pandemia duket se përbëjnë pikën që derdhi gotën.

Sepse këtu nuk është më puna për votat që Rama po i vjedh Bashës, Berishës apo Metës. Ato ia kanë vjedhur të gjithë njëri tjetrit.

Sepse këtu nuk është më puna e përballjes me një pushtet të korruptuar që po vjedh edhe qindarkën e fundit. Kush më pak e kush më shumë xhepat i kanë mbushur të gjithë.

Por në epokën e Ramalindjes pasi e kanë zhveshur qytetarin nga liria për të zgjedhur, pasi e kanë përdhosur dhe vjedhur financiarisht, po kërkojnë ti grabisin edhe memorie, nostalgjinë, kujtimet e fëmijërisë, pra thjeshtë po tentojnë ta zhbëjnë si njeri.

Prandaj për ditë e më të shumtë do jenë intelektualët që do luajnë me shkrepse duke përligjur dhunën personale si të vetmen rrugë për tiu përgjigjur dhunës shtetërore.

©Lapsi.al

 

49 Comments

 1. Uau ku kane qene keta dy trima,,pse se kane vrare deri tani.O qole me L te madhe ju te rruani trapin pasi qeni qe leh ste kafshon dot,Kujdes thepin se ju can prapanicat qe i keni per marshallah

  1. o fugggris i vogel

   mos e gris shume fugen motro

   hajd ik beji llape bolee te lali kellires, bythes se fuges dhe edit se e keni per zanat ju motrat

  2. Nuk i vë faj këtij mjeranit injorant “zenelaj” që ju hakërehet me të lehura atyre që i sheh si “armiq” të padronit të tij dy metrosh.
   Nëse lexon një shkrim të një “intelektuali” gazetar që i bën njëlloj të gjithë si Ramën, , “hajdutë votash” pa e motivuar këtë akuzë me fakte, çtë bëjë zenelaj i gjorë.
   Ka të drejtë ai të revoltohet nëse dikush ja ngacmon padronin, kur hajdut si ai qënkan të gjithë

 2. Nastradin Rama,asht kampioni i percaresit te Shqiptareve.Ai,si rracist antiverior,punoi me zell t’madh per izolimin e Shkodres dhe ndarjen e Kosoves.Ashtu si qoftelargu E.Hoxha,i druhet verioreve sepse asnjihere nuk e kan dashte komunizmin.Ai qe pas luftes civile n’Shqipni,solli n’Shkoder kuadro-nepunes antar te PKSH-se,dhe servile te tij.Te njejten gja bani J.B.Tito n’Kosove.Per shkak te ketyre rregjimeve,sot e kesaj dite n’Kosove nuk akziston nji parti socialiste,dhe Shkodranet nuk e duan nji te tille.

  1. Po ju nuk doni veh’ten o rrot kari. C’tju duash juve. Ju dillnit per inat te Rames rrugve te infektonit njeri tjetrin dhe vajtet ne g..te mamave nga Corona.
   Nap. Bonaparti thoshte: Preferoj me mire te kem nje armik te zgjuar se sa nje mik idiot.

 3. Mos u cudisni qe Andi i bejtes dhe Aureli i plasur te jene vrases te qete.
  Kjo eshte tashme eshte ideologjia e njohur e PD, e deklaruar dhe realizuar edhe nga lideri i saj shoku Sali.

  1. Keni vrare mbi 6mije njerez.e nuk flas per ata te 21janarit,por per eliten e ketij kombi.artiste,inxhiniere,arkitekte,doktore te famshem,prifterinj e hoxhallare me nga nje barre mend,ushtarak qe kishin studiuar ne perendim etj etj.meqenese ju ishit muti menduat qe edhe ata ishin te tille.floriri edhe ne mut shkelqen,ndersa muti,mut ngel.asgje nuk ju ndryshon dot.ngeleni gjithnje MUT.

 4. Mos u cudisni nga deklaratat e Andit te bejteve dhe Aurelit te plasur qe jane vrases te qete.
  Kjo eshte ideologjia e PD deklaruar dhe realizuar me pare edhe nga lideri i saj shoku Sali.

 5. Epo dhe per kete. Do fajsoni ramen??
  Lapsi jeni ber per te ardhur keq.
  Shpikni lloj lloj gjerash, vetem e vetem qe te fajsoni ramen. Kam frik se do ju dal e kunderta.

 6. Kur njerëz dhe intelektualë serioz përdorin gjuhë të tillë, e kupton se punët kanë arritur aty ku nuk mbajnë më. Vjen një pikë ku secili duhet të marri një qëndrim.

  1. cdo njeri ka te drejte te mbroje veten dhe dinjitetin njerezor.

   ne cdo regjim mbrojta e dinjetit, vlerave njerezore, te drejtave baze eshte beteja kryesore dhe cdo akt ne mbrojtje te tyre eshte i mirekuptuar dhe i ligjshem , PASI REGJIMET NUK KANE ME AUTORITET DHE INSTUTUCIONET KU TE KERKOHET DREJTESIA DHE ZBATIMI I LIGJIT JANE INEKZISTENTE OSE NE FUNKSION TE REGJIMIT

   te fala sandrit

   1. Patjetër, dhe i kuptoj shume mirë çunat tanë intelektualë kur e prishin gojën dhe mirë bëjnë, ka më tepër efekt. Shpresoj që të mos jetë vonë.

    P.S. Me Sandrin isha sot, pime nje kafe. Kur do bëhemi të gjithë bashkë se na ndau korona? Do rregullojmë edhe tendën e diellit … Po pse mër jahu nga lapsi do t’a lëmë për kafe ne?! 🙂 🙂

 7. VETEM FIGUATIVISHT NUK ISHTE AJO . BEJTES I SHIN ERRESU SYTE KOMPLET . DHE E MIRKUPTOJ .
  KEMI TEBEJEM ME NJE MAZOKIST SI RAMA . DUHET TE IKI SEZBEN .

 8. Kane thene nje shprehje, qe shumekushit iu dukerka hataja, sepse na e pasken thene intelektuale te mirefillte. E thena me te beren jane shume larg, e nese e merrni shabllon fjalen, pa kuptuar esence, e thelbin e mendimit pavaresisht zhargonit qe te fyhen, e pergojosen e ti emertojne partiake, e emerime te tjera, kjo nuk ka ngelue nga komentues mediokerr, servile partie te perfolin ata. Ne emision, ata e treguan vehten te cilter, e mendimet ashtu sic i kane, pa influenca politiko, financiare si shume nga ata qe propogandojne ne menyra te skuthta qellimin konder opozites, apo intelektualeve te ndereshem, qe jane edhe me shume nga ju, apo nga keta pushtetare te pa zevendesueshem per ato qe i kane bere ketij populli. Merruni me kohen, situaten, e ekonomine , permiresoni jetesen, e pastaj levdoni banditet e hajdutet pushtetare.

 9. E degjoni cfare thote tani?
  Do ta rindertojme sic ishte po ne vend tjeter!!!!!!!!
  A e moret vesh pra per cfare u be gjithe kjo pocaqi.
  Tani prisni gjithe fugistat te mbrojne versionin e ri…

  1. SI NUK RRINI ASNJEHER PA HENG MUT SA HERE QE JU JEPET MUNDESIA JU KURVAT E RILINDJES? MUTDASHES TE KUQ , ROPT KU TI KINI

 10. Dy njerez, edhe intelektuale pale, dalin ne televizor dhe thone, pa shtysjen, presionin apo motivimin e askujt, “te vras”. Konkluzioni i Lapsit.al? Eshte Edi Rama qe i ka bere te flasin keshtu! Ky eshte mediokritet mediatik i shkalles se pare, me diplome Oksfordi per mediokritet me nota te larta mediokriteti.

  1. O Malok Lushnje, ato e kane then figurativisht sepse ato te dy vertet sdine te vrasin. Por qe e ka mbush kupen ai lideri i jot shpirteror e ka mbush. Jo me kot i qin robt mbretit te Frances ne gijotine, dhe qe atehere sja mbajti me bytha kujt te tallte kanarin me popullin. Dhe qe nga ajo kohe, Franca eshte kjo qe eshte. Mirepo ketu akoma e bejne ligjin kriminelet e kohes Dulles, me Braho, Ruc, Kuc, etj, kshu qe nje shoqeri qe nuk denon kriminelet eshte e destinuar te haje “bar”.

   p.s: Te haje “bar”, figurativisht, se ne Tr edhe te duash te hash bar ska ngel noj pellembe gjekundi.

   1. @name, s’kam askënd lider shpirtëror dhe jam malok, verior 24 karatësh.

    Cili nga këta t’a mbush mendjen ty? Jam kurioz sepse jam dakort me të gjitha ata që the.

 11. San Siro mund të prishet. “Nuk paraqet interes kulturor dhe për këtë arsye nuk duhet të mbrohet nga Ligji i Trashëgiminë Kulturore.

  Kjo u deklarua nga Komisioni Rajonal për trashëgiminë kulturore i Lombardisë, në Itali

  Paskësaj i hapet rrugë projekteve të paraqitura nga Inter dhe Milani për ndërtimin e një stadiumi të ri në zonën e ‘Meazza’.

  Sipas Komisioni Rajonal për trashëgiminë kulturore i Lombardisë, ai nuk mund të mbrohet nga ligji i trashëgimisë kulturore pasi te ky objekt arkitekturor, i ndërtuar në vitin 1925-’26 ka pësuar ndryshime të thella pas zgjerimit dhe adaptimit në vitet 1937-’39 dhe më pas në vitet 1953-’55, përveç atyre të viteve 1989-’90, si dhe nga punimet e pas vitit 2000.

  Me pak fjalë, sipas komisionit shtetëror, “arkitektura fillestare i është nënshtruar një transformimi të vazhdueshëm bazuar në nevojat që lidhen me publikutn dhe sigurinë dhe rregullimet e ndryshme rregullatore specifike për tq qenë një destinacion futbolli dhe argëtimi publik”.
  Per ju intelektualet e shkrepses qe nuk dini per cfare perdoret ajo,dhe per intelekualet funksional te komenteve

 12. Kemi pare neper parlamente te botes sherre me karrige kokes nga deputetet mes tyre. Mos beni sikur keni zbritur nga Marsi. Ketu ka mijra arsye qe te shpertheje konflikti. Dhe arsyeja kryesore eshte Ekonomia e shkare ne rrenim. Shkaku dihet, nje qeveri e deshtuar krejtesisht ne aspektin baze te qeverisjes, ne Ekonomi!

 13. Ne shqiperi ter gafurren e nxjerrin rovolen…..pasi krimi eshte kryer
  edhe thone ‘po te isha une aty sdo kish ndodhur heu

 14. Nuk i vë faj këtij mjeranit injorant “zenelaj” që ju hakërehet me të lehura atyre që i sheh si “armiq” të padronit të tij dy metrosh.
  Nëse lexon një shkrim të një “intelektuali” gazetar që i bën njëlloj të gjithë si Ramën, , “hajdutë votash” pa e motivuar këtë akuzë me fakte, çtë bëjë zenelaj i gjorë.
  Ka të drejtë ai të revoltohet nëse dikush ja ngacmon padronin, kur hajdut si ai qënkan të gjithë

 15. Per funnksional, na e shet ti, o i pa identitet, qe perdhos mendimin e komentueseve qe s;te vije ne avaz, Italia, eshte e mbushur me monumente historike, e kulturore aqe shume, qe sa nje stadium, nuk u duket se behet nami atje, por tek ne, edhe ato pak qe kane qene, e jane jane ne rrafshim e siper nga keta arte dashesit e tu, qe si kane lene nam e nishan ketij vendi, por sidomos Tiranen qe e c;identituan duke ia rrafshuar te tere te shkuaren monumentale e historike. Prandaj si i paemer, i ores 18,04, emertohu ne kohe e histori, bastaj na bej ideologji rilindasish te edukuar me kulturen qe dijne vetem keta, e te tjeret jane profane. Gollofet e shkuar e te sotemit, i ndane vete demokracia se po na vazhdojne akoma historite e me te mireve ne bote per ushqim. Keni lindur e vazhdoni mashtrimin, por qe mbaheni me paterca qe te keni pushtetin mbi baza te hic gjeje. Klloune, si piktori i deshtuar.

 16. une nga ju tre zgjebsat komentues duke qene i bindur qe ju ben kontakt zorra e trashe me materien gri,nuk prisja pergjigje te nivelit tjeter,mos me detyroni te hap fjalorin se e kam me te pasur se ju qre skeni mbaruar filloren per keto pune

 17. Ti ke mbaruar pidhin e motres dhe gruas tende o rob qire .Shkollen e -Partise-ke mbaruar edhe ate te sigurimit te shtetit o moter dhe grua qire.

  1. O te qifte kina popullor dhe india ato kurvat qe ke ne shpi e ne fis se vetem 3 milarde loqe mund ti kenaqin ato dh ty o sum shpartalluar

 18. Çdo lloj teprimi, nga eksperienca dhe filozofia nder shekuj ka vërtetuar se përfundon me vdekjen e asaj që nuk durohet më. Sepse . edhe durimi e ka një kufi. Kështu ka ndodhur gjithmonë e do të ndodh edhe këtë herë. Shembja e teatrit shënon edhe fundin e këtij sundimi, fundin e Ripjerdhjes , të narkoshtetit, të pushtetit pa shtet . Çdo gjë e sajuar nga këta pushtues që flasin shqip, po shkon në theqafje. Ditë më të mira po vinë pas kësaj maskarade, kaosi e bulimie të babëzitur deri në çmenduri …

  1. @obiter dictum – Pas sa kohësh e jepni ju këtë revolucionin që do vijë? Kyt javë? Javën tjeter? Pas një muaji? Vitin tjetër apo në disa dekada?

 19. Lapsi! Ma gazete moterqirash qe jeni mezi boheni 2 , shume gazete e piset , disinformazione jeni , totally. U duhet me ja u myll ket gazete bythqirash qe keni dhe jeni. Fuck of at ur ass Mf

 20. Fundi do të ndodh këtë vit , sipas të gjitha gjasave, i dashur Malok. Nuk ban ujë pilafi më, qelbësirat po qelbën qelbësisht. Ramavirhsi po shkatrrohet para CO VID- 19 – tës.

  1. kshu thane edhe kur u vu cadra
   kshu thane per traun e kuksianve
   kshu thane per parkun te liqeni
   kshu thane te unaza re
   kshu thane studentet
   kshu do thone neser te protesta radhes

   nese kemi nje gje te perbashket ne shqiptaret eshte deshira fataluste per te thene gjithnje…kete radhe smban me uje pilafi….

   historia jone ka treguar qe pilafi jo vetem mban uje por edhe uje deti ama

 21. Aleanca për Teatrin transformohet në Lëvizjen për të hequr vettingun dhe ONM nga Kushtetuta,bejtja dhe plasari do jene bashkeKryetar,pyesni mozen per plaskarin qe te kuptoni me shume mer ato qe thote ai

 22. Dikush komenton me emrat Stalin Kina popullore etj.etj. Nga fjalori dhe edukata kupton qe ke te besh me nje pjelle kafshe te ndyre qe fyen dhe peshtiros kete portal dhe largon lexuesit e tij.

 23. Po ore po sa here te ma marresh ne goje motren dhe gruan te shkerdhevsha une -Stalini o i pa emer mavi..Shko shkerdheu tek -MERUA-O ROB QIREmos komento ketu se kurvat dhe pederastet e kane vendin atje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu