• |
ide | kryesore

Yuri Kim mesazh klasës politike: Mjaft më me lojëra. Reforma në drejtësi dhe ajo zgjedhore të domosdoshme

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim, duke mbërritur në KPA, ka dhënë një mesazh për shqiptarët.

Yuri Kim tha se nuk duhet të vazhdohet më me lojëra, duke u shprehur se reforma në drejtësi dhe reforma zgjedhore janë të domosdoshme që Shqipëria të mund të hyjë në familjen e madhe europiane.


Ne duam që Shqipëria të jetë një aleat i fortë i SHBA dhe duam që të jeni pjesë e familjes europiane. Reforma Zgjedhore dhe reforma në drejtësi janë të domosdoshme. Mjaft më me lojëra.

Është koha të realiohet reforma zgjedhore dhe ajo në drejtësi, sic drejteuesit i kanë drejtuar popullit shqiptar, ashtu sikundër populli shqiptar pret”, tha ambasadorja e SHBA, Yuri Kim.

32 Comments

  1. Më 14 maj 2020, Adnor Shameti propozoi ndryshimin e kritereve përzgjedhëse për gjyqtarët e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.

   Deputeti socialist e justifikoi ndryshimin e ligjit me nevojën për të përshpejtuar plotësimin e dy gjykatave me gjyqtarë.

   Ky projektligj po shqyrtohen në Komisionin e Ligjeve në Kuvend.

   FILLOJE ME RAMEN .

   DUKESH QE JE FUGGRIS

   1. O TE QIFSHA ROPT TU , FUGES , RAMES, BASHES ,MONES ,METES , RILINDASVE DHE GJITHE MILITANTEVE OR KAR ME SYZE QE BESON AKOMA KE KETO KURVA .

 1. Si Daci ka te tjere KPK Faskaj te njejten mase por ju duhet per eleminim selektiv e krahinor.
  Kalojne Dvorane qe ka dhuraten (ngjasme) ‘100 000 dollare “m…i mullar “ Prela etj. Ngelin Nikhasani Ternova etj. Maskat rane. Kjo reforme ka rene.eshte e Rames per kapjen e komplet shtetit

 2. Sa herë që duan të spostojnë vëmendjen nga krimet e edvinit, këto plehrat e ambasadave na nxjerrin rreformat.

  Kjo nuk ndryshon nga kinezi lu, vetëm se është koreane.

  1. Jooo oreee ! Qafsh te tom reee !
   Ambasadorja e SHBAve po kerkon te terheqi vemendjen nga KRIMET e Edvinit !
   Tecken e seckes sa te zgjuar qe kemi ketu ne kete portal.
   I kuptojne gjerat qe ne ajer , i kuptojne.
   Na mbyten te zgjuarit.

 3. Drejtesi
  Ndeshkim
  Reformim total dhe yxhym perpara
  Kush eshte lule te lulezoj , kush eshte ferre te kalbezoj d.m.th haka tek i zoti.

  1. ME PELQEU RRESHTI I FUNDIT . FERRAT KANE 30 VJET QE PO NA E MARRIN SHPIRTIN DHE NA DEGJENERUAN SI POPULL . DUHEN PRERE SA ME SHPEJT . INTELIGJENCA TE MARRE FRERET E KETIJ VENDI, BOLL ME INJORANT DHE KRIMINELA .

 4. Na moren ne qafe keta injorantet qe shprehin urrejte dhe injorance. Nga injoranca shprehin dhe perbuzje per ata qe duken ndryshe por qe kane shume me shume inteligjence dhe vlera njerezore. E keqja me e madhe eshte se ketyre u hedh kocken dhe e ndjekin pa ditur se ku shkojne dhe pastaj bertasin dhe degjohen me shume se ata qe kane dy pare mend. “Dielli jone lind nga perendimi”

 5. Juri te flasi ne emer e interes te vet dhe Rames se kur flet ne emer gjoja te gjithe shqiptareve. nuk e beson me njeri. Pasi nuk tha nje fjale per masakren te teatri kur degjoj ambasadore qe perpiqet te na budallallepsi nuk ndjej keqardhje por neveri.

 6. U be kohe e gjate qe opozita ka probleme me ambasaden amerikane dhe me te gjithe amabasadoret. Pra nuk eshte problem i ambasadoreve por i opozites.

  1. Edhe piçka e gopit të buçes që të lindi ka kohë që nuk ha kar se i është fishkur.po ajo fytyrë verdha do iki për lesh bubi se do i dalin përgjimet me Ripjerdhjen

   1. O kar i lales qe e kupton politiken si ndeshje futbolli. Ishte kjo amerike qe ja futi koken te shalet vjet opozites kur po digjte Tiranen. Zaten ca si puna juaj me mire te shijoni farat e kungullit sesa te lodhni koken boshe e te kuptoni punet e lodhshme te politikes tone idiote.

 7. Ditën e parë kur drejtësia të arrestojë Ramën e gjithë bashkëpuntorët e tij mafiozë, mund të ketë shpresa që Shqipëria të reformojë drejtësinë e zgjedhjet.

 8. Më 14 maj 2020, Adnor Shameti propozoi ndryshimin e kritereve përzgjedhëse për gjyqtarët e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese.

  Deputeti socialist e justifikoi ndryshimin e ligjit me nevojën për të përshpejtuar plotësimin e dy gjykatave me gjyqtarë.

  Ky projektligj po shqyrtohen në Komisionin e Ligjeve në Kuvend.

 9. Të vjen keq sesi opozita ka ulur besueshmërinë e saj për ti bërë qejfin këtyre hipokritëve.
  Moj zonjë, teatrin nuk e shembi klasa politike por Rama, edhe është turp të flasësh në përgjegjësi se ofendo dhe intelektin e njerëzve.

 10. Reformen ne drejtesi e minuan ambasadoret e Lu, Koke kashta , Bocnard e tani po avancojne per ta minuar Soreka, Kim. Ambasadorja Amerikane perse nuk e thote se reformen ne drejtesi e pengon Rama ? ajo duhet ta thote qart per reformen po e pengon Rama e vetem Rama , . Me qendrimin e z. ambasadoret per ti futuro te gjithe ne nje kallep nuk ben gje tjeter se mbron Ramen . Z. ambasadore eshte shume e thjeshte per te kuptuar se reforma ne drejtesise eshte e kapur 1( Jane futuro ne spak , ne te gjitha organet e drejtesise ishe hetues e prokurore te diktatures 2) shikoni emerat e te gjithe personave te emeruar ne organet e drejtesise ku 70% e tyre kan lidhje me deputet te PS , me strukturat e PS si vella, moter, kunat, kushurinje,. .Prandaje z. ambasadore ne shqipetaret themi nje fjale “nuk lahet b….. me shurre”

 11. Kungull je ti qe flet percart.reforma ne drejtesi eshte iniziuar e sponsorizuar nga sorrosi bebelina,per te kapur te gjithe sistemin e drejtesise.dhe ai qe nuk ka sy nuk shikon qe mungon gjykata kushtetuese e qe nga spak,prokuroria e ne vazhdim jane caktuar ata qe kane bere krime ne kohen e dulles.reformat duhen te ndalen menjehere e te filloj hetimi.

 12. Shkurt dhe saktë, SHBA bënë të qartë se reformat nuk janë një mundësi e artë për të bërë pazare dhe lojëra.

  Të gjitha këto reagime brenda më pak se 24 orësh vijnë në një kohë kur Ilir Meta duket se nuk ka hequr dorë nga ‘fiksimi’ për ta prekur me çdo kusht reformën në drejtësi. Duke menduar se halli i tij është edhe i të tjerëve, presidenti po tenton me përpjekjet e veta për ta rrëzuar atë.Cecenet e salihut e metes qenkan leshuar si minjte e haleve duke sulmuar amb amerikane sepse ajo foli troc kunder metes e salihut,por ju si ceceni kujtoni se ambs do flase me emra por salihu meta lulushi mona e kane mare mesazhin,kush perdori flamurin amerikan o cecene per fushate presidenciale pervec salihut e metes

  1. O idiot po si do ta prekë Presidenti Reformën në drejtësi, a i njeh kopetencat dhe të drejtat e presidentit, apo hajt tia fus kot se ka fajin e ka o Saliu, o Presidenti.

 13. Kush eshte kjo,mo?A e din ajo,se ketu kemi nje mazhorance,te zgjedhur me shumice (bile bashke me pakicen),dhe eshte fituar nga Gjushi,Gjiknuri me shoket e tjereqe renditen tek dy dosjet e famshe,qe prokurorija i ka futur ne arshive,per te stazhionuar?Kot kane fituar ata,mo,apo moj ambasadore?Ata tani jane vetem per te sunduar,dhe cdo gje e bejne vete,pa nevojen e bishtave te padesherueshme,si opozita e,me the,e te thashe.

 14. Donaldkinez Lu-ja,na tha perralla me peshq,sa vetem duke i lexuar dhe pare ne TV,u ngopem.
  Y.Kim-ja,diten kur u fundos testri na nxori lule…!!??
  Ato qe po nxjerrin kunjin me Ne jane ambasadoret e BE-se dhe SHBA-se.te mbeshtetur nga PS-ja me Nastradin Ramen.
  Ky popull jena dhe kete sjellje te nderkombtareve dhe te Nastradin Rames meritojme.
  P O P U L L L E T A R G J I K
  Flini,flini,flini …….gjumi ju rrite.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu