• |
ide | kryesore

Meta nxjerr SMS-në e diplomatit të huaj: Rama është në dijeni

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës ka nxjerrë SMS-në e një diplomati të huaj në Tiranë dërgonte kur diskutohej çështja e Gjykatës Kushtetuese. Aty thuhet se Rama është ai që përcaktonte kandidatët për në këtë gjykatë.

Mirmëngjes Beni. I takova kolegët e mi amerikane dhe të BE dhe folëm me Ramën në telefon. Ata nuk e mbështesin pozicionin e Presidentit për pezullimin dhe këtë nuk ma thanë në darkë. Ata besojnë që Arta Vorpsi tani është caktuar si rezultat i mekanizmit zhbllokues dhe ata do të dalin sot publikisht dhe kemi rënë dakord. Rama ra dakord që Marsida Xhaferllari të jetë në listën e Presidentit për nominim për tjetrën. Dhe Rama nuk do përpiqet të bllokojë këtë. M’u kërkua t’jua kaloja këtë SMS.” – thuhet në SMS.


Sipas Metës ky është mesazhi i një diplomati që ishte në takim në darkë me mua dhe që ishte shumë korrekt.

“Ky mesazhi këtu është se si funksionojnë diplomatët në Tiranë. Nuk e ka nisur me emrin e tij por në emër të Ambasadës Amerikane dhe Bashkimit Evropian. Ka qenë në takimin që unë kam pasur. Në darkë nuk i kishin të qarta opinionet. Aty është qëndrimi i tyre” – tha Meta.

18 Comments

 1. Bastardit te Kristaqit po i ngushtohet vrima e bythes, por nderkohe do t’i dhembe me shume sepse tashme po i afrohet fecka e elefantit dhe jo bilushi i miut, si dje
  (Lexoni romanin “1984” te George Orwell qe te kuptoni c’po ndodh)

 2. Ka qene e kuptueshme qe reforma ne drejtesi ishtr nje farse qe ne fillim. Pa u marre me asgjr tjeter, mjafton fakti qe kjo reforme u votua nga disa deputete te cileve iu dogj mandati nga ligji i dekriminalizimit, per te vertetuar se cfare mund te prisnim nga kjo reforme. Sot thuajse kater vjet pas votimit te kesaj reforme, cdo gje eshte e qarte edhe per ata qe nuk ia thone fare nga drejtesia. Me ceshtjet e grumbulluara ne Gjykaten e Larte, sikur nga 10 ceshtje ne dite te zgjidhte kjo Gjykate, duhen minimalisht 15 vjet per t’i dhene zgjidhje. Pra nje 50 vjecar del ne pension pa marre akoma zgjidhje per nje ceshtje qe ka filluar para 7 vitesh. Kjo vetem ne aspektin praktik. Po te hysh ne detajet teknike, po te merresh me menyren se si eshte kapur drejtesia atehere kupton se ne kete vend, nuk do kete drejtesi se paku deri ne shekullin e ardhshem.

  1. Ka nje zgjidhje, “Revoluvion” por une nuk besoj se ka byth populli Shqipetar. Basha duket qarte qe po bashkpunon me Ramen.

 3. Meta e pranon qe edhe vete eshte nje buratin. Ligjin e bekan jo-shqiptaret me ndonje sherbetor me merita te vecanta ne rolin e delegatit pa te drejte vote.
  Shteti drejtohet nga SMS -Urdhera per pseudo presidente, pseudo0 kryeministra e pseudo- deputete.
  Demokraci eshte kjo ?
  Perse duhet te shkojme ne zgjedhje ?
  P.S. Po “Geman Diplomats” pse e kane csnsuruar ?

 4. Ilir fshatari ke filluar fuksllikun e spiunllikun tani
  Ta paska futur emrin ne rreth te kuq Kimi
  Ti e di mire cfare do thote ajo
  Fshatar me gushen e kuqe rrokanise e telendise si munde ter keto vjet por tani te erdhi fundi kerrme

  1. A o idiot, qorr dhe surdh memec, mjer Shqiperia cfar qeniesh mban mbi toke.
   Kime me shoke po ja qine nenen Vendit tone e ti vashdon e meresh me Meten.
   Po pse o i mjere vertet mendon se i intereson drejtesia Amerikes?

  2. O Cope Derr.

   Kaq shume e adhuron Kryeministrin tend??

   E kupton qe Gjyqesori i ka Zyrat ne Kryeministri

   Do te japin me Koncesion ore Hajvan, dhe vetem Kryeministria do te mbetet per tu ankuar.

 5. Kjo fushatë drejtohej nga Shërbimi Informativ dhe një segment i caktuar i policisë. Ky segment përbëhej kryesisht nga militantë të PD-së që filluan punë në polici thjesht se dëshmonin bindjet e tyre të verbra, jo për përgatitjen apo profesionalizmin e tyre.

  Në 26 maj ka pasë një mobilizim të jashtëzakonshëm të gjithë strukturave që drejtoheshin nga SHIK. Kanë vepruar si gestapo. Berisha i ndiqte zhvillimet nga vila numër 4. Aty erdhi Gazidede me urgjencë kur u mor vesh tërheqja e të gjithë komisionerëve të majtë nga votimet dhe nga numërimi i votave. Fillimisht mbaj mend që na shkaktoi habi e hutim, por pastaj shtoi oreksin për mbushjen e kutive. Në disa zona u hodhën brenda kutive të votimit edhe fletëvotimet rezervë që ruhen për raste emergjente, gjë që çoi që disa rezultate të kutive të votimit të dilnin 120 për qind. As në kohë të Enverit nuk dilnin kështu. Vidhnin sikur po realizonin normat e prashitjes në atë kohë.

 6. Dua t’u tregoj një fakt interesant që unë e mësova rastësisht nga një i afërm në Stamboll, mik dhe bashkëpronar i spitalit ku Nano bënte operacionet estetike të rinimit të tij. Në mos gaboj, ka qenë viti 2004. Në bisedë e sipër ai më thotë, “në spitalin tim ku ndodhet Nano, erdhi edhe Berisha dhe qëndruan gjatë me njëri-tjetrin”.

  Nuk është e mundur, thashë.

  Por në mbrëmje, në lajmet e televizioneve turke pashë që Berisha ndodhej në Turqi me ftesën e Mesut Yilmaz për inaugurimin e një centrali në Gebze të Turqisë, financimi i një firme me emrin ENKA. Duke ditur lidhjet e Berishës me këtë firmë italiane dhe me ortakun e saj turk Sharik Tara, kuptova që edhe ky takim i Nanos me Berishën ishte bërë.

  Unë sot jam i bindur që “armiqësia” e Nanos me Berishën ka qenë vetëm në pjesën e dukshme, ndërsa në prapaskenë ka patur një aleancë të djallit mes tyre. Sic jam i bindur që fijet e saj i luanin si të donin duar që nuk ia kanë dashur kurrë të mirën Shqipërisë. Këtë e kam thënë disa herë dhe i qëndroj fort.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu