• |
ide | kryesore

Covid – 19/ Në Maqedoninë Veriut vendoset sërish gjendja e jashtëzakonshme

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Numri i rritur i të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi është shkaku kryesor për gjendjen e jashtëzakonshme, që shpalli presidenti i vendit, Stevo Pendarovski.

“Ky vendim është marrë ekskluzivisht për të mundësuar që qeveria dhe institucionet e tjera kompetente të përballen më me efektivitet me shëndetin dhe efektet ekonomike dhe sociale të pandemisë dhe nuk lidhet me datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare”, deklaroi Pendarovski.


“Ne me siguri do ta fitojmë betejën me COVID-19, por nuk duhet të qetësohemi. Ne të gjithë duhet të qëndrojmë të ndërgjegjshëm dhe të përgjegjshëm deri në fund dhe të kujdesemi për veten tonë dhe shëndetin e të dashurve tanë”, theksoi ai.

Ndërkohë, sipas kryeministrit Oliver Spasovski 14 ditë të tjera të zgjatjes e gjendjes së jashtëzakonshme kanë për qëllim zbatimin e të gjitha masave për t’u përballur me krizën shëndetësore dhe pasojat ekonomike si dhe kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve për një parlament funksional dhe një qeveri të re politike.

Në Maqedoninë e Veriut ka deri tani 2 164 të prekur dhe 131 të vdekur nga koronavirusi.

3 Comments

   1. Ate dite isha tek jot ëmê.

    S’ma tha emrin…. I lashe dicka per femijet dhe e pyeta per emrat, por me tha qe bastardet i kishte pa emra, se s’ua kishin vene perdhunuesit.
    Llum total kudo, thashe….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu