• |
ide | kryesore

Orban: Hungaria nuk do ta përkrahë kërkesën e BE për të shtuar vendet jo-BE në listën e udhëtimeve të sigurta

-Instant, Arkiva, Lajme

Budapesti nuk do të përkrahë me një kërkesë të Bashkimit Evropian për të shtuar vendet jo-anëtare në një listë udhëtimi “të sigurt”, përveç Serbisë, sipas kryeministrit hungarez Viktor Orban. Blloku me 27 anëtarë dha miratimin e shumicës të martën për kohën e lirë ose udhëtimi biznesi apo argëtimit për 14 vende jashtë kufijve të saj.

Vendet përfshijnë Algjeri, Australi, Kanada, Xhorxhia, Japonia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguaji.


Sidoqoftë, Orban tha në një video të postuar në faqen e tij në Facebook të enjten: “Për momentin ne nuk mund të mbështesim kërkesën e BE-së … sepse kjo do të shkonte kundër interesave të shëndetit të popullit hungarez.” Serbia, fqinji i vetëm jugor i Hungarisë që është jashtë BE-së, është vendi i një pakice të madhe etnike hungareze.

Italia gjithashtu ka thënë se do të hiqte dorë dhe do të mbajë kufizime në karantinë për të gjitha vendet që nuk ishin pjesë e zonës së udhëtimit të lirë Shengen, raportoi Reuters.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu