• |

Kupa Libertadores/ Trajneri pengoi rivënien, sherr në finale, gol në minutën e 99: Palmeiras shpallet kampion

-Instant, F1, Sport

Palmeiras triumfon në Kupën Libertadores 2020. Në Maracanã, skuadra e Abel Ferreiras mposhti Santos 1-0 në fund të një derbi paulista me pak raste shënimi dhe që u zhbllokua vetëm në minutën e 99 falë goditjes me kokë të Brenos, që shfrytëzoi krosimin e Ronit, duke i dhënë Verdãos titullin i dytë pas atij të fituar në 1999 dhe kualifikimin për në Botërorin e Klubeve në Katar. Humbja e dytë në finale për Santos.

Nuk mund vecse të përfundonte në mënyrë të pabesueshëm e rokambolesk derbi i parë paulista në një finale të Copa Libertadores: Palmeiras, në fakt, fitoi 1-0 në minutën e 99-të, në fund të një ndeshje të gatshme për ti detyruar Verdão dhe Santos të shkonin në kohët shtesë. Në Maracana, të paktën për 90 minutat e para të lojës, fituan frika dhe pritja: mundësia e parë, në fakt, arriti vetëm në të 37 ‘, dhe është një diagonale për tu harruar e Veigas që nuk shqetësoi John. Ndeshja nuk ndryshon ritëm edhe në pjesën e dytë: është përsëri Veiga, për Palmeiras, që provoi me një goditje të lirë nga distanca që kaloi pak mbi traversë. Në minutën e 77’ shihet më në fund edhe Santos: e majtë e Pitucas, por grushroi Weverton dhe me topin të rikthyer Felipe Jonatan fshikulloi kryqëzimin e shtyllave.

Befasitë e finales ishin rezervuar të gjitha në fund: trajneri i Peixe Cuca përjashtohet për pengimin e një rivënie anësore, që shkaktoi një sherr masiv mes dy skuadrave. Pasi u rivendos qetësia, Verdão zghidhin edhe ndeshjen: Breno, që hyri në lojë në të 85′, shfrytëzoi krosimin e Ronit nga e djathta dhe, me kokë, e kapi John në kundërkohë, duke cmendur nga gëzimi shokët e ekipit dhe publikun e papritur në Maracanã. Kishte vetëm kohë për një sulm të fundit, të dëshpëruar dhe të padobishëm nga Santos: përfundoi 1-0, me Palmeiras që fitoi Kupën Libertadores për herë të dytë në historinë e tyre pas asaj që fituan në 1999 dhe kualifikimin për Kupën Botërore të Klubeve në Katar. Zhgënjimi është i gjithi për Peixe, që pësuan humbjen e dytë në një finale pas asaj të vitit 2003 kundër Boca Juniors.