• |
ide | kryesore

Imazhe të rralla nga një prej fotografëve më të hershëm të historisë

-Instant, Paparazzi, Slider

Pothuajse 200 imazhe nga një prej fotografëve të parë të historisë, William Henry Fox Talbot, do të shiten në New York muajin e ardhshëm, duke u ofruar koleksionistëve një vështrim të rrallë në Britaninë e hershme Viktoriane.

Sipas shtëpisë së ankandeve Sotheby, e cila po merret me shitjen, koleksioni është “pa dyshim pjesa më e rëndësishme e fotografive të shekullit të 19-të që kanë dalë ndonjëherë në treg”.
Imazhet përshkruajnë skena të brendshme dhe të jashtme, që mbulojnë arkitekturën, botanikën dhe jetën e përditshme në vitet 1840. Talbot, një shkencëtar dhe shpikës anglez, gjithashtu prodhoi portrete të ndryshme të anëtarëve të familjes dhe miqve ndërsa eksperimentoi me teknologjinë e tij pioniere të kamerës.


Ofruar në ankand si një pjesë e vetme, koleksioni përfshin mbi 70 fotografi të lira dhe tre albume me imazhe të shtypura. Ai gjithashtu përfshin versione të rralla të botimit të Talbot “Sun Pictures in Scotland” i cili dokumenton udhëtimet e tij nëpër Skoci, si dhe disa pjesë të veprës së tij të famshme “Lapsi i Natyrës”.

Një imazh i vitit 1843 i Abacisë Westminster të Londrës.

Disa nga imazhet më të njohura të fotografit janë midis 191 në shitje, duke përfshirë një pamje që tregon monumentin tani të famshëm të Londrës, Nelson’s Column, në ndërtim e sipër në 1844.

Gjatë viteve, këto fotografi janë bërë gjithnjë e më të vështira për t’u gjetur, sepse ato janë në koleksione private ose institucionale.

Fotografitë përfshijnë një përzierje të shkëlqyeshme të studimeve personale, si dhe imazhe nga udhëtimet e tij dhe monumenteve të rëndësishme … megjithëse disa nga surprizat më të mëdha janë padyshim portretet.

Shkrimtari dhe poeti Thomas Moore (në qendër) është ndër figurat e kapura në portretet e Talbot.

Sotheby’s ka vlerësuar se koleksioni do të shkojë midis $ 300,000 dhe $ 500,000. Nëse e bën këtë, shitja do të tejkalonte rekordin e mëparshëm për një koleksion të fotove të Talbot, vendosur në Sotheby në 2018, kur një kopje e plotë e “Lapsit të Natyrës” u ble për 275,000 $.

Motra e Talbot, Henrietta Horatia Maria Gaisford

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu