• |
ide | kryesore

Video/ Feston Lille, është kampione e Francës: PSG fiton, por nuk mjafton, edhe Monaco në Champions

-Instant, Sport, Video

Asnjë përmbysje përfundimtare: Lille mundi Angers 2-1 dhe u bë kampione e Francës për herë të katërt në historinë e tyre. Golat vendimtar nga David dhe Yilmaz (me një penallti), që e bënë të padobishëm suksesin 2-0 të PSG në Brest (autogol nga Faivre, Mbappé). Monaco është i treti dhe në fazat preliminare të Ligës së Kampionëve: 0-0 në Lens është i mjaftueshëm, sepse Lyon humbet 3-2 në shtëpi përballë Nice dhe do të shkojë në Europa League bashkë me Marseille, e mundur në Metz.


ANGERS-LILLE 1-2
Lille është kampione e Francës për herë të katërt në historinë e tyre. Skuadra e Christophe Galtier nuk bëri asnjë gabim në Angers dhe e mbylli çështjen pas një periudhe loje, duke hequr hijet që u shfaqën përsëri pas barazimit kundër St. Etienne një javë më parë. Pas vetëm 9 minutash Mastinët kaluan në avantazh: një veprim i shkëlqyeshëm individual nga Renato Sanches dhe një filtër perfekt për Jonathan David, i cili nuk gaboi përpara Bernardonit. Portieri bardhezi ishte më pas përgjegjës, për pengimin e Davidin në zonë, duke shkaktuar penalltinë që Burak Yilmaz e shënoi në minutën e 45, duke mbyllur në mënyrë efektive llogarinë. Pjesa e dytë është thjesht statistikë, edhe pse me kalimin e kohës një rënie e përqendrimit nga miqtë lejoi Fulginin të shënonte dhe të shkurtonte distancën: megjithatë, është e para nga dy minutat e rikuperimit e Lille nuk rrezikon më dhe mund të shpërthejë festën disa sekonda më vonë, duke iu gëzuar titullit kampion, dhjetë vjet pas herës së fundit.
BREST-PSG 0-2
Nuk mund të thuhet se nuk e provoi: PSG paguan një seri gabimesh të papritura gjatë një sezoni që është globalisht nën parashikime dhe për këtë arsye duhet të “kënaqet” me dy trofe, Super Kupën e fituar në janar dhe Kupën e Francës të fituar disa ditë më parë. Pas një penalltie të humbur nga Neymar në të 17′, parisienët u përpoqën të bënin presion ndaj Lille me autogolin e Faivre në të 37′: një gol shumë i veçantë, me topin e goditur nga këndi nga Angel Di Maria që prek shpinën e numrit 21 me fanellën e kuqe dhe merr një trajektore shumë të çuditshme, që mashtron Larsonneur. Dyfishimi vjen në pjesën e dytë, në minutën e 71-të: nuk mund të mungonte goli nga i zakonshmi Kylian Mbappé, i cili shfrytëzoi një mbrojtje totalisht të paekuilibruar për të hyrë komplet në portë me topin ndër këmbë. Sidoqoftë, asnjë lajm i mirë nuk arriti nga Angers dhe pas tre titujve radhazi, Paris Saint-Germain është i detyruar të braktisë fronin.


VERDIKTET
Kampion i Francës: Lille
Në Champions: PSG
Në kualifikuese të Champions: Monaco
Në Europa League: Lyon, Marseille
Në Conference League: Rennes
Në playout të Ligue 2: Nantes
Rrëzohen në Ligue 2: Nimes, Dijon

FRANCE – LIGUE 1
Angers 1 – 2 Lille
Brest 0 – 2 Paris Saint-Germain
Lens 0 – 0 Monaco

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu