• |
ide | kryesore

Pesë rreziqet e mandatit të tretë

-Instant, 1, Ide
andi bushati Mcgonigal

Zgjedhjet e 25 prillit vërtetuan edhe njëherë, jo vetëm pamundësinë e përmbysjes së sistemit, por edhe atë të rotacionit të kukullave që janë në krye të tij. Ato flakën tej iluzionin e ndryshimit me votë të një regjimi autokratik dhe sanksionuan fillimin e letargjisë së gjatë nën sundimin e një njeriu.


Po ti shohim një e nga një, të gjithë faktorët e kontrollit dhe drejtpeshimit të pushtetit kanë tendencë që të jenë në regres.


Kështu DREJTESIA, propaganda rreth reformimit të së cilës i ka shpenzuar të gjitha bateritë, nuk do të ketë shanc të ngrejë më kokë. Në një piramidë autokratike do të ishte idiotësi të imagjinoje një prokurori dhe gjyqësor të pavarur. 

Ata, të gjithë sëbashku, tani do të jenë të detyruar të zhveshin edhe maskën e paanësisë. 

Provat e fillestare tashmë i kemi para syve. Menjëherë pas zgjedhjeve, me konfirmimin e zgjatjes së pushtetit të Ramës, kosa e ndëshkimeve po bie, ose mbi kundërshtarët politikë, ose mbi personazhet e anatameuar prej tij. Askush nuk është aq naiv që të mos i shohë të lidhura me fatin e 25 prillit sekuestrimet e pronave të gjyqtarëve të lartë, dënimin për Adriatik Llallën, apo rihapjen e çështjes së Fatmir Mediut për Gërdecin. 

Natyrisht, që të bëra në kohën e duhur, ato do të ishin të mirëseardhura, por përkimi i tyre me momentin e triumfit të rilindjes është një ogur i keq. Ai tregon se drejtësia është futur në rrugën pakthim të nënshtrimit përfundimtar ndaj politikës. Pra pikërisht në të kundërtën e asaj për të cilën u pretendua se do të reformohej.

Edhe MEDIAT nuk janë në gjendje më të mirë. E kjo nuk ka të bëjë vetëm me ndonjë tentativë të minutave të fundit për të kapur organe si AMA me sharlatanët e parlamentit të vjetër, ndërkohë që shqiptarët kanë kthyer në kuvend opozitën reale. Thelbi i nënshtrimit konsiston në heshtjen e turpshme të mediave të mëdha ndaj akuzave që rëndojnë mbi pushtetin. 

Nuk është një tezë e re, por mjafton të përmendësh faktin se asnjë nga programet televizive të mbrëmjes nuk ka këllqe të bëjë temë të tij kryesore debatin (shikoni pra, theshtë debatin jo investigimin e fakteve) nëse u ble vota, por vazhdojnë të merren vetëm me fatin e Bashës apo të Metës, duke dëshmuar se makineria e propagandës është vënë në funksion të shplarjes masive të trurit. 

TV kryesore, pa përjashtim, janë bërë altoporlantë të mesazheve qeveritare, zërat kritikë seriozë janë gjithnjë e më të pakët dhe kudo ekziston një konsensus për të pranuar rendin aktual të gjërave.

Në këto kushte, askush nuk do të guxojë më të transmetojë, kronika si ato për dasmën e Veliajt, që bëri televizioni tashmë i mbyllur Agon Channell, apo emisione si ato për skandalin e unazës së re, që sollën pezullimin e gjatë të “Të paekspozuarve”.         

Një goditje të rëndë kanë marrë edhe LEVIZJET QYTETARE. 25 prilli u ka prerë krahët të gjithë atyre që mendonin se kishte vlerë të denoncoje korrupsionin dhe të militoje për ruajtjen e trashëgimisë, si në rastin e Teatrit Kombëtar. Studentët e universiteteve që dolën në rrugë, kuksianët që shkallmuan traun e autostradës së veriut, banorët e Astirit që regjistruan një nga rezistencat më të gjata në vend, adoleshentët që dogjën dhe shkatërruan në emër të moshatarit të tyre Klodian Rasha, kanë kuptuar, më në fund, se angazhimi i tyre vlen shumë më pak se një thes me para që mund të harxhojnë në pak kohë Toma edhe Qifja. 

Nuk do të jetë çudi që ky lloj zhvlerësimi i militantizmit qytetar të pa politizuar, do të ketë pasoja afatgjata dhe do ndikojë në pllakosjen e apatisë dhe nënshtrimit, të cilat janë të rrënjosura prej kohësh në instiktet shqiptare të mbijetesës.

Eshtë paradoksale të mendosh se edhe DIPLOMATET e vendeve kryesore të perëndimit e kanë zbehur fuqinë e tyre të arbitrit drejtëpeshues, që kanë ushtruar deri në mesin e viteve 2000. Po të shohësh deklaratat dhe qëndrimet e tyre të fundit, shqetësimi që lexohet qartë ka të bëjë me ruajtjen e stabilokracisë dhe me presionet ndaj opozitës, për pranimin e një loje nga e cila ajo ka dalë e vjedhur. Shprehjet se PD duhet të futet në parlament, të shoqëruara me mesazhet shantazhuese ndaj Berishës dhe Metës e tregojnë qartë këtë. Dhe kjo nuk është një praktikë e re. Ata nuk janë këtu për ti rënë murit me kokë. Nuk i takon atyre të përmbysin regjimet tona. Madje historia tregon të kundërtën. Emisarët perendimorë ishin shumë më tepër kritikë me Erdoganin, kur ai shfaqi shenjat e para të vrasjes së demokracisë, sesa janë sot. Kur nuk e shpëtojnë dot shtetin e së drejtës, ata përpiqen thjeshtë të mbajnë në këmbë fasadën e tij. Këtë po bëjnë edhe në Shqipëri në mënyrën më komike të mundshme.

Bashkë me elementët e mësipërm ka vdekur njëkohësisht edhe shpresa e korigjimit nga BRENDA PS. Natyrisht, këtu fjala nuk është për një puç pallati në radhët e rilindjes që do të kriste karrigen e Ramës. Por edhe iluzioni i disa zërave që do të përpiqeshin të thërrisnin në kufijtë e arsyes arratisjet autoritare të liderit tashmë është i kotë. Përjashtimi i Ditmir Bushatit që guxoi të ngrinte zërin kundër ndarjes së Kosovës, apo poshtërimi i Pandeli Majkos, që një herë të vetme doli nga reshti, për të mos votuar shembjen e teatrit, nuk lë më vend për dyshime. I vetmi që i rrezistoi rrufeve ndëshkuese të liderit, ishte Fatmir Xhafaj. Por me sa duket ai është përjashtimi që përforcon regullin. 

PS tani është kopeja e individëve të nënshtruar, që jo vetëm nuk ngjall asnjë shpresë, qoftë edhe për korigjime të vogla, por që sa më shumë kohë të kalojë, do të gëlojë nga klonë të erionvelizuar.

Pra, 25 prilli, nuk është vetëm data e mandatit të tretë. As vetëm një episod i manipulimit të zgjedhjeve dhe blerjes së votës, nga ato që kemi parë rëndom. Ai është shumë më tepër se kaq. Ai shënon një pikë kthese. Atë kur shoqëria ka humbur pothuajse të gjitha levat e kotrollit, valvulat e shkarkimit dhe aftësinë korigjuese ndaj një regjimi që po e çon drejt humnerës. Nëse kur erdhën në pushtet, Rama dhe PS premtuan ri-lindjen e vendit dhe demokracisë, tani është momenti kur po i zhysin ato, andej nga patën dalë.  

©Lapsi.al36 Comments

 1. Analize e ftoht Bushat por qdo veprim i palles se surrelit esht per te zezen e tij, ati i shkon mendja se do kopjoj shokun e tij Vuqiqin por nuk e kupton qe esht si ai muti qe e shkel me kepuce Vuqiq.

 2. YMER GELBAZA JA PUBLIKOJ DOSJEN E INCESTIT FAMILJAR EDI RAMES,KURSE KOL SALLAKU SKYPE MASTURBIN LIVE NE SKYPE DHE KANE SURRAT ME DAL NE PUBLIK PRAP ???!!! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN DHE POLLI GREG KRISTAQ RAMA DHE TANI ME SHUME YMERI E MBAN LLAPEN NE BYTH TE EDI RAMES SE SA GOJE TE TIJ,

 3. OR ZOTI BUSHATI SI KA MUNDESI NUK GJOBITEN NGA POLICIA YMER GELBAZA KELLIRA DHE KOL SALLAKU SKYPE PER PRISHJE PANORAME TE QYTETIT ME SURRAT TE SHEMTUAR thotë:

  DITMIR BUSHATI RRI BE SHTEPI,KURSE RRAHMAN RRAJA ,SPARTAK BRAHO,GRAMOZ RUCI ENDE NXJERRIN DIAHRREA NGA GOJA NE PARLAMENT

 4. O Andi raliteti me shkrimin tende eshte shume large sa eshte djelli ☀️☀️☀️ me token thotë:

  I vetmi njeri që Ka humbur me 25 Prille je ti o Andi bashke me shoket e Tue që doni me pa tjeter që ti vëni zjarrin Shqipries dhe të shifni lufte civile mes Shqiptare.. Po të kishte future Sali Berisha dhe ilir Meta me 25 Prille ather Shqiprija ndoshta do ishte shkatrrue prufundimisht dhe ky Ka qen projekt i juaje bashke me Ruset dhe Serbet.. Por fale Zoti popullit Shqiptare dhe Amerikes ju nuk ja dolet dodet… Koj na u bë e qarte edhe me çfare i ndodhi Sali Berishes dhe familjes së ti mbase 25 Prillit.. Unë e di se ti dhe Lubonja me shoke nuk e doni Ameriken as bashkimin evropjane në Shqiprie…Koj Ka qen dhe eshte endrra e Armiqve të Shqipries dhe të kombit Shqiptare por ju o mbeturine kurre nuk do ja dilni rrofte Shqiprija rrofte Amerika… Se per tezata tjera qe ke shkrue as vet ti nuk i besone se pse Ti ju flet Shqiptare si të ishte duke ju flour kalamajve 5 vjeq.. Pa varsishte se Qeverija Rama Ka shume mekate korrupsjone dhe shume gjera per të permirsue.. Por rraliteti me shkrimin tende eshte shume larg po a qe large sa djelli☀️☀️☀️me token????????????

 5. E kam thënë – Bushatit lexoji një artikull, cilin të duash, zgjidhe komplet rastësisht në çdo kohë, dhe i ke lexuar të gjithë.

    1. Po të kishe lexuar me të vërtetë ndonjë shkrim te lapsi nuk do të ishe kaq idiot sa e tregon edhe vetë, se ti nuk ke nevojë të mësosh vetë, por të mësosh të tjerët, tipike për injorantët.

     1. Tipike për injorantët, thua ti. Domethënë si Bushati që mëaon të tjerët.

      Që ta dijsh ti – sepse megjithë ofendimin që më bëre, më dukesh pak më i rafinuar se të tjerët; këta të fundit thjesht të shajnë me libër shtëpie. Ku e lashë? Po, që ta dijsh ti unë jam kundërshtari më i egër që ka Edi Rama. Ndër më të egrit me urrejtjen që ndjej – kurrë nuk i kam votuar.

      Por nuk jam i verbër. Të paktën me dashje i verbër nuk jam. Këta tipat si Bushati, nipi i Hysni Kapos (lexo nëse nuk e din se kush ka qënë Hysni Kapo në komunizëm), po e mbajnë PDnë në një kurs humbës me broçkullat që flasin. Gjithë kjo lufte e zallamahi nëpër tastiera e ekrane që këta propagandojnë i ka humbur busullën komplet opozitës. Janë tamam si anije pa timon që herë pas here edhe përplaset aty ku duhet por 9 herë në 10 dëmton veten më shumë se tjetrin.

      Ne duhet të dalim nga influenca e ketij derdimeni që në rastin më të mirë është diletant, në rastin më të keq e bën me dashje. Dhe Luli? O zot! Kush ja la në dorë atij këtë punë?

      Është koha për një drejtim të ri dhe një spastrim nga mbetjet në PD. Duke filluar me këta humbësit e medjas, dhe më çunat e mamasë në PD që ju vjedhin votat çdo katër vite.

 6. Rama më i votuari dhe PS më e votuara pa asnjë diskutim”/ Ish-ministri i LSI: Opozita dështoi kundër qeverisë,o bushat tregoni dhe ti i vertet njelloj si Ylli,ke filluar ti ngjashe sa me shume lubonjes,ai i shkreti ka bere burgun e verit,kurse ti ke jetuar ne bllok

 7. Rama më i votuari dhe PS më e votuara pa asnjë diskutim”/ Ish-ministri i LSI: Opozita dështoi kundër qeverisë,o bushat tregoni dhe ti i vertet njelloj si Ylli,ke filluar ti ngjashe sa me shume lubonjes,ai i shkreti ka bere burgun e verit,kurse ti ke jetuar ne bllokun e verit

 8. Ky 2021shi paska qene bekim mer bekim.

  Ramazoni i fitoi zgjedhjet.
  COVID po zhduket nga vendi.
  Llalla ne burg
  Saliut po ia bejne letrat
  Like florit po ia bejne letrat.

  thojne qe jane nja 200 veta te ajo lista.

  I modh Ramazoni i modh.

 9. Pese rreziqet e mandatit te trete,
  jua tregoi ky Andi Bushati vete,

  ama rreziku i madh per mua vete
  eshte Ekonomia me byth perpjete,

  kete jua them me sinqeritet sa pa degjuar prap,
  “kemi 6 dite buke” nga nje tjeter Yll Buf Trap!

 10. Nuk janë 5 rreziqe o Bushat, është vetëm 1, dhe ai është Rama. Të tjerat janë mjetet që ka Rama në dorë, mbështetës të tij dhe zgjatime të pushtetit të tij.

  Socialistët kanë bërë tranzicion në G99. Mediat shpëlajnë trurin, drejtësia dhe policia zbaton urdhërat, lëvizjet qytetare dhe ojq do kalojnë plotësisht në kontroll të Ramës me anë të sorosit, ambasadorët noterizojnë pushtetin e Ramës dhe opozita kujdeset me qenë Politikisht Korrekt si të ishte parti majtiste në një mjedis ku diskursin publik dhe mediat i kontrollon Rama.

 11. Bëhet fjalë për një episod shumë domethënës me Sali Berishën, në zyrën e tij kur ishte President, në tetor të vitit 1996, vetëm pak muaj pas zgjedhjeve të dhunuara të majit të atij viti.

  Berisha i kërkoi ndihmë gazetarit të shquar amerikan për t’i rritur kredencialet në Shtëpinë e Bardhë, pasi kishte kuptuar se pas zgjedhjeve të 26 majit ai ishte bërë i papëlqyer jo vetëm nga amerikanët por edhe nga gjithë ndërkombëtarët.

  Këtë Piteri e konsideroi një mision të pamundur, Berisha ka shqiptuar përpara tij atë frazën e tmerrshme në frëngjisht që i atribuohet Luigjit të 14-të: Epo atëherë, “après moi, le déluge” (Pas meje u bëftë qameti).

 12. “Po Ekonomia o Rrote” ? , kjo pankarte ne duart e nje amerikani beri xhiron e botes kur u shfaq teksa Presidenti Bush u fliste amerikaneve per armet kimike te Sadamit!
  Bushati, kjo ndodhi sepse e gjithe bota e gjeti vehten te ajo pankarte qe e meriton kushdo pushtet qe tenton te shtyhet me dengla e me dokrra.

 13. O Andi o pallosh o djali komunistit dhe kryekarit te deges se puneve te brendeshme Mehdi Bushati ,o nipi Hysni Kapos qe s’te ka ngelur gje tjeter por vetem te besh gam-gam.Ti e di shume mire o bytheqir qe sa te jete Sali Karaxhiç Berishoviçi ne PD ajo parti nuk fiton me kurre.Prandaj po te jesh djali i mire dhe pak i qire shko beji nje gojore Rames.

 14. I njëjti drejtues në zgjedhjet e brendshme partiake më 2017 pati deklaruar se PD kishte 103,952 në Regjistër, pra më shumë se 28 mijë anëtarë sesa deklarimi i tanishëm“, konstaton ISP.

  Por, si ka mundësi që PD të reduktohet në anëtarësi, në kohën kur kjo parti ka pësuar rritje të konsiderueshme në këto zgjedhje? Si ka mundësi që nga kjo parti të avullojnë 28 mijë anëtarë për katër vjet, ndërkohë që Lulzim Basha bërtet çdo ditë që PD është rritur dhe se ka marrë një rezultat të mirë në zgjedhje

 15. Maloku po kur realiteti nuk ndryshon pse duhet te ndryshoj thelbi i artikullit, per te te ber qejfin ty dhe udheheqesit ten o hale?

 16. E konsideroj pak të vonuar të them të drejtën, por përsëri, si i thonë asaj fjalës së urtë popullore, “më mirë vonë se kurrë”. Mendoj se me këtë vendim është thyer akulli i Sali Berishës dhe tani mendoj se duhet të dalin të gjitha krimet që ai ka bërë, jo vetëm rrëmbimi dhe vrasja e babait tim.

  Do të dëshiroja që sa të jetë gjallë t’i përjetojë të gjitha këto turpërime, dhe mos të shkojë në botën tjetër pa i ndjerë të gjitha këto poshtërime të cilat i meriton, një e nga një.

 17. Tet’ate e ke ne anen tjeter te botes me identitet tjeter se aty ne vendin e tij eshte i shpallur ne kerkim prej vitesh per pjesmarrje ne atentatin ndaj ish-Presidentit Maqedonise Kiro Grigorov. Shko e pyet tet’eme per me tej…

 18. Rasti i Sokol Olldashit pavarësisht glorifikimit që i bëhet post mortum, tregon qartë se partitë politike tek ne janë organizma kriminale që shërbejnë në radhë të parë si mburojë për kryetarët e palëvizshëm prej dekadash dhe familjarët e miqtë e tyre, ndaj vjedhjeve, krimeve, korrupsionit që e kanë në axhendën e aktivitetit të tyre të përditshëm. Olldashi nuk e kuptoi se me marrjen e partisë ai rrezikonte jetën e kryekriminelit berisha dhe familjarëve të tij se do i hiqte mburojën ligjore prandaj berisha u investua tek pederasti dhe njeriu pa dinjitet basha ndërsa olldashi që provoi ti merrte hipotekën familjes berisha vdiq i përmbysur në një lartësi 1.5 m në një makinë super të blinduar,iliri je shqetsuar per baben salih o loqe shpellkari vicidolas

  1. Kur nuk je Ardian Hoxha i biri Remziut pse kopjon fjalet e tij ne vete te pare mor kurve me kar shpellaresh ne goje, bythqir!

 19. E shiti Lulximja Saliun thone! Por si mund te shitet nje njeri i ndershem,i moralshem nje njeri per se mbari?! PD eshte nje organizate terroriste me Saliun ne krye! Cfare shiti Lulja dhe ke! A nuk e dime te gjithe qe minat ne shtyllat e tensionit te larte i urdheronte Saliu? A nu tha Saliu qe do te kisha vrare jo tre por treqind? A nuk tha Saliu qe parate e shqiptareve jane me te pastrat dhe lejoi dhe pervetsoi parate e piramidave! Si e shiti Lulximja Saliun! I ngriti kurth?Jo zoterinj! Jane te gjithe hajdute dhe kriminele dhe Saliu eshte edhe spiun! A nuk i futi Saliu femijet e tij ne krim e korrupsion!O ilir nuk funksionon truri po te hash byrek gjithe dite se truri te behet kaps,o loqja e majte salihut

 20. Aty rri e mbeje gojen te loqet e Saliut or budall qe kopjon shabllon c’shkruajne tjeret se vete nuk ke tru por bajga ne kafke.

 21. Sot, me shpalljen e Berishës ‘minues i demokracisë’ dhe ‘familje kriminale’, ‘i përshirë në korrupsion të madh’, PD-së i kanë dalë brinjët. Luli as do të japë dorëheqje, as do të zgjidhet.

  Luli do të emërohet kryetar i PD, sa të jetë Berisha këndej pari. PD-në e merr me vete Berisha në rrugën për ku është nisur pas krimeve 30 vjeçare”,

 22. Bushat vetem ta shikosh veten ne luften donkishoteske kunder Rames,vertete je per tu vajtuar.Ke mendua kndonjehere kush je ti qe te te bartish tere kete peshe te urrejtjes kunder nje njeriu qe shumica e shqiptareve e ka per zemer.Fundja e din se je vetem nje mize ne bythe te luanit qe askush nuk ta vare fare.Ne syte tu shihet urrejtja dhe smira dhe nuk te fajsoj,Nipi i Hysni Kapos ,gazetar si vete Edi sdhe sot nje kukurkushi qe lehe si qeni ne hene dhe askush nuk ta vare.Ti e din se smir dhe urrejtja e grryejne vete ate qe i barte.Je bere per te vajtuar ore i zi-E more ne qafe Lulin duke e nxitur ta rrexoje Ramen ne menyre jo institucionale ,bashke me bashkemendimtaret e ti si Zhejin,Lubonjen,Qimin e disa kodoshe si ti dhe u ndale se do te shpallej PD organizate terroriste po te degjonte ju.Po kush jeni ju te perballi me Ameriken more te mjere.Pastrohi nga urrejtja she mos e terrorizoni Lulin se populli nuk i degjon pordhet tuaja.Cfare m.t analisti je ti dhe ata si ti kur lexuesi apo shikuesi a degjmuesi e dine apriori cfare do te thoni per secilen teme.A mund te quhet analist urrejtesi,militanti apo mertcenari si ti.Vetem ai i cili nuk din asgje pretendon se i din te gjitha.Ti frames nuk i afrohesh as te pluhuri i kepuveve ore i mjere.Vertete je bere pert te vajtruar per se gjalli.

 23. Gabon ti Bushati qe nuk i bashkohesh borderose Rames ku paguan anal-listet e tjere nga Mu…Nano, Frrok Cupja, Lacko Nazarko, Ed Hilja, Minxho Minxhozja etj, etj, qe gdhihen e ngrysen duke bere opoziten e opozites. Se ashtu kane urdher e kujtojne se fshehin rrezikun real mbi te gjithe rreziqet e tjera, krizen e plote ekonomiko-financiare te regjimit qe i paguan.

 24. Askush nuk ka mbetur i paprekur nga sindromi Berisha. E ke dashur apo nuk e ke dashur, ai ka qenë gjithnjë një figurë politike e ashpër, që ka dashur gjithnjë vendin e tij në krye të tryezës, që më shumë të ka sunduar se të ka bindur, që kur ia dilte të të detyronte, nuk denjonte të të bindte. Duke qenë në fillimet e jetës sëtij politike dishepull i Enverit, ai mendonte dhe vazhdon të mendojë se zakoni kthehet në natyrë, prandaj u orvat t’i imponojë Shqipërisë dy gjëra: zakonin e bindjes së verbër dhe mendimin se ai është i pagabueshëm.O zalo bushati shkullaku lesi zheji rakipi rakipllari e te tjere paguhen nga rama per te bere shkrime sikur ne shqiperi ka dhe mendim ndryshe,por ti zalo te hash mut vetem nga nje ane nga ana e salih karaxhic berisha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *