• |
ide | kryesore

Video/ Argjentina me penallti eleminon Kolumbinë: me Brazilin, finalja madhështore e Kupës e Amerikës

-Instant, Sport, Video

Finalja e Kupës së Amerikës do të jetë Argjentinë-Brazil dhe do të vihet në skenë në Maracanã natën mes të shtunës dhe të dielës. Albiceleste fitoi në gjysmëfinale kundër Kolumbisë vetëm me penallti, me kohën e rregullt që përfundoi 1-1: avantazhit në fillim të ndeshjes nga Lautaro Martinez (7 ‘) iu përgjigj në pjesën e dytë Luis Diaz (61’). Pas një kohe shtesë në ekuilibër, nga pika e bardhë gabimet e Sanchez, Mina dhe Cardonas ishin vendimtarë.


Duheshin goditjet e penalltive që Argjentina të arrinte të kapte me thonj e me dhëmbë aktin përfundimtar të këtij edicioni të Kupës së Amerikës, ku i presin kampionët në fuqi të Brazilit. Kombëtarja e Scalonit e pati të vështirë për të thyer murin e Kolumbisë, pavarësisht avantazhit të rrufeshëm argjentinas, por në fund rezultoi të ishte më precize dhe e ftohtë nga njëmbëdhjetë metrat, duke arritur në finalen e turneut për herë të tretë në katër pjesëmarrjet e fundit .


Albiceleste krijoi shumë, duke shpenzuar me pasaktësi, por gjithashtu duke u ankuar edhe për fatin e keq. Në fakt, u krijua një numër i madh pengesash në një garë të nisur mirë. Messi ishte afër golit në minutën e 4 pas një veprimi fantastik, pastaj në minutën e 7 ishte po Pleshti që i ofroi Lautaro Martinez topin e duhur për golin e avantazhit. Kolumbia sulmon me kokë ulur dhe gati barazon disa herë: së pari me Cuadrado që ekzaltoi aftësitë e Emiliano Martinez dhe pastaj me Barrios, me një goditje të shkëlqyer, pak të devijuar që kaloi ngjitur me shtyllën. Skuadra e Ruedas dominoi lojën dhe pas pushimit arriti barazimin: Luis Diaz nga një pozicion shumë i prirët surprizoi Martinez në rrëshqitje.

Në shtesë Lautaro Martinez me portën bosh goditi Barrios, duke humbur një gol praktikisht të shënuar. Menjëherë më pasi ishte Messi, nga një pozicion i shkëlqyeshëm, që goditi shtyllën, duke lejuar që të shkohet tek penalltitë e fundit: Martinez bllokoi konkluzionet e Davinson Sanchez dhe Mina, pas gabimit të De Paul i cili kishte goditur lart. Pritja ndaj Cardonas ishti vendimtare dhe e con Argjentinën në finale pas pesë vitesh. Dy kombëtaret më të rëndësishme të Amerikës së Jugut do të takohen për herë të tretë në ndeshjen vendimtare për dhënien e trofeut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.