• |
ide | kryesore

Komisioni i Venecias do të shqyrtojë çështjen e zgjedhjeve lokale të 2019-s më 14 tetor

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni i Venecias do të shqyrtojë në datën 14 Tetor çështjen e zgjedhjeve lokale të vitit 2019 në Shqipëri, për të cilat u kërkua opinion nga Gjykata Kushtetuese.


Çështja e zgjedhjeve lokale ishte objekt disa javë më parë i Gjykatës Kushtetuese, e cila iu drejtua për opinion Komisionit të Venecias, e duket se pas mesit të Tetorit mund të kemi një vendim për një nga kauzat më të nxehta të Gjykatës më të rëndësishme në vendin tonë.


“Më 9 korrik 2021 Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë kërkoi një opinion “amicus curiae” për të adresuar në veçanti juridiksionin e Gjykatës Kushtetuese mbi kushtetutshmërinë e procesit zgjedhor dhe ndërlidhjen e parimeve themelore kushtetuese të periodicitetit të zgjedhjeve lokale dhe pluralizmit politik, në marrëdhënie me zgjedhjet lokale të vitit 2019. Kjo çështje do të trajtohet në seancën e 129 të Gjykatës (përkon me datat 14-16 Tetor”, njofton Komisioni i Venecias.

Ishte Shoqata e Bashkive të Shqipërisë, e cila drejtohet nga kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi, ajo që paditi në Kushtetuese zgjedhjet lokale të 30 Qershorit të 2019-tës, të cilat u zhvilluan pa praninë e opozitës, që kishte djegur edhe mandatet parlamentare.

1 Comment

  1. Ky ishte dhe qellimi qe ti shtynin zgjedhjet per vitin tjeter !
    Nuk ka gjykate ne bote,as ajo e Korese se Veriut qe tmos hedhe ne kosh zgjeshjet e Edvin Kriminel Hajdut Rames !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu