• |
ide | kryesore

CNN: Shqipëria ka pësuar mbi 120 zjarre në javët e fundit, situata më kritike në Vlorë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

CNN i ka kushtuar një artikull kryesor zjarreve me titullin ‘’Vala e të nxehtit përvëlon Europën Jugore’’.


Pikërisht janë temperaturat ekstreme në zonën e Mesdheut që kanë shkaktuar zjarret seri teksa situata më kritike është në Greqi e Turqi.


Mbrapa nuk mbetet as Shqipëria që ditën e djeshme shënoi dhe viktimën e parë teksa zjarret janë nga Shkodra deri në Karaburun.

Sipas Qendrës Koordinuese të Reagimit Emergjent, Shqipëria ka pësuar 120 zjarre në javët e fundit dhe situata më kritike është në Vlorë.

Po ashtu përmendet fakti se Shqipëria po ndihmohet me helikopterë nga Holanda e Çekia, kurse Maqedonia e Veriut me zjarrfikësa nga Sllovenia.


2 Comments

  1. MESAZHI JETES ,PER SHPETIM kur,njerzit nuk angazhohen si duhet padiskutim i pret para ajo qe nuk deshirojn ,,,gezuar rendimentin e mendjes gojes dhe gjymtyreve tuaja,ketu sjell pushteti paras thotë:

    ndeshkimi ,ZOTIT MALLERISHEM ,KA FILLUAR POR NJERZIT ENDE SPO E KUPTOJNE,,MUNDESIT ENDE EKZISTOJNE PER NDRYSHIMIN ECAKTIMIT TE ZOTIT NGA NDESHKIM NE MESHIR ,FALJE,PER,AQ KOHE SA I MALLI ZOT LEJON FJALEN E MIRE TE NDJEHET MENDOHET FLITET VEPROHET,,PIKA PAR E LEVIZJES NJERZORE JAN KRITERET QE KA PERCAKTUAR I MALLI ZOT,1PENDIMI LARGIMI NGA PADREJTESIJA,KTHIMIN E HAKUT NJERZVE,ALLURIMIN E ZOTIT ,VEPRAT E MIRA,KRIJIMIN SI FUNKSIONOJNE SISTEMI ZGJILLJEVE E PER CAKTOJ I MALLI ZOT NE NA LA ME TE LEHTEN ANGAZHIMIN SIPAS ULLZIMIT HYJNORE DHE TE NDJEHEMI MIRE,,O NJEREZ,KINI FRIK ZOTIN ,DHE LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA,PERULUNI TE MALLIT ZOT,TE GJITHPUSHTETESHMIT GJITHDISHMIT GJITHMESHIRSHMIT,SE MBI TE ASKUSH NGA NJERZIT NUK MUND TE DALE,AS TA SFIDOJNE POR VETEM SE MBETET PENG I MENDIMIT FJALES VEPRES VET PER NDESHKIM OSE SHPERBLIM SIPAS ANGAZHIMIT QE BEN ,NESE DIKUSH NJERZVE JUA HELL ZOTIT MALLERISHEM KURRRSESI,I MALLI ZOT TE GJITHEVE NA KA NGARKUAR,ME PERGJEGJSI NE FAZAT E ZHVILLIMIT TE JETES NGA ZOTI ME KTHIM TEK AI,NUK JAN E MIRA ME TE KEQEN TE BARABARTA,AS NE MENDIM AS NE SHPREHJE AS NE VEPRIM SI FUNKSION,NESE VESET E KEQIJA NE VETET TONA NUK I URREJME NUK I LUFTOJME NUK FRENOJME EGON ,DHE PRANOJM TE KEQEN HESHTIM ,BEHEMI NJELLOJ SI ATO QE NE MENYRE TE PLANIFIKUAR TE KEQEN E SJELLIN NDER NE,TANI NE GJITHA ANET DUKET SE NDESHKIMI ZOTIT MALLERISHEM KA ZBRITUR,NE NDERGJEGJE MORAL NE VEPRA DHE RENDIMENT PROLLIM ,LILLJET ME ZOTIN PO SHKEPUTEN FAMILJA PO SHKATRROHET LILLJET FAREFISNORE GJITHASHTU ,PRINDERIT SPO RESPEKTOHET BASHKESHORTET BREZAT SPO EDUKOHEN ME MORALIN E MIRE,KESHTU QE KJO QE ESHTE MBJELLUR TASHME PO JEP RENDIMENTIN E VET ,NDESHKIM PER NE,SEPSE NESE NE SI NJEREZ,,GENJEJM MASHTROJME SHKATERROJME,NUK MBAJM PREMTIMIN I MALLI ZOT GJITHCKA NA E KA BERE TE GJARTE DHE ESHTE I QARTE NDAJ NESH,TE PENDUARIT I FAL MESHIRON VEPERMIRET I SHPERBLEN DHE VEPERKEQIT I NDESHKON ,NESE TE MIRET NUK KRYEJN OBLIGIMET ,NUK LUFTOJN TE KEQEN PAJTOHEN ME TE I NENSHTROHEN DHE VEPROJNE ATE,ATEHER MALLKIMI DHE NDESHKIMI ZOTIT NA PERFSHIN TE GJITHEVE,NE PO ZIHEMI SI NJEREZ ,RRETH TE MIRAVE MATERIALE QE KA TOKA SHTEPIJA JONE E PERBASHKET,POR DHE VET KETO BURIME JETE PO ZHDUKEN ,PERPARA SYVE TANE,TOKA SI NJE ORGANIZEM FUNKSIONOAL SIKURSE ORGANIZMI JON ,TASHME KA TRE VITE QE SIPAS SHKENCES JETON ME QERA,UJRAT E PISHEME PO PAKSOHEN TOKA PO CIMENTOHET MUSHKERIT E PLANETIT PYJET PO DIGJEN,E KESHTU ME RRALL NE VIJIM VLER JU KAN PARAJA FLORIRI,NJE GRUPI NJERZOR TE VENA DUKE SHKATRRUAR TJERET ,NDERKOHE QE BURIMET E BALANCES SE VLERES SE PARAS TE MIRAT MATERIALE PO SHTERROJNE,DHE NGA GJITHA KETO CFAR MENDOJNE SE PO BEJNE KETO NJEREZ,TEMBYSIN NJEREZ PERMES VAKSINES USHQIMIT LUFTRAVE ABORTITPRA GJITHA BURIMEVE TE MUNDESHME TE ARRITJES,DHE TE RROJN VET KU,KAN GJE NDONJI KRIJIM TE TYRE SHPETUES QARTESIJE GJALLERIJE SIGURIJE ZGJILLJE SHPRESE JO,SE JAN KRIJESA JO KRIJUES,BURIMET E JETES NJERZIT PO I SHTERROJN VET ,ME EGON E TYRE NUK LEN SHIUN MESHIREN E ZOTIT TE ZBRES NE TOKE,NUK LENE ASGJE E MIRE TE ZHVILLOHET MBI TOKE,MENDOJN TE GJEJNE ZGJILLJE SHPETIM NE PAKSIMIN NJERZORE ,PERMES PLANIFIKIMIT[ FAMILJAR,ABORTI,MBYTJA LUFTA,],PIKERISHT NE PIKET KU FILLON VET ZGJILLJA,SEPSE I MALLI ZOT PERPARA SE TA KRIJOJNE I KA KRIJUAR RRISKUN,[MENDJEN FUQIN TE MIRAT MATERIALE LIRIT DHE TE DREJTAT,NESE NJERIU,ZHVILLON MENDIMIN PERMES VLERAVE ULLZIMIT HYJNOR ,GJITHA ORGANIZMAT I PERGJIGJEN ,ZGJILLJEVE PER NEVOJAT QE KAN]NESE NJERZIT NDJEKIN ULLZIMIN HYJNORE ,CESHTJA NDRYSHON,PER DOBI ,I MALLI ZOT KA GARANTUAR ,ULLZIM MESHIR FALJE FURRNIZIM TE MIRE,DHE SHPETIM ,E KUR NJERZIT,NUK NDJEKIN ATE RRESHQASIN DREJT SHKATRRIMIT VET PENG TE VEPRAVE TE TYRE,KUJT PO MENDOJN SE JA HELLIN TE MALLIT ZOT KJO ELIT JO NJERZVE PO DERI NE MASEN QE ATO KUPTOJNE DHE BINDEN ME FAKTE,,PASTAJ JU RRENOHET BOTA MBI KOKE NUK KAN SHPETIM,SEPSE MBI ZOTIN SKA FUQI,PO KU ESHTE NDRYSHIMI THELBESORE NE MES LILLJES ME ZOTIN ,DHE MBAJTJES DREJTESI NE TOKE DHE NJERZIT LILLJEN NJERI ME TJETRIN PER TE SUNDUAR GJITHCKA,ME KETE TEME FUTEMI TEK VULLNETI ZOTIT MALLERISHEM ,QELLIMI PSE NA KA KRIJUAR,KETE E KA SHPREHUR QARTE NE ULLZIMIN HYJNORE,,NESE KETO NDIQEN ME ZBATIM NE RREGULL TE GJITH DO NDJEHESHIM MIRE ,PA JU THYER KRENARIJA ASKUJT,ERDHI KOHA TE DHOGARISIM VEPRAT TONA PERPARA SE TE NA I LLOGARISIN I MALLI ZOT SIPAS ULLZIMIT HYJNORE,PERDERI SA NE FAKT TE GJITH JEMI GJINI NJERZORE VIM NGA I NJEJTI BURIM KRIJIMI SISTEM FUNKSIONI ULLZIMI KRIJUESI,DHE KEMI NJE NATYRALITET DUAM SHPETIM VLERAT TE DREJTEN HAKUN DHE NUK DUAM NDESHKIM PADREJTESI TE NA BEHET,POR QE NA MUNGON ANGAZHIMI ME E LEHTA NE MENDIME FJALE VEPRA ,SIPAS TE VERTETES QE TE MOS ZHGENJEHEMI,NUK ESHTE KOHE AKUZASH GJYKIMI PARAGJYKIMI THACETHEME ,FITNE URREJTJE,HAKMARRJE,POR ANALIZE TE THELLE SEJCILI ME VETEN E VET SIPAS ULLZIMIT HYJNORE KAQ MJAFTON QE PERBALL NJERI, TJETRIT TE BEHEMI TE MESHIRESHEM TOLERANET FALES NDIHMES DHE PLOTESUES NE DOBI,KAQ MJAFTON QE TE FUTEMI NE MESHIREN DHE RAHMETIN E TE MALLIT ZOT NDALIM NDESHKIMIN HYJNORE PER AQ KOHE SA JEMI NE RRUGEN DHE MESHIREN E TIJE, KY KOMENT U ,PERBLELL ME BAZE NGA BURIMI HYJNORE DHE BURIMET E INFORMACIONIT NE RRJET QELLIMI QE NJERZIT TE KUPTOJNE DHE BINDEN NE SHPETIMIN E TYRE DUKE U BERE SEJCILI SHPETUS I VETES SE VET DUKE NDJEKUR RRUGEN E SHPETUESIT MALL ZOTIT BOTNAVE,ASKUSH NUK DUHET BESONJ NE MREKULLI MBASI PER VETEN E VET SEJILI NGA NE ESHTE HUMBES APO SHPETUES SIPAS ANGAZHIMIT QE BEN,

  2. MESAZHI JETES ,PER SHPETIM kur,njerzit nuk angazhohen si duhet padiskutim i pret para ajo qe nuk deshirojn ,,,gezuar rendimentin e mendjes gojes dhe gjymtyreve tuaja,ketu sjell pushteti paras thotë:

    NESE DIKUSH KERKON MREKULLI SHPETIMI,VET MREKULLIJA PER NJERZIT PER ATE FAR KERKOJNE ESHTE ,ZOTI MALLERISHEM ULLZIMI HYJNOR,FILLO O NJERI ME PENDIM PER MEKATET QE KE BER DHE PO VAZHDON TI BESH,,ZOTI MALLERISHEM PER TE PENDUARIT KA PREMTUAR MESHIR FALJE ,ULLZIM FURRNIZIM MBROJTJE SHPETIM,NE DY BOTNAT,PER BESIMTARET KA PREMTU SHPERBLIM SHPETIM DHE TE PABINDURIT,VEPERKQIT NDESHKIM TE LLIMBESHEM,E MIRA ESHTE KRIJUAR TA GEZOJNE TE GJITH DERINE PAFUNDESI ,ME PERJASHTIM TE ATYRE QE NUK DESHIROJNE E ATO JAN PIKRISHT,ATO QE NUK ZBATOJNE RREGULLIN ULLLZIMIN HYJNORE,O NJERI MENDO SE SJE I PAVDEKESHEM ,DHE SE ASHTU SIC ERDHE NE KETE BOTE PA ASGJE PO ASHTU DO TA LESH KET BOTE,KUJTO SE NGA ZOTI ERDHE DHE ATI DO TI KTHEHESH,PACMANGESHEM ,MENDO PER DITEN QE DO DALESH PERPARA TIJE ,DITEN E LLOGARIS,PER VEPRAT TUAJA,,MOMENTIN QE TE THOJNE NDESHKIM ,NE PERJETESI PER GJERA VEPRA QE TI I VEPRON SI NORMALE NE KETE,BOTE,POR QE TEK ZOTI MALLERISHEM PREGATITET NDESHKIM NDAJ TEJE,,MJAFTON O NJERI I MIRE TE HAPESH LIBRIN HYJNORE DHE TE KUPTOSH BINDESH SE CILI MENDIM FJALE VEPER TE HUMBE DHE CILA TE NXJERR TE SHPETUAR NE MENYRE QE TE MOS ZHGENJEHESH,MENDJEN FUQIN MUNDESIT E SHPETIMIT TEND ZOTI TI LLA ME ULLZIM DHE KRIJIM ,TI PERSE SPO I MERR NDJEK PERDERI SA KETE ME SHPIRT E DON ,PERSE ME GJYMTYR TUAJA VEPRON SHKATRRIMIN E SHPIRTIT,TEND TE PASTERT I CILI ULLTON DREJT PERJETESIS KURSE GJYMTYRET KALBEN NJE DITE NE KETE BOTE,KOMENTI BEHET PER GJITH ATO QE KERKOJNE SHPETIM

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.