• |
ide | kryesore

I mori vendin Agnellit tek ECA, Al Khelaifi sulmon Super League: “Kush u mundua të na ndajë dështoi”

-Instant, Sport

Presidenti i ri, Al Khelaifi, i cili mori postin nga Andrea Agnelli, hapi Asamblenë e 26 të ECA-s, organizmi që përfaqëson klubet e futbollit në nivel evropian, përveç rebelëve të Real Madrid, Barcelonës dhe Juventus, duke iu kushtuar një mesazh ironik… “Unë nuk do të flas për “jo dhe aq Super League” sepse nuk më pëlqen të përqendrohem tek ata që tregojnë përralla dhe dështime. Ata që u përpoqën të na ndajnë kanë dështuar.”


“Ndjej një shpresë të përtërirë për organizatën tonë dhe për familjen evropiane të futbollit. Është një nder të jesh president i ECA-s dhe jam këtu për të përfaqësuar çdo anëtar. Për të përballuar sfidat e futbollit të sotëm, ECA duhet të zhvillohet me një qëllim më të fortë – shpjegoi pronari i PSG -. Për të qenë zemra e futbollit evropian, duhet të jemi vendimtarë dhe të fuqishëm, për të udhëhequr familjen e bashkuar evropiane të futbollit. Kohët e fundit, disa njerëz janë përpjekur të na ndajnë, u përpoqën të na bëjnë më të dobët. Dështuan. Ata arritën të kundërtën: na bashkuan dhe ne jemi më të fortë. Unë kam besim, e ardhmja e futbollit evropian nuk mund të jetë më e ndritur se kaq”.


CEFERIN: “SUPER LEAGUE NJË TURP”
Duke folur në asamblenë e përgjithshme të ECA-s, presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin, foli edhe një herë për Super League. “Asgjë nuk ka qenë normale në dy sezonet e fundit, por tani duam të kthehemi në normalitet. Për këtë ne duhet të qëndrojmë së bashku përballë këtij turpi të quajtur Super League, duke shpresuar se mund të ketë qenë vetëm një episod. Nuk duam ta jetojmë përsëri këtë situatë. Ne duhet të jemi një model për futbollin dhe të qëndrojmë së bashku duke formuar një familje të madhe “.

Në lidhje me Fair Play Financiar, për të cilën akuzohet aq shumë Manchester City e PSG: “Ne nuk lejojmë sjellje të papërgjegjshme. Fair Play duhet të shkojë drejt një sistemi më të fortë që lejon kontroll të drejtpërdrejtë dhe përgjegjësi financiare. Një sistem që stabilizon futbollin. Ne do të ecim përpara me strategjinë tonë dhe do t’u japim klubeve një shans për të luajtur më shumë ndeshje”.

Numri 1 i klubit parisien është në kundërshtim me idenë për të organizuar Kupën e Botës çdo dy vjet: “Ne mendojmë se Kupa e Botës ka vlerën e saj pikërisht sepse bie çdo katër vjet. Një Kupë Bote çdo dy do ta zhvlerësonte atë. Klubet janë në duar të mira dhe e ardhmja do të jetë më mirë”.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu