• |
ide | kryesore

VIDEO/ Flet Davide Pecorelli: Kam thyer ligje në Shqipëri, u fsheha në Bosnje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Davide Pecorelli, biznesmeni 45-vjeçar italian iu përgjigj pyetjeve të magjistratëve të Peruxhias për gati 3 orë. Para gazetarëve ai pranoi se kishte kryer krime në Shqipëri, por nuk zbuloi arsyet e inskenimit të vrasjes së tij.


“Nuk kisha asgjë për të fshehur. Unë shpjegova gjithçka. Prokurorët Cantone dhe Petrazzini morën shënim krimet e kryera në Itali dhe Shqipëri” – tha ai por nuk dha një arsye për makinën e djegur, biznesin dhe zhdukjen misterioze.


“E vetmja gjë e sigurt që mund t’ju them është se nuk do ta ribëj më biznesmenin në Itali” – shtoi ai.

Por çfarë ka bërë muajt e fundit?

“Unë isha në një komunitet fetar pranë Medjugorje (Bosnjë).

Por si përfundoi në ishullin Giglio fillimisht dhe më pas në shkëmbinjtë e Montecristo? Pecorelli nuk dha përgjigje, por nënvizoi se gjithçka e kishte bërë vetë duke shfajësuar çdo person pranë tij.

“Kur më morën për të vdekur nuk kam kontaktuar me askënd. Familja ime nuk dinte asgjë. Ata më panë përsëri vetëm kur u ktheva nga Toskana.

Nuk mund të them asgjë tjetër. Magjistratët do t’ju tregojnë detajet që janë gjithashtu tragjike, të paktën për pjesën e parë.

A e bëra për të fituar figuracionin. Unë kam qenë një sipërmarrës për 25 vjet, kam pasur gjithmonë një policë jete, nuk ka asnjë lidhje me këtë histori ” – tha ish-biznesmeni dhe u largua.

“Arratisja” e Pecorelli zgjati gati 9 muaj dhe gjithçka filloi me një udhëtim në Shqipëri ku ai kishte kontakte për të shitur një makineri në sektorin e bukurisë. Më pas makina e tij u gjet e djegur në Pukë dhe misteri filloi. 

INTERVISTA E PLOTË

Davide Pecorelli: Nuk kisha asgjë për të fshehur, megjithatë kam bërë veprat penale që kam bërë i kanë mësuar si prokuror Petracini. E vetmja gjë që ju kërkoj është të bëni detyrën tuaj duke patur parasysh që kam 4 fëmijë, 3 prej tyre të mitur.

Gazetari: Përse u dogj makina? E keni djegur ju?

Davide Pecorelli: Shiko, unë i kam treguar gjithçka Petracinit që më pas do t’ia tregojë shtypit në detaje. Kam konsumuar gjithashtu disa vepra penale në Shqipëri…

Gazetari: Cilat janë?

Davide Pecorelli: Do ju a thotë të gjitha Petracini, kam qenë 3 orë në pyetje…

Gazetari: Kishit para me vete?

Davide Pecorelli: Më vjen keq por do iki, mbrëmje të këndshme të gjithëve.

Gazateri: Çfarë do të beni tani? Do të ktheheni në shtëpi?

Davide Pecorelli: Do të shkoj te fëmijët e mi, e vetmja gjë e sigurt është që nuk do të bëj sërish sipërmarrësin në Itali, kjo është e vetmja gjë e sigurt.

Gazetari: Çfarë keni bërë këto 8 muaj?

Davide Pecorelli: Kam qenë në një komunitet me priftërinj.

Gazetari: Me kë keni ruajtur kontaktet në Itali kur ju dinin të vdekur?

Davide Pecorelli: Me asnjë!

Gazetari: Familjarët tuaj e dinin?

Davide Pecorelli: Absolutisht jo, me kanë riparë kur jam rikthyer nga ishulli Monte Cristo.

Gazetari: Për sigurimin çfarë thuhet?

Davide Pecorelli: Kam 30 vjet që jam sipërmarrës, kam sigurimin e jetes. Megjithatë do ja u thonë detajet, detaje që janë dhe tragjike në pjesën e parë. ©LAPSI.al

2 Comments

  1. Ça flet o Daku po thyj mo ligjet sa te dush e bej krime ne shqiperi se te huajt jane mbreter ketu. As qe i fajsojne e denojne edhe kur japin deshmi te rreme se i kane perdhunuar dhe as ju zhvarosni eshtra si puna jote e ndonje greku te pabese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu