• |
ide | kryesore

Hetimi për tragjedinë e Astroworld kthehet në raporte toksikologjike dhe rolin e mundshëm të drogave të paligjshme

-Instant, F1, Paparazzi

Organizatorët për Festivalin e Muzikës Day N njoftuan të hënën vonë se  Travis Scott nuk do të performojë më në eventin e kësaj fundjave në Las Vegas pas tragjedisw në Festivalin Astroworld të Houston.


Zhvillimi i fundit vjen pasi hetuesit e kthejnë vëmendjen te shkaqet e vdekjes së tetë pjesëmarrësve pasi një mori njerëzish nxituan drejt skenës gjatë performancws sw Scott. Kushtet vdekjeprurëse kanë nxitur një numër në rritje të padive në emër të pjesëmarrësve të koncerteve.


Hetuesit po punojnë për të përcaktuar të gjitha shkaqet e mundshme të vdekjes dhe lëndimeve të shumë pjesëmarrësve të koncertit, duke përfshirë nëse një grup pilula të falsifikuara ndoshta të lidhura me fentanil luajti një rol, sipas The Wall Street Journal, duke cituar njerëz të njohur me hetimin.

Gjatë koncertit, një oficer sigurie “po shtrinte dorën për të frenuar ose kapur një qytetar dhe ai ndjeu një shpim në qafë, sipas shefit të policisw nw Huston. Oficeri ra pa ndjenja dhe u ringrit pasi stafi mjekësor administroi Narcan, një ilaç që përdoret për trajtimin e mbidozave narkotike.

Ndërsa përgjigjet pwr vdekjet janë ende nwn hetim, ndwrkohw rritja e tragjedisë është e dukshme. Ndërsa një orë numërimi mbrapsht përpara se performanca e Scott-it të niste, pjesëmarrësit e koncertit në turmë i thanë CNN se bëhej gjithnjë e më e vështirë për të marrë frymë teksa njerëzit dyndeshin brenda. Dhe sapo shfaqja filloi, disa të pranishwm thonë se thirrjet për ndihmë nuk u dëgjuan mes zhurmës së muzikës.
“Ata humbën mendjen. Dhe ata ishin në tokë dhe në thelb po shkeleshin. Dhe askush nuk do t’i merrte,” tha këngëtari Billy Nasser “Kishte thjesht shumë njerëz atje. Ishte e mbipopulluar. Mënyra se si ishin vendosur barrikadat kishte njerëz të bllokuar. Ishte një kurth vdekjeje.”

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu