• |
ide | kryesore

Gjuha turke futet në shkolla/ Dalin SMS-të pas vizitës së Erdogan

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shkollat 9-vjeçare kanë nisur të pyesin nxënësit në lidhje me preferencat e nxënësve për futjen ose jo të gjuhës turke si lëndë me zgjedhje. Në një mesazh të publikuar shihet grupi i një klase të 6-të ku mësuesja kujdestare kërkon të mbledhë të dhënat mbi preferencat e nxënësve e prindërve të tyre. Si afat për dhënien e një përgjigjeje është vendosur dita e sotme.

“Përshëndetje! Ju lutem brenda ditës sot, komunikoni në grupin e klasës. Sa prindër dëshirojnë gjuhën Turke si gjuhë të huaj të dytë në shkollë. Më pas dërgoni nr e prindërve që e dëshirojnë në privat. Ju lutem sot. Faleminderit,”- thuhet ne mesazhin e publikuar.


May be an image of text

Disa orë më parë, në faqen Lolita është publikuar e njëjta nismë e ndërmarrë në shkolla, por në një tjetër formë. Këtë herë kërkohet plotësimi i dy tabelave nga çdo shkollë që duhet të ishin dorëzuar në orën 14:00.

Siç duket futja e gjuhës turke në shkollat e Shqipërisë është marrë me shumë nxitim. Këto pyetësore vijnë fill pas vizitës së Presidentit të Turqisë Recep Tayip Erdogan në Tiranë. Të ketë qenë edhe ky një nga ‘ultimatumet’ e Erdogan?

14 Comments

  1. Sa gjate do vazhdoje injoranca masive tek disa Shqiptare???

   Perandoria Osmane nuk ishte shtet turk dhe prone e turqeve

   Ishte Perandori multi etnike islamike ku Shqiptaret myslimane kishin nje rol te madh.

   Dinastia Osmane kishte vetem nje prejardhje te larget turke dhe mbi tr gjitha Osmanishtja ishte nje gjuhe hibride mes arabishtes, persishtes dhe turqishtes, dhe pak e ngjashme me ate qe quajme turqisht sot.

   Je i gabuar ne te gjithe instancat.

 1. S’dine shqip dhe duan ta mesojne gjuhen turke, te cilen e shkruajne “Turke” me te madhe se aq ua pret mendja e sugjestionuar nga anadollaket.

 2. Turqia eshte partneri jone i dyte tregtare, vetem kjo mjafton per ta bere gjuhen Turke gjuhe me rendesi per tu mesuar.
  Ne perendim nje nga gjuhet me ne mode per tu mesuar eshte Arabishtja, kjo si rrjedhoje e rritjes se vendeve te lindjes se mesme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu