• |
ide | kryesore

Berisha e largoi nga foltorja në Kuvend, Yuri Kim i del në mbrojtje Alibeajt: Të mos përsëritet më!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar ashpër ndaj incidentit në Parlament ku Sali Berisha shtyu nga foltorja kryetarin në deptyrë të PD-së Enkeleid Alibeaj.


Yuri Kim: “Ditët e sulmit ndaj ndërtesave, rrahjes ose largimit të të tjerëve nga podiumet, kërcënimit të atyre që thonë me të drejtë “jo!”, akuzimit të të tjerëve për veprat e këqija që ka bërë, shtrembërimit të shtetit të së drejtës, llogaritjes së mosndëshkimit – ato ditë i përkasin një të shkuare që duhet. Të mos përsëritet!”


Pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, Alibeaj është kryetari në detyrë i PD-së. Por atë nuk e njeh si të tillë grupi i mbështetur nga Berisha pas vendimit të Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, që legjitimoi Kuvendin e 11 Dhjetorit. Alibeaj e ka cuar në Apel këtë vendim dhe dosja pritet të shqyrtohet. ©LAPSI.al

37 Comments

 1. NUK KA PUNE PER TE BERE KJO ? NUK E SHIKON QE PALLOSHI PO E SHKERDHEN BRINJE ME BRINJE SHQIPERINE DHE KJO MERRET VETEM ME OPOZITEN DHE SALEN NE VEÇANTI . NGAQE MERREMI DHE MERRESH ME GJERA BOSHE PRANDAJ PO SHKOJNE PUNET MYSYBET NE KETE VEND MJERANESH .

  1. Nese keni pakenaqesi nga keqqeverisja mos protestoni me ne shesh para kryeministrise, por para ambasades qe drejtohet nga kimetja, se duket qarte qe rilindja na ka kthyer ne koloni.

 2. ÇPUNE KA KJO ME DEBATET BRENDA LLOJIT NE PARLAMENT ?
  DJE U ZURA ME ROJEN E SHKOLLES , A DO TI THUASH NDONJE FJALE ?

 3. O Kimete po edhe me keto gjera do merresh mi te hengert mortja
  Berishes tia hash m…
  Po si nuk the nje fjale per Qifen qe ka djalin deputet te Ps
  O diplomate qesharakd

 4. Një tjetër episod u shënua mes deputetit Xhelal Mziu dhe Sali Berishës.

  Teksa Berisha shkruante në celular, Xhelal Mziu nuk e ka humbur mundësinë për të “spiunuar” ish-kryeministrin se çfarë po shkruan.Cez-dia filloje hetimi i plote i dosjes kriminale salih-ilir

 5. Kimetja dhe patronazhisti i inkurajuar alibashbrava.
  Nje komuniste koreane dhe shkopinjet e rilindjes llomatisin ne majë te thanës.

 6. Perdundimisht , kjo shurre o eshte e mete ose eshte paguar fort nga palloshi . Ska rruge te mesme , kesaj i flet bytha para gojes .

 7. Kimke moj shterpe e denuar nga Zoti.
  Po qepe llapaqenken mi fistule e pasherueshme.
  Te gjithe e dime cfare plehre je ti rameshurra lulekurva alibitha e gazpordha.
  Lidhe buchen ose vendos hundeza te mos hash me mut.
  Pise e qelbure.

 8. Kimete sa me shume te hapesh gojen aq me shume te shfaqet damari komunist. Rri me ramen jo me shqiptaret. Komunistat me komunistat, Ikni hani mutin njeri tjetrit, ju befte mire.

  1. Aziatja Yuri Kim nè vend qè tè miret me raportin e departamentit tè vet qè e nxori shqipèrin nèn qeverisjen e narkobosit tè nxirè,mandej tè njèjtèn pèrafèrsisht edhe raporti i freedom heaus,kjo injorantja miret me doktorin pèr kurgjè vetèm pak qè e largoi servilin e saj qè ia la ai tjetri qè shkoi.

 9. Nje hall i madh i detyron amerikanet te sulmojne Berishen edhe kur nuk eshte e nevojshme. Ose te thone ku fle lepuri, ose e kthyen kete popull nga populli me amerikandashes ne Europe ne popullin me antiamerikan ne bote.

 10. Persa i perket incidentit. Mendoj se ndodh edhe per shkak te kohes se kufizuar ne foltoren e kuvendit. Nuk e di ku e kane gjetur kete rregullore. Kyr nuk i jepet fjala nje depureti qe perfaqeson 20 000 njerez, llogarit ne te tjeret. Nuk na takon te hapim gojen fare. Jemi republike parlamentare apo jo. Koha per te folur duhet te jete pa kufi. Me kujtohet dikur ne vitet ’80 i famshmi Marco Panela qe per te thyer rekordin, foli me shume se 48 ore rrjesht pa nderprerje. Ne kemi te njejten forme qeverisje me sa di une.

 11. Aziatja Yuri Kim nè vend qè tè miret me raportin e departamentit tè vet qè e nxori shqipèrin nèn qeverisjen e narkobosit tè nxirè,mandej tè njèjtèn pèrafèrsisht edhe raporti i freedom heaus,kjo injorantja miret me doktorin pèr kurgjè vetèm pak qè e largoi servilin e saj qè ia la ai tjetri qè shkoi.

 12. Edhe kete here na cilesuan “demokraci hibride”, por me sa duket jemi disa shkalle me poshte.

  Sjellja e Ambasadores Kim dhe deklaratat kercenuese, sepse per mungese kohe ne debat, Berisha shtyu Alibeajn ne podium per te bere deklaraten e tij, eshte tregues qe jemi ne demokrature.

  Ne asnje vend te lire, e jo me europian, nje ambasador nuk guxon te shprehet per deputetet e raportet mes tyre ne Parlament.

  Ne Azi kemi pare qe rrihen e perleshen ne seanca, por asnje diplomat i huaj nuk komenton dot.

  1. Sa turp. Qe Amerika ka kohe qe ka rene nga piedestalI kjo dihet po qe te arrije deri ketu sa te merret me punet e partive shqiptare kjo tregon nje rrenim te vertete te diplomacise amerikane. TURP.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.