• |
ide | kryesore

Polemika/ A duhet ndaluar me ligj falja e bajramit në sheshe?

-Instant, Kryesore

Një polemikë e fortë me sfond sa social e filozofik, po aq fetar dhe praktik ka shpërthyer ditët e fundit pas festimeve demostrative të Fitër Bajramit në sheshet qëndrore të qyteteve tona. Lapsi.al ka ndjekur një qëndrim polemik të gazetarit Mustafa Nano, që ka hedhur idenë se kjo lloj praktike duhet ndaluar me ligj, “pasi është një gjë që fyen pjesën tjetër të shoqërisë”. Në komentin e tij Nano përmend gratë e mbuluara me shami, që janë po aq të lira të bëjnë këtë sa dhe janë të pavaruar që ti ndalojnë burrat e tyre për të mos ushtruar dhunë, ai nënvizon “dhunën fetare” që ushtrohet nga disa imamë që me predikimet e tyre shurdhojnë gjithë qytetin dhe nënvizon sheshet e mbushura me gra të mbuluara dhe me burra me mjekër, që e bëjnë gazetarin ti duket sikur ia kanë vjedhur vendin e tij Shqipërinë.


Ai ka komentuar një foto të faljes për Bajram në Elbasan duke shkruar: “Gratë muslimane të Elbasanit filluan atë ditë duke u lutur në sheshin qendror të qytetit. Ja ku i keni, është një foto që është shkrepur pikërisht atë ditë, është një fotografi që mua më jep trishtim në shpirt, që mua më jep dhimbje, që mua më bën të mendoj se vendin tim Shqipërinë ma kanë vjedhur. Shqipëria që unë njoh dhe të cilës unë i përkas nuk ekziston më, kur shoh këtë fotografi përsëris: Shqipëria të cilës unë i përkas dhe që i kam përkitur nuk ekziston më”. Prandaj ai kërkon që shfaqe të tilla ndalohen me ligj pasi po u vazhdua kështu: “Kam frikë se në harkun e pak viteve dhe disa dekadave Shqipëria, nëse do vazhdojë ky trend i shëmtuar, do shndërrohet në një Eldorado për fanatikët fetarë të botës”.

Por këtyre tezave të Mustafa Nanos i është përgjigjur me një gjuhë të ashpër, poeti, profesori dhe besimtari Musliman, Rudian Zekthi. Lapsi.al ka lexuar se ai e quan polemimizuesin si një njeri “me simptoma fobie ndaj muslimanëve”, si një “imperlialist të iluminuar”, si dikë që i ka shpallur luftë besimit islam dhe në fund e konsideron si “lolo”, sipas modelit të personazheve shekspiriane ku loloja thotë me zë të lartë atë që të tjerët vetëm e mendojnë, por nuk guxojnë ta bërtasin. Zekthi i përgjigjet dy aspektekteve me të cilat merret Nano: faljes së namazit në shesh dhe mbulimit të grave.  Ai thotë se ti zhveshësh besimtarët nga këto kushte të qenies së tyrë është njësoj sikur ti mohosh ekzistencën: Të kërkojë Njëri ekstraktim të elementëve identitarë të Tjetrit, do të thotë t’i kërkojë të mos jetë Tjetri, por një plotës i identitetit të Njërit”, shkruan ai. Ai është i ndërgjegjshëm që Mustafa Nano nuk ështi i vetmi që mendon kështu: “…një pjesë e mirë e një pjese të elitës shqiptare ku lëviz edhe M.Nano, e perceptojnë si të papranueshme përkatësinë islame të shqiptarëve dhe e aspirojnë si një mission ndryshimin e kësaj përkatësie, por kanë maturinë dhe elegancën të mos e deklarojnë zymtësinë e bindjeve dhe konstatimeve të tyre. Sepse ata e dinë se jo gjithçka që të shkon nëpër mend mund të shpallet me zë të lartë”.

Lexo me tej:

“Loloja” Mustafa Nano kërkon zhdukjen e muslimaneve

Të dy polemizuesit ndahen edhe për gratë e mbuluara që Nano i konsideron si të dhunuara dhe të paliara ndërsa Zekthi i sheh si “më modestet dhe më të përkorat në sheshet dhe rrugët e këtij vendi”. Por nëse të parin ato e bëjnë ti duket sikur ia kanë vjedhur Shqipërinë dhe nuk është më në atdheun e tij, i dyti e rrefuzon këtë vizion për shoqërinë duke e parë si shpallje lufte për zhdukjen e tjetrit. “..ato besimtare i dolën të huaja, të tepërta dhe të pavendta. Pra, ose indigjene ose kolone: përderisa i japin sensacionin e të qenit të huaja, ose ato janë indigjenet primitive dhe M.Nano imperialisti i iluminuar; ose ato janë kolonet imperialiste dhe M.Nano autoktoni i dhunuar”. Këtu Zekthi bën edhe ndryshimin mes diferencës së dikujt për të ktitikuar një fe dhe asaj për ta asgjesuar besimtarin e saj:  ai mesa duket nuk është i qartë se e drejta për të qortuar, kritikuar, dekonstruktuar dhe deri përgënjeshtruar e mohuar një doktrinë, nuk nënkupton në asnjë rast të drejtën për t’u mohuar ndjekësve të saj identitetin që ato kanë përftuar përmes asaj doktrine”. 

©Lapsi.al65 Comments

 1. Se pse ky mut nano kerkon gjithmone te polemizoje me myslimanet nuk arrij ta kuptoj . Pse kerkon ky zhuls te fus perçarjen nuk e kuptoj . kete mut e shqeteson me shume falja ne shesh qe behet ne oret e hershme te mengjezit(5-5.30) kur eshte pothuajse bosh dhe nuk e shqetesojne vjedhjet galopante te qelbesirave mavi . Ky kurve burre ishte inisiatori i bashkimit te gjithe qelbesirave ne njerin krah . Ky mut dhe njeri i rendomt paguhet nga antishqiptare qe te fus xixat edhe ne ate qe tek ne eshte ne majt me te larta , toleranca .

  1. Seshte vetem muc nano. Shqiptaret jane masivisht ateiste e se rrujne shum bolen as per muhamet as per zot kshu qe mis na rruj shum trapi. Hajdar

   1. Emiljano e paske kuptur qe qenke komplet hajdar,bravo se mut nano se ka kuptuar akoma se eshte dopio hajdar,shqiptaret kane halle te tjera me te medha .
    Ky mut nano do me terheq vemendjen nga halle e shumta te ketij populli si kondom i perdorur nga Palikari rama,por dhe nga egoja e semur prej katunari ( nga mendja)skrapari per te mos u harruar dhe per tu bere (faktor) ne median shqiptare.
    Shkurt ka te lidhur trurin e vogel me zorren e bythes dhe jep mendime te dhime qe vijne era mu….t

  2. Nje loqe si puna e Mustafait nga Çorovoda, te detyron te dalesh dhe te kundershtosh gjera per te cilat mund edhe te jesh dakord ne heshtje !
   Mustafai , nuk i iken dot frustrimit dhe pakenaqesise,si per emrin qe i kane vene por dhe per origjinen e tij patetike .
   Eshte i pari qe hedh ide kinse moderniste ( pa piken e sensit dhe domosdoshmerise ), revolucionare ( sipas mendjes se tij ), dhe mund te konstatosh gjithashtu shume kollaj qe nga veshja e tij ( tiranda, dhe pantallona te kuqe ) , qe ky individ, ( Mustafai) kerkon qe t’i ike me vrap provincialitetit.
   Per sa me siper, ky eshte nje individ i semure nga shume komplekse ….
   Mustafai, futet ne lloj lloj debatesh, te cilat ne shumicen e rasteve i provokon po vete , dhe per te cilat ( mjerisht )nuk ka piken e haberit.
   Para disa vjeteve psh, mbaj mend qe kam lexuar nje shkrim te tij, ku ne vija te trasha akuzonte shoqerine shqiptare per rreshtim maskilist dhe pozitiv ndaj meshkujve qe shkojne me shume femra , ose thene ndryshe kurvareve ( sipas tij ). dhe anasjelltas akuzonte shoqerine shqiptare ( femra & meshkuj ) se pse femrat te cilat shkojne me shume meshkuj, konsiderohen me perbuzje kurva .
   Dhe kete veshtrim moral kerkonte domosdoshmerisht qe t’a ndertonte ne Shqiperi ( vanitet apo karllek ?) me nje shkrim tek fletushka e Koco Kokedhimes.
   Pra, Muci kerkonte barazi vleresimesh dhe konteksti, nderkohe qe kete barazi ne kuptimin semantik nuk e japin as anglezet, gjermanet apo suedezet dhe italianet , shoqeri te cilat kane kohe qe jane aq liberals ndaj femra, saqe ndoshta jane rikthyer ne matriarkat.
   Ky rrocke me emrin Mustafa , nuk e kupton se ne te gjithe shoqerite, qe prej kur kane lindur marredheniet shoqerore, nje femer qe shkon me shume meshkuj njekohesisht, shpesh konsiderohet kurve ( fatekeqsisht ) dhe kjo fjale ka nje konotacion percmimi sepse ne ndryshim nga mashkulli ,kjo ka te beje me aspektin fiziologjik dhe biologjik te natyres se demit qe mund te beje nje femer duke patur shume partner njekohesisht . Por edhe edhe filozofikisht, nje femer, ilustrohet si keshtjella qe duhet pushtuar ( pra kesisoj e denueshme nqs pushtohet sistematikisht dhe sidomos nga shume pushtues njekohesisht ). Ndersa mashkulli eshte pushtuesi sipas te njejtit kendveshtrim, ndaj dhe barazia nuk ekziston ne vleresim.

   1. Aq të drejtë ka Muçi sa s’ka. Jane mbledhur te gjithe injorantet bythengritës të albanistanit dhe dhe bëjne teorira jo po korrupsioni,jo po te drejtat e njeriut jo ashtu jo kështu. Nuk e dine akoma kafshët qe janë ata që e kthyen Shqipërine ne albanistn,qe zejme vëndin e fundit per çdo gje pozitve dhe te paret per punet e pista dhe gjerat e ndyra. Ja sivllezerit e tyre bythe ngrites qe
    kane kthyer lagje te tëra ne France,Belgjke,Gjermani, Hollandè,etj… ne geto ku nuk guxojne te kalojne njerzit normale. Dhe me keq vatra te.terrorizmit. Eshte fe qe duhet te shkulet me rrënje n.q.s nje popull do zhvillim dhe mirëqënie,një fe qe sjell vetem pisllik,dhunë dhe ijnorancë.

  3. Problem eshte se shumica e myslimanve shqipe foles sote nuke e quane më veten Shqiptare a po Evropjane . Por e quane veten Turqe, Arabe dhe Azatike. Koj ka arrdhur edhe për shkate te politikanve hajduta anti Shqiptare dhe anti shtet Edi Rama e ka mbushur Shqiprien plote Xhamie Turke. Erdogani dhe Turqija keto vitet e fundit ka punuare shume që Myslimanet shqip foles të Otmanizohen dhe Turqizohen dhe për dite po ja arrine qellimit të tyre normalishte neper mjet vasalve të tyre që jane në Tirane. Turqit jane një lloje si Serbet dhe Ruset anti Shqiptare.

   1. Ça jane keto trillime o kurve , o te qifsha ropt dhe gjakun e kurves . Myslimanet ashtu siç ishin dje atdhetaret me te devotshem te ketij kombi ashtu jane edhe sot . Por plehra dhe rracakurvash si ty dhe qelbesira nano ka pas edhe do te kete por karin do hani gjithmone ashtu siç e keni ngene perhere . Ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ……………… pleh

 2. ME DUKET E HABITESHME NE KETE KOHE KUR BAJRAMI KA GATI DY JAVE QE KA KALUAR , KUR KORRUPSIONI KA KAPUR MAJAT , KUR ÇDO DITE E ME SHUME VJEDHJA NUK I LE RADHE VJEDHJES DHE MBI TE GJITHA KUR NUK SHQETESON NJERI NE ATE ORAR , PSE E EKSPOZON KY NJERI I ULET MORALISHT ?
  JAME MESE I BINDUR QE KY ESHTE I PAGUAR SI NGA SEKTI MAVI ASHTU EDHE ANTISHQIPTARET QE NE I KEMI ME SHUMICE . HEQ VEMENDJEN NGA GJERA KOTI DHE KERKON TE MBROJE QELBESIRAT NE PUSHTET …………………..PTUUUUUUUUUUUUUU TE QIFSHA GJAKUNE KURVES O RRACKARAKURVE

 3. Nuk ke faj ti o qelbesire , fajin e ka ky milet qe eshte futur ne guacke e fukarallikut te tyre dhe nuk ngriten te tregojne vendin ty dhe qelbesirave te tua . Fajin e ka kjo shoqeri qe nuk ka nje grup anarkistesh qe tju jepte dhene. Pse kerkon te fusesh perçarje o qelbesire, o i pa din e iman?

  1. Qe nga ardhja ne pushtet e qelbesirave mabi kane filluar te perhapen shume qelberirlliqe nga qelbesirat ati komb

 4. Feja e shkretetires nuk duhet te kete vend ne Shqiperi. Fare.
  Githsesi robt qe dun me e kthy sumen nga qielli, le ta bojne ne xhami.

 5. Ça i beni jehone keti pleres edhe ju te lapsit , lereni te shkruaj tek merushe kurva . Aty jane te gjithe qelbesirat , kyurvat greke dhe antishqiptaret. Sot veni ka halle e emrgjencqa shum shume me te medhaja , njerezia nuk ka buk te haje .

 6. Ne nje vend Demokratik ligjet i ben Shumica. Te kerkosh te ndalosh me ligj faljen e Bajramit ne sheshe, ne nje vend ku 70% jane Musliman ose te pakten kane familjen te tille, ose je totalisht idiot ose po perpiqesh te nxitesh konflikte ndermjet besimeve fetare.
  Duke e njoft Mucin jam i bindur qe eshte e para.

  1. Nuk besoj shqiptaret qe gjasme jane besimtare, ne fakt jane hipokrite thotë:

   70% kane emra myslimane, nuk jane te gjithe muslimane, ose jane per te qene ne rregull, konform, me trendin islamizues te shqiptareve, sepse po te mos jesh konform me trendin do te jesh objekt i sulmeve te nje pakice ekstremiste te paguara nga qarqe antishqiptare.

   1. Nano do lakuriqësinë turpin maskarallekun
    Nuk do në fakt asnjë fe do lgbtqi .
    Ateisti mut nano kujton se ja var kush.

    1. O Kraste ….ne shumica e shqiptareve sdum me ja dit as se ça don Muçi dhe as se ça don ai mjekrroshi
     Sdum me pa as pa brek e as me ferexhe
     DUM ME RROJT NORMALISHT…SI NJEREZ NORMAL QE JEMI
     Edhe ta dini qe ju kemi toleri boll…u bon 30 vjet qe na çani kkk
     Thirrini mendjes vete para se te na iki fija

     1. Pse do na hash karin si dikur gjysha oj kurve ? Keni marr zemer ju lepujt ? O ju qifsha gjakun e prishur dhe rracen e karakurves greke .

   2. I lutem profesorit të injorojë budallin e Skraparit .Me njeri të pafytyre,provokator i ndyrë nuk kam parë.

   3. Po te mos ishin keta 70% mysliman ti nuk do ishe komb dhe ndoshta fara jote do ishte zhdukur me kohe . peruljuni myslimaneve sepse ju krijuan kombin por edhe ju mbrojten ndaj turqeve .Sepse myslimanet ne radhe te pare kane respektuar gjakun dhe gjuhen .

  2. Po ik mer hajdar me kte 70% se na keni ca karin. 70% ka qene ne kohen e zogut sot se rru njeri per fe mer daku asnji. Jam i sigurt qe te kjo 70% futem dhe une e familja ime po ne asnjerit sna pls kari per fe kshu qe mjaft na lodhet bolet o primitiva me bisht. Shqiptaret ngelen tu ik ne evrop ti thu 70% pall kari, po te qe 70% do kishin ik ne arabi apo turqi

   1. Ne saj te leij 70% ti sot je komb o gjakprishur , ndryshe do ishe grek apo sllav . Por ndoshta ti kete kerkon , por te sateme dhe ate te gjyshes do te gjesh .prostitute ke qene e prostitute greke do ngelesh .

   2. Po te mos ishin keta 70% mysliman ti nuk do ishe komb dhe ndoshta fara jote do ishte zhdukur me kohe . Peruljuni myslimaneve sepse ju krijuan kombin por edhe ju mbrojten ndaj turqeve .Sepse myslimanet ne radhe te pare kane dashur vellane dhe kane respektuar gjakun dhe gjuhen .

  3. Vec nje gje e ke plotesisht gabim. Mbase me shume por te pakten 70% e shqiptareve si plas fare per fe. Eshte e gabuar ti quash myslimane. Kur te behet censusi kete vit apo tjetrin, nese nuk faleni 5 here ne dite, nese keni 10 vjet pa shkuar ne xhami, pini alkol e hani mish derri deklarouni ATEISTE sic ben gjithe bota.

 7. Natyrisht qe duhet ndaluar me Ligj ajo, falja ne sheshe se nuk jemi Republike Islamike. Sheshet jane te te gjitheve e duhet te jene te lira ku te gjithe te kalojne e te levizin pa patur hallin mos shkelin bythperpjetet rene permbys.

  1. Muabet koti. Njeriu ka te drejte ta shprehë perkatsine fetare kur dhe si te doje. Nuk jam musliman Po askush nuk mund tu thote njerzve mos u falni ne sheshe. Liria e besimit eshte esenca e sistemit qe kemi zgjedhur.

   1. Liria e besimit nuk presupozon bllokimin e shesheve publike per te ushtruar falje, ndryshe perse i kane kisha e xhami? Sikur gjithe besimet fetare ne kuader te lirise se besimit te uzurpojne sheshet per tu falur, atehere qytetareve u mbetet te dalin neper sheshe vetem naten.

 8. a duhet polemike per kete ceshtje? ne cfare menyre? kujt i takon sheshi? po kur te jete roma-fejnord, a do i lejojme shfaqet publike te tifozerive perkatese? dy here ne vit, bllokim sheshi per gjys ore, dhe i kap trefazori disa, leri more njerezit te falen rehat, se iku koha e qoftlargut

 9. Eh more Muci Nano, dëshiron pak vëmendje edhe ti, ndryshe nuk ekziston më.
  Kur s’ta var njeri fillon e sulmon dikë tjetër. Dëgjo mua, fillo mëso ndonjë gjë të dobishme sepse do të ngelesh pa vlerë nëse vazhdon kështu.
  Sa për Shqipërinë “tënde” të dashur të cilës ti i përket, nuk e ka gjetur asnjëherë e keqja nga faljet islame por nga politika e korruptuar të cilës ti ia shmang me dashje kritikat. Nëse do të guxoje të flisje për plagën e vërtetë të shoqërisë shqiptare ( e cila NUK është falja islame por keq qeverisja) atëhere do ti bëje një nder Shqipërisë “tënde” të cilës ti i përket.

 10. Ne kete rast , e drejta eshte me shume me Zekthin sepse Nano e bazon argumentin mbi premisa liberale. Nje shoqeri liberale ka ne thelb pluralitetin. Sigurisht, hyrja ne sferen publike te kesaj lloj shoqerie eshte proces detyrimisht alienues per kedo por jo deri ne piken e mohimit te identitetit. Nuk kam dije te thelluara mbi Islamin, por me shume anoj nga ideja qe mbron Zekthi, pra qe lutja dhe kodi i veshjes jane aspekte qendrore te identitetit te besimtarit te kesaj feje dhe nuk mund te cenohen pa cenuar bashke me to edhe thelbin e shoqerise liberale qe synon te mbroje Nano, pluralitetin. Duke I hequr kete bazament, kritika e Nanos mbetet ne cektesine e instikteve apo perceptimeve estetike dhe ngre zero peshe nese duam te diskutojme implikimet morale dhe politike te problemit. Po tregohem bamires duke e quajtur konsiderate estetike dicka qe muslimanet jane ne te drejten e tyre ta cilesojne si shperfaqe te urrjetjes ndaj tyre.

 11. Jo nuk duhen lejuar ne sheshe. Secili ne vendin e tij. Feja ne xhami, alkoli ne lokal, muzika rok ne salle koncerti, motorristat ne harley ne klubet e tyre, palestraxhinjte ne palester etj etj. Cdo aktivitet i grupeve shoqerore ka vendin e tij dhe smund ti imponohet me force te tjereve.

  1. Une jam ne te njejtin mendim me ju Adela. Kombi shqiptar eshte krijuar mbi bazen e gjakut dhe te gjuhes, kete te fundit jemi duke e shkaterruar nga perbrenda. Edhe nder shekuj kur jemi gjendur te paditur per shkak te luftrave per te permendur vec nje prej arsyeve, kemi pasur bujarine te ndihmojme njeri-tjetrin pa pare perkatesine fetare. Eshte shqetesim qe sfera vetjake dhe e pamatshme sic eshte feja, eshte duke rrjedhur ne ate publike. Nuk kane pse te falen ne shesh, mund ta bejne shume mire ne shtepi apo faltoren perkatese sipas fese. Kush kerkon te na ndaje sipas fese, nuk na e do te miren si komb. Le t’i meshojme kornizes se shqiptarise, bujarise qe na e njeh kushdo. Eshte shume shqetesuese kjo qe po ndodh ne Shqiperi.

   1. Ana , nuk e di nese me dashje apo pa dashje , ti je njera qe kerkon te na ndash fetarisht .
    Sepse ne ate orar qe ti shqetesohesh shume se te kane zene sheshin nuk pipetine as miza , eshte komplet bosh . me duket si nje preteks .

 12. kristianë apo muslimane ,mjaft qe te falen ne objektet e tyre dhe te mos na zene rruget …kaq …vetem kaq kerkojme

 13. Inxhinjeri i Skraparit qe pretendon te jete polemist, diplomat analist, gazetar, historian, aktor, etj, ka kohe qe orvatet te beje provokatorin per tu dukur ” i vecante”, ndonese per kete nuk e ndihmon as mosha, as statusi, as formimi dhe rrugetimi i tij.

  Por hedhja ne tregun publik te idese per ndalimin me ligj te lutjes se Bajramit ne sheshin e Tiranes eshte e tepert.

  Se pari, zoteria harron qe eshte musliman e ne nje vend me shumice muslimane, te vleresuar per tolerancen, bashkejetesen dhe lirine fetare te rifituar vetem 32 vjet me pare. Kjo histori dhe cpronesimi i objekteve fetare nga komunizmi solli edhe faljen ne sheshin e qytetit, e cila eshte e perkoheshme dhe deri kur te inaugurohet xhamia e madhe.

  Asnje institucion fetar ne Shqiperi nuk ka provuar ligje te posacme, pervec ndalimit te fese ne 1967 dhe lejimit te saj me 1990.

  Paqja nderfetare eshte siguruar fale mirekuptimit dhe komunikimit te krereve fetare dhe qeverive, duke krijuar nje model e tradite te admirueshme.

  Perse duhet ndryshuar e flakur tej kjo e shkuar, ashtu si shume vlera e tradita te tjetersuara ne emer te “demokracise”, apo modernizmit fasade?!

  Ne Shqiperi duhet nje ligj ndaj cdo provokimi dhe provokatoreve te paqes fetare.

 14. Në qytetin e Peshkopisë, një OJF, prej më shumë se 5 ditësh ka ngritur në mes të shëtitores kryesore një ngrehinë të quajtur “labirinth”, duke e ngushtuar shëtitoren në qendër të saj në 2 metër gjerësi, askush nuk shqetësohet nga kjo ngrehinë edhe pse gjatë lëvizjes njerëzit detyrohen të kalojnë nëpër një ngushticë 2 metër.

 15. A ka Bashki ne Peshkopi apo polici bashkiake?!
  Drejtohuni atje si komunitet e mos lejoni t’ju trajtojne si dele, o shqiptare…

 16. Mustafa Nano eshte nje mut muti por falja ne sheshe bezdis shume njerez dhe krijon nje pershtypje te gabuar. Te hyjne neper faltore e te falen jo 5 here por 55 here ne dite po deshen

  1. Ata që kanë prej 2013 që akuzojnë Edi Ramën se fitoi pushtetin pas “Aleancës me qelbësirat”, që nënkuptonte marrëveshjen e 1 prillit 2013, sot janë të gjithë me “qelbësirën”, por nuk e quajnë të tillë kur ai është me Sali Berishën.

   Gazeta austriake që ka botuar skandalin, është shumë e çuditur se si skandali ka tronditur më shumë Austrinë, se sa Shqipërinë. Ka më shumë komente në redaksinë e gazetës austriake, se sa në selitë e partive politike në Shqipëri

 17. Sa me shume nga keto bageti te trasha te mblidhen ne shesh….
  Aq me shume ramebushtra me harem ben pershesh.
  Vathe i majmur me se miri plot tul e dhjame nga qafa deri te bithet.
  Ne vend te marrin rrugat e evropes te bejne hajer….
  Keta presin kodra me mish
  Male me pilaf
  Dhe detin ta beje Zoti kos nga i ai kosi grek.
  Dhe te jetojne ata te gjithe te lumtur….
  Pu pu pu pu
  Mire jua ben skizofreni narkoman…
  Me kete stan kaq te bindur…
  Do ngordhi ne surrel nga droga plakja …ose orgjite me chuchin dhe kurvat e tyre te perbashketa.
  Sihtir milet.

 18. Jo vetem tu ndalohet falja ne sheshe por te debohen te gjithe bashke me familjet e tyre. Lebte shkojne ne sahara andej nga kame ardhe fara keqe.

  1. Une denoj te gjithe ekstremizmat e te gjitha llojeve. Ekstremizmi islamik eshte i rrezikshem por me i rrezikshem eshte ekstremizmi ortodoks . Keni nje mllef perbrenda qe ju ben shume te frikshem . Shqiptaret kane qene e do jene tolerant ne fe , por kohet e fundit shume njerez si psh Nano fusin spica per gjera te kota dhe nuk e di pse e bene . Kur te lexoj ty , imagjinoj nje bomb me sahat . O njerez , jemi shqiptar ne radhe te pare dhe secili duhet te respektoje fene e tjetrit ashtu siç kemi bere nder shekuj . Duhet te dish edhe diçka ne arritem te krijojme komb ne saje te shumices myslimane se ndryshe do ishim greqi apo serbi . Prandaj kete duhet tja dish per merite myslimaneve . Po te jap shembull , ne maqedoni ka 600 mije shqiptar mysliman por ka edhe 400 mije te tjere ortodoks por qe e quajne veten sllav vetem pse jane ortodoks . Prandaj ne vend te perçarjes duke ditur se jemi shume te vegjel , duhet te jemi me te bashkuar dhe ta respektojme njeri tjetrin pavarsisht fese krahines apo idese . Rrofshin Shqiptaret

  2. Po te mos ishin keta 70% mysliman ti nuk do ishe komb dhe ndoshta fara jote do ishte zhdukur me kohe . peruljuni myslimaneve sepse ju krijuan kombin por edhe ju mbrojten ndaj turqeve .Sepse myslimanet ne radhe te pare kane respektuar gjakun dhe gjuhen .

 19. Të shokuar, fillimisht u përpoqën ta kalonin në heshtje këtë gjëmë, sidomos skandalin e Ilir Metës, që do të shkundte nga themelet çdo vend dhe do të bënte jehonë e do të ishte temë e ditës për mediat, por që në Shqipëri normalisht nuk bëri asnjë efekt, e para, se tashmë jemi mësuar me këto skandale dhe kemi fituar imunitet, dhe e dyta, se shumica e mediave janë në borderonë e Metës dhe Berishës, ndaj dhe kishin zgjedhur të merreshin me shalët e kolme të Ronelës.

 20. Nje gje nuk kam kuptuar nga ty z.Nano , pse kerkon gjithmone te fusesh perçarjen ? Paguhesh apo ke probleme psikologjike?

 21. Me thoni nje mjekerrlesh si ky qe ka bere ndonjehere ndonje gje pozitive per Shqiperine? Gjeni nje rilindas te kohes se Naim Frasherit me mjekerr edhe parime si ky. Se gjeni dot! Mbase e gjeni tek ato qe ishin kunder formimit te abetares shqiptare edhe donin elefbe-ne arabisht.

  1. ik o kar mos genje ashiqare. Kush e propozoi alafabetin me germa latine o nyje? Kush e organizoj kongresin e manastirit?

 22. Nuk besoj shqiptaret qe gjasme jane besimtare, ne fakt jane hipokrite thotë:

  Mustafa Nano eshte qelbesire, por problemi nuk ka te bej me faljen ne shesh ne nje dite, aq me teper ne nje ore te hershme, por turqizimi apo arabizimi jane vertete probleme qe duhet te na shqetesojne.

  1. Hiqini dhe paradat gay ne rruge. Ndalpjini dhe bushtrat me veshje me keq se prostitutat. Krimin, Drogen, Vjedhjen, degjenerimin dje plot gjera te tjera qe i ndalon feja. Plehrat dhe zagaret i tremben fese sepse jan llum vete

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *