• |
ide | kryesore

Presidenti që na flet për opozitën që do kemi

-Instant, 1, Ide
andi bushati fadroma

Negociatat e shtira mes grupeve parlamentare lidhur me zgjedhjen e afërt të kreut të shtetit, më shumë sesa na tregojnë se ç’profil presidenti do të kemi, po ngrejnë sinjale alarmi për llojin e opozitës që do të përballet me Edi Ramën. 


Rreziku po bëhet gjithnjë e më evident që një pjesë e deputetëve të PD-së të luajnë gjatë këtij mandati rolin që Jenisheri, Gjuzi apo ajo bjondina e kërpëratave morën përsipër gjatë dy viteve të shkuara.


Lexo me tej:

Fillimi i procesit/ Kukullat një përdorimshe të farsës me president

Mjafton të shikosh se si disa “të deleguar” të opozitës shërbejnë si ngritës topi që Taulant Balla dhe Elisa Spiropali të pushtojnë me fjalimet e tyre transmetimet live të paradites dhe titujt e mediave online në mbrëmje, për të kuptuar më mirë atë që po ndodh. Eshtë e vështirë të arsyetosh mazohizmin e tyre përballë sarkazmës së parreshtur të rilindasve: A i bëni dot 20 firma? A keni mandat për të negociuar? A e merrni dot nënshkrimin e katranit me bojë? A mund të propozoni dot një president pro- amerikan?

Këta lloj opozitarësh, që po bëhen në mënyrë të ndërgjegjshme pjesë një farse, nga e cila në fund do zgjidhet emri që mban në xhep Edi Rama, po ripërtërijnë modelin e një grupimi “tolerant”, “bashkëpunues” gati të përulur ndaj qeverisë. Prandaj procesi i zgjedhjes së kreut të shtetit duket vetëm si preludi i pazareve të ardhshme apo i bashkimeve të nesërme të votave, që do të ndodhin në emër të “interesave të mëdha të vendit”. 

Pra edhe këtë herë po hyjmë në një mandat tjetër parlamentar, ku Edi Rama do të ketë të transformuar në favor të tij, një pjesë të vullnetit të atyre dhjetra mijra qytetarëve që e votuan kundër në 25 prill.

Natyrisht, askush nuk është aq naiv sa të kujtojë se kjo pjesë e opozitës po sillet kështu, ndaqë beson se të qenit konstruktiv ka vlerë në suazën e këtij regjimi. I vetmi version bindës është se ata po e bëjnë këtë ngaqë janë në betejë të brendëshme me Berishën dhe duan të krijojnë një profil të ndryshëm nga ai i tij. Pra nëse ata të foltores bojkotojnë, këta të dytët marrin pjesë, nëse të parët janë radikalë, këta luajnë konstruktivin, nëse ata vetëm mohojnë, të tjerët demostrojnë aftësi negociuese.

Por, ndonëse beteja e tyre ndaj modelit të Berishës është e ligjshme, madje për shumëkënd e mirëpritur, rruga që kanë zgjedhur e ka të përcaktuar fundin e një dështimi të turpshëm. Të gjithë ata që i kanë hyrë kësaj sprove kur Rama ka qenë në pushtet, kanë pasur të njëjtin fat. Edhe bashkimi i votave për reformën në drejtësi, edhe marrëveshja e 17 majit që sapo mbushi ditëlindjen e pestë, edhe ajo e 5 qershorit, kanë treguar të njëjtën gjë.  

Analiza/ Deputetët mazokistë të opozitës që “duan” President  

Pra nëse qëllimi i kësaj pjese të opozitës është që të ekzistojë pavarësisht Berishës dhe në kundërshti me të, kjo nuk mund të bëhet duke rënë në prehërin e Ramës, apo duke u sjellë si vegël e tij.

Nëse ata duan vërtet t’i marin liderit të vjetër monopolin e të qenit alternativë ndaj qeverisë, ata janë të dënuar të pozicionohen në një llogore më radikale sesa vetë ai. Ata duhet të jenë më kundërshtues ndaj bashkimit të votave, më refuzues ndaj pjesmarrjes në tryeza fasadë, më denoncues ndaj oligarkëve që u pasuruan në kohën e PD dhe u forcuan gjatë pushtetit të rilindjes.

Vetëm kjo lloj vije politike mund ta nxjerrë “non- gratan” nga skena.

Por kështu si ka nisur, duke bashkuar votat me Ramën për vettingun, duke marrë pjesë në tryezat spiropalizuese për zgjedhjen e presidentit, kjo lloj opozite i ngjan më shumë asaj që nuk pranoi të digjte mandatet. Dhe nëse vazhdon në këtë rrugë do të ketë me siguri të njëjtin fund si të sajin. 

©Lapsi.al


29 Comments

 1. Kalimi nga radikalizimi i djegjes se mandateve dhe mosmarrja pjese ne zgjedhjet lokale, ne nje opozite bashkepunuese, tregon se gjithcka deri me sot ka qene nje loje e piste ne kurriz te shqiptareve. Rregullat e kesaj loje jane vendosur para pese vitesh nga dyshja Rama-Basha dhe cdo veprim i mepasem ka qene fiktiv sa per t’u hedhur hi syve njerezve…

  1. Bushatit si “analisti i pamvarur”, do ti rekomandoja që të bënte një analizë mbi treshen Rama-Berisha-Meta, nisur nga deklarimet e tyre të përsëritura publike.
   Rama duke dashur të shfajësohet se nuk vjedh, deklaron se ngaqë është i gjatë, po të hyjë në autobuz pasagjerët do ta diktojnë menjëherë nëse i fut dorën ndonjerit për ti vjedhur kuletën.
   Së dyti :
   E dëgjova të deklaronte se e ndjen veten krenar që drejton partinë e “Punës”, duke aluduar me këtë se kjo parti po “punon” për mirqenien e shqiptarëve.
   E treta komike e tij, ishte paraqitja për 9 orë rrjesht në komisionin parlamentar për inceneratorët, ku u rrek të “përgënjeshtrojë” komisionin opozitar, se partia e “Punës” nuk ka vjedhur 430 milionë euro me inceneratorët por vetëm……… 100 milionë ???????????
   ( Sa për kujtesë, kancelari austriak , një politikan i ri energjik, u detyrua të jepte dorheqjen dhe është vënë nën hetim, i akuzuar se ka “keqpërdorur” 20 mijë euro në fushatën elektorale.)
   Kurse Berisha e Meta, kanë një manierë të përbashkët.
   Që të dy , ndryshe edhe nga Enver Hoxha që bënte sikur fliste në emër të partisë, këta flasin vetëm për një “person tjetër”, i paari flet për Sali Berishën e tjetri flet për Ilir Metën, me bindjen e thellë se jeta e shqiptarëve ështe e lidhur vetëm me emrat e tyre.
   Po të mos jenë ata në krye të politikës, Shqipërinë e mer lumi.

 2. Bushat ,shkrimi eshte per me shku ne plazh sepse gjithcka dihet,
  Saliu kur u zgjodh President ne 97 zgjodhi veten,asnje dipllomat nuk ishte ne parlament .Vetem Arbnori dhe Saliu dher erresirre.
  Por ujku nuk nderron,tani qe eshte plakur do dhe nje mandat qe te na dhjese nga e para.
  Biles Saliu tani eshte bere dhe qingj dhe demokrat.
  Pa permendur kllounin Meta, jemi njelloj.
  Pse mendon ndonjeri qe Rama do ta beje pazar me pjate ne dore qe hidhni ndonje monedhe.Absolutisht jo.
  Eshte e drejte e me te forftit qe pyet nje mije vete dhe ben si di vete.
  Pa fjale historia vetem perseritet dhe ne lexojme te perseritshem perseri.

 3. Vetem revolucioni dhe zhdukja totale nga skena politike e kesja klase politike 30 vjeçare i ben derman vendit dhe shqiptareve . Ndryshimet dhe reformimet e fusin ne ullukun e duhur kete vend . Fjalet e tjera jane fukarallik dhe zgjatje agonie . per momentin i vetmi qe mund ta beje kete eshte Berisha . Ai mbron dinjitetin dhe ve ne vend nderin e tij duke u larguar pas kesaj dhe ne perfitojme lirine dhe demokravine e shumemunguar nder vite .

 4. Me zi po pres me 23 korrik, Meten qe do te hidhet mbi tank me granade ne dore.
  Ishalla nuk behet deshmor duke mbrojtur karvanet e plackitur.
  Eshte e veshtire te ruash mallin e vjedhur ose te grabitur.
  Keshtu veprojne te gjithe.

 5. FATOS LUBONJA,ANDI BUSHATI,ALBIN KURTI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN TRAPIN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  ZENI I BABIT JA FUT KA***N NE PIDH ARMINA MEVLANIT, KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,KRESHNIK SPAHIUT,KOL SALLAKU SKYPE-DHE CARLO BOLES BOLINO

 6. ARRESTOHET YMER G KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE FRROK CUPIT AFER PALLATIT E ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA DHE SPARTAK NGJELA JANE KAMPIONE PA E FUTUR KARIN NE PIDH NE TE GJITHE TROJET SHQIPTARE

 7. Keta kukulla te kurdisura nga Yuri Kim kjo rruge jo vetem i turperon por me e keqja i ben qesharake ne syte e njerezve. Se Basha te pakten kishte kurajo te garonte per Kryetar partie, por keta duan qe ne krye te PD ti zgjedhe…Senati Amerikan dhe c’eshte me qesharakja, te jene nje Regjence Nr-2 pra 4 cerek-Kryetaresh qe te prezantohen kudo me nje foto te bere me Pompeon.
  Me shume sherbim se kaq nuk i bejne dot Sali Berishes me marrezine e tyre keta Alo Beu vete i katert.

 8. Sali Berisha për të krijuar një takim me zotin Pompeo gjatë qëndrimit të tij në Tiranë, madje dhe spontanisht në korridoret e hotel Mak-Albania (ish-Sheraton).

  I njëjti burim konfirmon se ekipet e sigurisë janë njoftuar për këtë fakt dhe janë njohur me fotografinë e Berishës për të parandaluar prezencën e këtij personi në mjediset ku do të ndodhej zoti Pompeo.Ja bushat se presidentin do e zgjedhi salihu e likja qe te vrasin popull prap si ne 21 janar e gerdec

  1. Kam qeshur me lot! Nuk kane faj qe ruhen nga Berisha, se te ngjitet si rriqen! Po akoma me per te qeshur eshte Bushati qe po pret te vije Berisha ne pushtet qe ti sjelle demokracine. Bobooo sa poshte kan rene.

  2. Ky i ores 17:30, nuk ka informacion te sakte. Burimet e sigurta jane 3 dhe jo nje. Car-boli, Gelbaza dhe ajo mbeturina e komunizmit qe shitet per 25 cent te dollarit, Cupja. Kujdes heret e tjera sepse po the vetem nje burim, do filloje Gelbaza te peshtyje dy te tjeret, Cupja do filloje te vjelle, ndersa Car-boli do i vere hallatet mbi tavoline dhe do kerkoje te te perdhunoje po nuk ia vure emrin ne koment

 9. YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al POR IK FUTJA KARIN NE BYTH CARLO BOLES BOLINO DHE FRROK CUPIT thotë:

  YMER OK FUTJA KARIN NE BYTH CARLO BOLES BOLINO

 10. Kopja e ores 17:50 eshte sjelle nga Uturaku TemA! kopjaci eshte i perhershmi Ethem Lalaj nje ish-Kapterr i kohes Dulles nga katundi i Mehmet Shehut!
  Por me e bukura eshte se ky budalla rilindjot qesh me vehten “Me lot” ne ora 18:24 dhe i ben replike kopjimit tij! Tamam ajo shprehja – Budallai qesh me vehten.

 11. YMERI KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

  1. Berisha ngaqë është i përjashtuar vetë nga procesi, komplekson “kalamajtë” e tij, duke u thënë mos bëni gjë pa leje të “babait”, duke i akuzuar si tradhtarë.Dumbabistat shpellkare te salihut te ngordhur

 12. FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI TALLIN TRAPIN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SKENDER MINXHOZIT

 13. Në një thes të zi, më thanë se kishin futur Arben Imamin, mikun tim dhe themelues i PD. E kishin tërhequr zvarrë drejt Drejtorisë së Policisë së Tiranës pa e ditur cili ishte brenda thesit; veçse ajo gjëja e zezë kullonte gjak. Benit i kishin thyer dhëmbë e nofulla e as njihej. As Ndre Legisi, një student i Dhjetorit e pastaj deputet në Kuvend, nuk njihej pasi ia shfytyruan fytyrë e trup. E hodhën për të vdekur në një kthinë rruge me baltë diku prapa Hotel Arbëria,dumbabistat shpellkare te salihut kerkojne salihun e humbur

 14. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN KARIN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN-YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT? thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SKENDERI MINXHOZIT

 15. vendimi i një viti më parë i sekretarit Blinken jo vetëm që e ka varrosur përjetësisht Sali Berishën si politikan i korruptuar familjarisht dhe minues i demokracisë, por ka shkatërruar reputacionin e tij fals mbi një pjesë të madhe të demokratëve shqiptarë.

 16. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN KARIN ME ZA E MJERUAR POSHTERUAR SHQELMUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH YLLI PATES DHE FRROK CUPIT

 17. Merr fund drama e familjes Vrenozi! Berisha bashkon babë e bir pas sherrit publik,Dumbabist shpellkar shko lepija bythen salihu se dhjeu,pastaj shko shkerdhe motren mamin vajzen qe salihu te gezohet duke te pare ty,u shofte kjo rrace e qelbur

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj meqe ketu paska shpellKar, ti qe mba bythen ketu mes tyre je Byth shpella mor plak kurve katunar nga katundet e Mallakastres.

 18. YMER G KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUT ,PRANDAJ KA NGELUR SO ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL SE NUK I OFROHET ASKUSH DHE TE GJITHE TALLEN ME TE thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE TAO PALLES

 19. Kjo është struktura më e madhe dhe më prestigjioze e së djathtës europiane. Përrallat e Sali Berishës në betejën e tij kundër SHBA, se kjo është një betejë e Sorosit kundër tij, tani shkrihen si kripa në ujë, kur shikon se e djathta gjermane, aleatja më besnike e Partisë Demokratike dhe më tej, Partitë Popullore Europiane, që nuk kanë asnjë lidhje me Soros,Dumbabistat shpellkare e maloke masturbohen me emrin e ethem lalaj vazhdoni dhe shkerdheni motrat vajzat e mamkat

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj, ke hak te te vije turp nga emri yt se je nje kurve byth shkordhyer nga ato shpellaret ashtu si te kane palluar edhe kurvat qe ke te shtepia prandaj dhe Karet e tyre nuk i heq nga goja mor plak kurve.

 20. Bojkotimi i votimit për Berishën është një referendum i heshtur kundër tij. Edhe vetë mbështetësit e tij, e kanë kuptuar se nuk kanë më asnjë motiv të rikthejnë pas 32 vitesh në krye të PD njeriun që i ka sunduar për 32 vite, duke i shkaktuar trauma jo vetëm PD, por dhe gjithë Shqipërisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.