• |
ide | kryesore

I inspiruar nga origjinali i Kupës së Kampioneve: ja trofeu i Superfinales 2022 për të cilin luajnë Italia e Argjentina

-Instant, Sport

Në prag të Superfinales 2022, UEFA ka publikuar imazhet e trofeut që Italia dhe Argjentina do të diskutojnë të mërkurën në mbrëmje në Ëembley. Frymëzuar nga origjinali i Kupës së Kampionëve Conmebol-Uefa, i cili u dha vetëm në dy edicione përpara ardhjes së Kupës së Konfederatave, trofeu është bërë prej bronzi të veshur me argjend, peshon rreth 8.5 kg dhe është 45 cm i lartë.


Kupa ruan frymën klasike që daton në vitet 1980, por me një bazë të re dhe një përfundim nikeli gri të errët që ndihmon në modernizimin e tij. Për dizajnin e ri është kujdesur Valentina Losa, e cila me kompaninë e saj prodhon trofetë për garat më të rëndësishme ndërkombëtare.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.