• |
ide | kryesore

GP i Francës, tjetër penalitet për Sainz: power unit i katërt i ndërruar, spanjolli niset i fundi

-Instant, F1, Sport

Do të jetë një GP e Francës që duhet ndërtuar në rikuperim nga Carlos Sainz, i detyruar të fillojë nga fundi i renditjes në start pasi zëvendësoi njësinë e katërt të fuqisë te Ferrari F1-75 i tij. Pas zëvendësimit të njësisë së kontrollit të premten, me një penalitet prej dhjetë pozicionesh, nga garazhi i Maranellos erdhi vendimi për të vënë dorë edhe te motori me djegie të brendshme, turbokompresori, MGU-H dhe MGU-K, duke shkaktuar kështu penalitetin dhe vendin e fundit në garëën e Paul Ricard në Le Castellet.


Vendi i fundit në start do të ndahet me një tjetër makinë me motor Ferrari, Haas-in e Kevin Magnussen, të cilit iu zëvendësuan të njëjtat pjesë të makinës, duke arritur edhe në këtë rast në zëvendësimin e katërt sezonal.


Penalitetet u zyrtarizuan nga FIA, me një komunikim dërguar dy skuderive: “Motori me djegie të brendshme dhe turbokompresori i përdorur nga Sainz dhe Magnussen janë të katërtët nga tre të lejuar për kampionatin”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.