• |
ide | kryesore

Manovrat e fshehta/ Si po kërkojnë të përjashtojnë Metën dhe Berishën nga zgjedhjet

Kryesore

Zbulimi gjoja i papritur i dosjes të spiunit Ilir Meta, nuk lidhet vetëm me “tmerrimin” infantil të Lindita Nikollës, as me thirrjet e Taulant Ballës, që për këtë rast ‘alarmant’ duhet zgjidhje “urgjente”.


Zhurma dhe shpejtësia mund të kenë të bëjnë me krejtësisht tjetër gjë: me një plan të regjimit të Edi Ramës për të penguar me ligj rivalët e tij të drejtpërdrejtë, Meta dhe Berisha, që të konkurojnë këtej e tutje në zgjedhje. Këtë hipotezë e ka zbuluar televizioni pranë qeverisë, Top Channel, i cili pretendon se i referohet burimeve nga PS.


Bazë për këtë hamendësim është bërë një frazë nga shkrimi i gjatë i Edi Ramës në Facebook, në lidhje me identitetin e spiunit I.M. “Kuvendi duhet të diskutojë mbi idenë e hedhur që edhe spiunët e Sigurimit të kthehen në subjekte të Ligjit për Pastërtinë e Figurës së të Zgjedhurve (i quajtur ndryshe Ligji i Dekriminalizimit)”, shkruante ai.

Lexo më tej:

Edi Rama: Sigurimi i Shtetit, Shteti demokratik dhe shtetasi me inicialet I.M

Pra ideja është që jo vetëm të jepet mundësia që të hapet dosja e Metës, por që me anë të ligjit, ai të pengohet të kandidojë edhe në zgjedhje. Madje një gjë të tillë Top Channel e paralajmëron edhe për Berishën duke pretenduar se në amendimin e ligjit mund të shtohet një klauzolë që e penalizon edhe atë si sekretar afatgjatë i PPSH-së së spitalit. “Shumica socialiste me këtë operacion të nisur në emër të pastrimit të politikës nga bashkëpuntorët e ish sigurimit të shtetit tenton që me një gur të vras dy zogj. Të diskreditojë dhe të ndalojë nga kandidimi politikanin I.M për të cilin autoriteti dosjeve thotë se është ish presidenti Ilir Meta, gjë të cilën ai e mohon kategorikisht.

Nga ana tjetër të largojë njëherë e mirë nga parlamenti e ti jap fund të qënurit deputet të Non Gratës amerikane Sali Berisha” thuhet në kronikën e T.CH. (shikoje videon këtu).

Sado e çuditshme dhe absurde të ngjajë kjo hipotezë e denjë për çdo regjim, ajo nuk është e pamundur të ndodhë.

Në dy palë zgjedhjet e fundit Rama i ka ndryshuar rregullat elektorale të lojës në favor të interesave të tij. Në 2017, falë marveshjejes së majit me Lulzim Bashën, ai arriti të pengojë koalicionet. Edhe më flagrante e bëri në 2021, ku pa pyetur për paktin e 5 qershorit dhe për presionin e fortë ndërkombëtar, ai ndryshoi kushtetutën, pasi gara kishte filluar dhe e pengoi ligjërisht një alenacë mes PD dhe LSI.

Piktori i sigurimit/ A ka kuptim akuza ndaj Ramës?

Por deri më tani ai nuk ka guxuar të përjashtojë fare nga gara rivalët e vet të drejtpërdrejtë. 

Një gjë të tillë e ka bërë vetëm Sali Berisha i parë, në prag të zgjedhjeve katastrofale të vitit 1996. Atëhere duke votuar ligjin skandaloz të “anti- genocidit”, në shtator 1995, ai i hoqi mundësinë krerëve kryesorë të 3 partive të opozitës të konkuronin në garën parlamentare. Kjo goditje për demokracinë u kritikua atëherë ashpër nga organizatat e të drejtave të njeriut, por ajo u mbështet nga diplomacia amerikane që donte me çdo kusht fitoren e Berishës. Madje pak ditë para zgjedhjeve, një një intervistë për Zërin e Amerikës, Zv/ sekretari i shtetit Tymothy ëirth e lavdëroi ligjin madje, ai ngriti lart edhe sistemin gjyqësor (këtë të cilin amerikanët për reformojnë tani) që i la jashtë politikanët e opozitës.

Andi Bushati: Zbulimi i spiunit “I.M” si liçencë për grabitje

Se çfarë ndodhi një vit më pas, nuk ka nevojtë të kujtohet. Por ama ka nevojë të nxirren mësime se çfarë ndodh në ato momente kur regjimet vendosin të vrasin garën edhe formalisht.   

©Lapsi.al

 

 

49 Comments

  1. Nuk e kuptoj se perse ndalon vetem 2 individe, qeveria duhet ti sherbeje popullit dhe te shpallen te paligjshme edhe partite e ketyre 2 individeve. Parti te tjera ka plot, edhe shoqeri civiel, keshtu qe nuk ka arsye se perse duhen te marrin pjese ne zjedhje partite e Saliut dhe Metes.

    1. dopi i satop oj piçk mavi
     sa krahu po jua fut dhe perseri palloshi doni
     thuajeni nje here e mire se jeni kurva te lindura dhe nuk rrin pa u shkerdhu e pa u degjeneru
     lirbrin e shtepise te gjitha piçkave mavi

    2. Me ne fund. Tani i rate me te. Eshte taktika baze enveriste qe “ligjet dhe dekretet e qeverise” ndryshojne sa here qe ka nevoje te reflektojne vijen e partise dhe asgjesimin e armikut te klases! Vete sigurimi qe pararoje me keto pune. Qe Shqiperia ka rreshkitur ne 48-en, mire, por qe korrupsioni i saj politik dhe kapja e shtetit ideohet ose mbeshtetet neper zyrat e ca shkerdhatokrateve te Washingtonit apo Langley, kjo eshte lajmi me skandaloz.k

  2. Me ne fund. Tani i rate me te. Eshte taktika baze enveriste qe “ligjet dhe dekretet e qeverise” ndryshojne sa here qe ka nevoje te reflektojne vijen e partise dhe asgjesimin e armikut te klases! Vete sigurimi qe pararoje me keto pune. Qe Shqiperia ka rreshkitur ne 48-en, mire, por qe korrupsioni i saj politik dhe kapja e shtetit ideohet ose mbeshtetet neper zyrat e ca shkerdhatokrateve te Washingtonit apo Langley, kjo eshte lajmi me skandaloz.

  3. Mos, si do ja bëjmë pa Metën dhe Berishën (dhe Ramën)? Do vejmë kujën në kupë të qiellit po na i prekën yjet e atdheut.

     1. Po o zhapik, po. Shiko non graten, se po del dhe ai spiun.

   1. PARTIA E KRIMINELEVE DHE E TRASHEGIMTAREVE KUQALE, SI TE DJALLEZUAR, PUCISTE, SHPIFES, SOT HIQEN, SE NUK JANE ATO QE THONE, SI PERENDIMORE.RADIO GRAFIA E TYRE E THOTE HAPUR PUSHTELLEKUN E BRENDESHEM QE KANE. KETA DUHEJ QE NE GJENEZE TE ISHIN DENUAR, E TE ISHIN JASHTE LIGJIT, POR LIRIA DEMOKRATIKE IU DH MUNDESI QE TI KEMI NE PUSHTET KETO BIJE KURVI.

  1. Do ta shikosh shume shpejt KOLLODOKUN, ne bythen e saliut.
   Flini me endrra, se do vij saliu e do ju siell parajsen.
   Te jeni kaq te mjeran, sa te presesh dicka te mire. Nga dikush qe e kemi provuar 2 her nga 8 vjet. Dhe gjithmon sa ishte vetem vdekje solli. Se per vjedhje ja kemi fal.

     1. Do ja nish krismen do ja nish
      thuj satome ta hapi farfallen edhe nje here se vetem aty mund te fshehesh o kurve mavi

    1. Ky ndyresira po e arriti kete do e çojne vendin ne vlla vrasje.. Kjo eshte intersin tije : o une i pari i hajduteve dhe tradhtareve, o lufte vllavrasese! Zgjidhni e merni! Po kellire mesazhi eshte i qarte! Ti je nje qen qe dukesh permbysur nje ore e me papare e te shkosh ne burg!

 1. Ilir Meta dhe Sali Berisha jo vet të pengohen që të marrin pjese në zgjedhje por duhet të dalin para drejtesise për krimet që u kane bëre Shqiptarve keto 32 vite. Pase tyre duhet ti ndjek edhe Ed Rame Turke Erdogani me shume ministra dhe funksjonare gjate ketyre 32 viteve rrofte Shqiprija rrofte Amerika rrofte bota perdimore

 2. Të gjithëve juve patronazhistëve që hëngrët mut në llogari të edi derrrr drogës familjen motrën gruan dhe krejt farefisin me radh ju a shkërdhefshin opozita mor derrrrraaaa

 3. Të gjithëve juve patronazhistëve që hëngrët mut në llogari të edi derrrr drogës familjen motrën gruan dhe krejt farefisin me radh ju a shkërdhefshin opozita mor derrrrraaaa

  1. Mos u merni me kete qe shan e ofendon. Se eshte person shume i rrezikshem, ne internet. Ky te ben namin nga telefoni. Por me i rrezikshem, eshte kur te ha karin nga afer. Aty eshte i pa permbajtshem.
   Trimi i internetit.

 4. T dhe ttt i ke “ofendu” shume rende. Ti shkerdhesh ketyre familjen,fisin i ke bo nder te modh dh te jane mirenjohes. Ktyre ju dhemb shpirt po ti shkerdhesh Ramen familjarisht,aty po. Nuk durojne dot.

 5. Mesa duket Lapsi.al po mbron spiunët. Atëhere pyetja shtrohet, pse? Dhe ka vetëm një përgjigje, e kanë mizën nën kësulë. Bushati dhe ai tjetri, pingjoja i shëndoshë, Shkullaku më duket, e kanë marrë pastërtinë për vete? Unë nuk e di por intuita më thotë jo.

  1. Une propozoj ta shpallim edhe Lapsin Armik te popullit dhe ta mbyllim.
   Ju (kushdo qofshit, te kujdo force politike) qe doni te perjashtoni dike nga e drejta per tu zgjedhur, meritoni me me ju cu nja 10 vite ne kampet e Korese se Veriut.
   Njerez te peshtire, pjela te komunismit.

   1. Me lapsin beni c te doni.
    Po aman mos na mbyllin syrin e qimit.
    Se aty degjon te vertetat dhe mer mesime demokracie.

  2. Epo ja kshu u ndane: keta spiunet ndersa ata sigurimsat. Nese spiuni eshte i piset, sigurimsi i ndyre. Me nder zotrote, te dy palet mut jane dhe ata qe u bejne iso mut hengshin.

 6. Tu rruaje bolet të dyve. Thjesht po mundohet të vërë ura komunikimi me të dy me një formë presioni. Të jeni të sigurt se Meta ka rekrutuar deputetë brenda PS dhe do t’a shohim.

 7. Shtator, tetor. Dhjetor, mars, korrik. Nentor…… E keshtu me rradh. Mbaj shpresat te saliu. Ashtu si i mbaje te basha. Qe tani e keni shpall armik. Se keshtu jeni ju. Beni si demokrat po as nuk e keni iden se cfar do te thot. Po i shpallni dhe armik njerzit tuaj si dulla dikur.
  Jeni per gjynah… Numeroni muajt. 1…2…7….27…39…………

  1. Në gop të s’ëmës gjithë të kuqve.
   Në veçanti mavive që kanë si flamur identifikimi ngjyrën simbol të të gjithë pederastëve nga e gjithë bota.

   As Sala e as ilir Meta nuk janë të kulluar por ju jeni vërtet rracë e keqe.

    1. Po ça do qini ju o te shkerdhyer nga te kater anet , ju lindni kurva o ju qift kina librin e shtepise o mavit e karit

 8. Aman mor kur do t’i zhdukin keto dy kadevera levizese deshmi te koheve te shemturara Ballkanike te shekullit te shkuar e bashke me ta edhe ty o Bushat eShkullak. Ju shkoi jeta dem nga zilia per Ramen o te zinje, qe nje here e nje kohe ju lutej per t’i botuar shkrimet e tij ne gazetat e revistat e padroneve tuaj e tani ju i luteni qe, (si c’thone italianet), t’ju cagoje! 😀

 9. Nuk po flas per gabime qe mund te ndodhin (megjithese redaktori duhet te korigjoje) por per gabime qe tregojne mungese te theksuar te njohurive te shqipes.. tmerrimin infantil = Tmerri femijeror; Te qenurit= te qenit; vras (pa ë) etj etj.

 10. Fatkeqësisht ky brez shqiptarësh të rij që nuk e kanë provuar diktaturën kriminale enveriste e historinë e veprës çnjerrëzore sigurimse, me prejardhje qoftë nga Mati apo Kurveleshi, i venë në një kandar njëlloj si xhelatët oficerë të sigurimit, edhe ata të mjerë që nën tortura apo kërcënime për të vrarë e burgosur gjithë të afërmit e familjes, janë detyruar me dhunë që të hedhin një firmë si bashkëpuntorë të sigurimit, apo si “spiunë”.
  Ka pasur sigurisht edhe shqiptarë maskarej me prirje kriminale që “vullnetarisht” apo me një shpërblim të vogël në para, kanë spiunuar edhe të afërmit e tyre, e këta po, vërtetë që mund ti konsiderojmë edhe më keq se sigurimsat.
  Por ata që përmenda më sipër, mund ti quash pa droje viktima të krimit e jo autorë të krimit.
  Po si mund të verifikohen spiunët vullnetarë me ata të detyruar me dhunë , kërcënime e tortura ?
  Jo më tek kjo kategori, por edhe në të gjitha strukturat partiake e shtetërore të diktaturës enveriste, që ishin të detyruar me e pa dëshirë që të bënin “luftën e klasës”, luftën kriminale ndaj mendimit ndryshe, nuk mund ti fusim të gjithë njëlloj në thesin e kriminelëve.
  Ashtu si edhe në bandat kriminale mafioze të trafiqeve të ndyra, edhe krimi me motive politike ka hierarkinë e tij.
  Kapobanda e një shteti diktatorial, është padyshim diktatori që ka të gjitha pushtetet.
  Pas tij vijnë bashkëpuntorët e tij të ngushtë, në rastin konkret antarët e Byrosë politike të KQ të PPSH që komandonin Sigurimin e Çdrejtësinë, duke shkuar deri tek nënoficerë me prirje kriminale efektivë të sigurimit, apo edhe hetues , prokurorë e gjyqtarë injorantë e xhahilë, që vendimet për drejtësinë i mernin me urdhër nga lartë.
  Një pjesë të madhe të kësaj ushtrie të krimit diktatorial, akoma edhe sot pas 32 vitesh të përmbysjes së atij sistemi, i kemi akoma në institucionet shtetërore “demokratike”.
  Para se të mereshim me “spiunët”, që siç e përmenda më sipër një pjesë e tyre kanë qenë në fakt viktima, duhej që “lustracioni” ta kishte pastruar plotësisht administratën shtetërore prej “kuadrove” kriminale të diktaturës komuniste.
  Nëse do të ishte bërë kjo, do të minimizoheshin mundësitë e abuzimeve me shantazhet e damkosjes si “spiunë” të sigurimit me stilin e luftës politike të kllasave.

 11. Ndonëse kjartazi duket që në këtë portal, një person poston me emra të ndryshëm dhjetra “komente” e nuk pengohet ta bëjë këtë, , kam vënë re se nëse postoj ndonjë koment me vështrim analitik ndryshe nga ai i Bushatit, më del një shënim se po “komentoj dëndur” e “duhet ta ul ritmin e postimeve”, e komenti refuzohet të paraqitet.
  Shtoj se në asnjë nga komentet e mija në këtë portal, nuk kam përdorur gjuhën e ndyrë banale apo shkeljen e etikës mediatike, që e ndesh përditë në postimet në këtë portal, por kam shtruar mendimin tim të lirë mbështetur në argumenta e fakte.

 12. Komentit të mësipërm, i shtoj pyetjen :
  Kur më së fundi do të marrë fund komedia e hajdutit që thërret kapeni hajdutin ?

 13. po boll ndejten.sduan te ikin vet,domosdo do i detyrojn te largohen se kan vajt moshe pensioni.pa keta te dy thua do na gjej qameti.te dy kane qene keto 10 vjet ,nje mut kan bere.trashin zerin kot do ti bejm kete do ti bejm ate dhe ai nenen te dyve.ikni gezoni pleqerine.lerini hapesire te rinjve .po ste lene xhajet ne kete vend.ua ka trasheguar baba qe ne vegjeli pushtetin.lapsi hidherohet se po iken keta nuk fitojn dot ne 2025.te drejt ka se vetem keta te dy marin flak si pushka e jevgut e perkrahin idet revoluzionare te bushatit..thua ti me pushk e me flak i ben gjemen rames.rama mundet me ide e me moral e me figura te reja.sa te jene keta vemje e arkaik aty do rroje sa malet.kujtojn se iken rama sot per neser se cirret njeri apo kercenon tjetri..eshte proces i gjate opozita,sbehet me nje dite.ju i doni shpejt e lire,e mendoni qe keta te dy kane kapacitet per te ber te ber opozit e per te frymezuar.mjeran.sa me shpejt te ikin me nder i bejn te gjithve po opozites ne radhe te pare.tung

 14. PARTIA E KRIMINELEVE DHE E TRASHEGIMTAREVE KUQALE, SI TE DJALLEZUAR, PUCISTE, SHPIFES, SOT HIQEN, SE NUK JANE ATO QE THONE, SI PERENDIMORE.RADIO GRAFIA E TYRE E THOTE HAPUR PUSHTELLEKUN E BRENDESHEM QE KANE. KETA DUHEJ QE NE GJENEZE TE ISHIN DENUAR, E TE ISHIN JASHTE LIGJIT, POR LIRIA DEMOKRATIKE IU DH MUNDESI QE TI KEMI NE PUSHTET KETO BIJE KURVI.

 15. Mjafton të drejtoheni në raftin e duhur ku keni të shkretin Filip Talo viktima e shokut të shkollës Ilir Meta! Aty do të gjeni si studenti i Ekonomikut, spiuni i dhjetorit, Ilir Meta pajisej nga Sigurimi i Shtetit me përgjues në trup për të marrë në qafë shokët e tij.Me ligjin qe ka miratuar dhe salihu e metaj dhe me shtimin e nje paragrafi te ri behet e mundur largimi i te gjithe spiunave e komunistave nga jeta politike,por ju si spiuna shpellkare do vazhdoni ti mbrone salih metaj njelloj si shoqata e enverit mbronte enverin,e njejta rrace e qelbur jeni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.