• |
ide | kryesore

Bien çmimet e ushqimeve në tregjet ndërkombëtare, rënia 1.9 % në muajin gusht

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Çmimet globale të ushqimeve bien pas rifillimit të transportit të grurit ukrainas.


Për të pestin muaj radhazi, çmimet globale të ushqimeve kanë rënë sipas indeksit të çmimeve të ushqimeve të Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë, raporton skynews.


Ai tha se kjo është pjesërisht falë rifillimit të eksporteve nga portet e Detit të Zi të Ukrainës, të cilat filluan sërish pasi një marrëveshje u ndërmjetësua nga OKB-ja dhe Turqia.

Çmimet kanë rënë në mënyrë të vazhdueshme që nga marsi, duke rënë me 1.9 për qind në muajin gusht.

Rënia u ul gjithashtu për “perspektivat e përmirësuara të prodhimit në Amerikën e Veriut dhe Rusi”.


1 Comment

  1. Ca artikull idiot. Marrveshja e grurit u be ne korrik po meqe cmimet kane rene qe nga marsi i bje qe ska lidhje fare me ukrainen dhe grurin e tyre qe e keni bo legjende.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *