• |
ide | kryesore

Golden Globes 2023: Lista e plotë e nominimeve

-Instant, Paparazzi, Slider


Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit shpalli të nominuarit për çmimet e 80-të vjetore të Golden Globes. Pesë të nominuarit për të gjitha 27 kategoritë u prezantuan nga yjet e Lopez vs Lopez, Mayan Lopez dhe Selenis Leyva drejtpërdrejt në NBC, i cili do të rifillojë transmetimin e çmimeve të filmit dhe TV këtë vit.

Fituesit e Golden Globes 2023 do të zbulohen drejtpërdrejt në NBC dhe Peacock më 10 janar. Veprimtaria tre-orëshe që do të zhvillohet  në Beverly Hills, Kaliforni dhe do të organizohet nga komediani, Jerrod Carmichael, ndërsa prezantuesit dhe detaje të tjera rreth ceremonisë nuk janë bërë ende të ditura.Më poshtë është lista e plotë e të nominuarve:

Filmi më i mirë dramë
Avatar: The Way of Water
Elvis
Fabelmans, The
Tár
Top Gun Maverick

Aktorja më e mirë dramë 
Cate Blanchett, TÁR
Olivia Colman, Empire of Light
Viola Davis, Woman King, The
Ana de Armas, Blonde
Michelle Williams, Fabelmans, The

Aktori më  i mirë  dramë 
Austin Butler, Elvis
Brendan Fraser, Whale, The
Hugh Jackman, Son, The
Bill Nighy, Living
Jeremy Pope, Inspection, The

Muzikali ose komedia më  e mirë
Babylon
Banshees of Inisherin, The
Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Triangle of Sadness

Aktorja më e mirë muzikal ose komedi
Lesley Manville, Mrs. Harris Goes to Paris
Margot Robbie, Babylon
Anya Taylor-Joy, The Menu
Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande
Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once

Aktori më i mirë muzikal ose komedi
Diego Calva, Babylon
Daniel Craig, Glass Onion: A Knives Out Mystery
Adam Driver, White Noise
Colin Farrell, Banshees of Inisherin,
Ralph Fiennes, Menu,

Drejtori më i mirë 
James Cameron, Avatar: The Way of Water
Daniel Scheinert and Daniel Kwan, Everything Everywhere All at Once
Baz Luhrmann, Elvis
Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin
Steven Spielberg,The  Fabelmans

Filmi i animuar më i mirë 
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Inu-Oh
Marcel the Shell with Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Turning Red

Kënga më e mirë 
Where the Crawdads Sing, “Carolina”
Guillermo del Toro’s Pinocchio, “Ciao Papa”
Top Gun: Maverick, “Hold My Hand”
Black Panther: Wakanda Forever, “Lift Me Up”
RRR, “Naatu Naatu”

Seriali dramë më i mirë 
Better Call Saul
The Crown,
House of the Dragon
Ozark
Severance

Aktorja më e mirë dramë
Emma D’Arcy, House of the Dragon
Laura Linney, Ozark
Imelda Staunton, Crown, The
Hilary Swank, Alaska Daily
Zendaya, Euphoria

Aktori më i mirë 
Jeff Bridges, Old Man,
Kevin Costner, Yellowstone
Diego Luna, Andor
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Adam Scott, Severance

Muzika më e mirë në një serial dramë 
Abbott Elementary
Bear,
Hacks
Only Murders in the Building
Wednesday

Aktorja më e mirë  në një serial
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Kaley Cuoco, Flight Attendant,
Selena Gomez, Only Murders in the Building
Jenna Ortega, Wednesday
Jean Smart, Hacks

Aktori më i mirë në një serial
Donald Glover, Atlanta
Bill Hader, Barry
Steve Martin, Only Murders in the Building
Martin Short, Only Murders in the Building

Aktorja më e mirë në një seri të kufizuar
Jessica Chastain, George & Tammy
Julia Garner, Inventing Anna
Lily James, Pam & Tommy
Julia Roberts, Gaslit
Amanda Seyfried, Dropout, The

Aktori më i mirë në një seri të kufizuar
Taron Egerton, Black Bird
Colin Firth, The Staircase
Andrew Garfield, Under the Banner of Heaven
Evan Peters, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Sebastian Stan, Pam & Tommy

Performanca më e mirë nga një rol dytësor
Jennifer Coolidge, White Lotus
Claire Danes, Fleishman Is in Trouble
Daisy Edgar-Jones, Under the Banner of Heaven
Niecy Nash, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Aubrey Plaza, White Lotus
F. Murray Abraham, The White Lotus
Domhnall Gleeson, The Patient
Paul Walter Hauser, Black Bird
Richard Jenkins, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Seth Rogen, Pam & Tommy/ Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *