• |
ide | kryesore

Fotot më të mira hapësinore të vitit 2022

-Instant, F1, Stil
Fotot


Këtë vit, misionet hapësinore siguruan një mënyrë krejtësisht të re për të parë kozmosin, nga oborri qiellor i sistemit tonë diellor te galaktikat tepër të largëta që u krijuan menjëherë pas Big Bengut.

Teleskopi Hapësinor James Webb e ktheu shikimin e tij infra të kuq në univers për herë të parë në korrik, duke zbuluar aspekte të padukshme dhe detaje të reja mahnitëse të planetëve, yjeve dhe galaktikave. Misioni historik Artemis I udhëtoi në hënë. Dhe një anije kozmike e NASA-s u përplas qëllimisht në një asteroid të vogël për të testuar teknologjinë që një ditë mund të përdoret për të mbrojtur planetin tonë nga shkëmbinjtë hapësinorë.

Eksploroni kozmosin si kurrë më parë, ndërsa shikojmë prapa në disa nga imazhet më të paharrueshme të hapësirës nga viti 2022.

Fotot

Fotot

Fotot

FototFotot

Fotot

LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *