• |

Video/ Villareal fundos Real Madrid: tani Blancos rrezikojnë parakalimin e Barcelonës

Villareal mposht 2-1 një Real Madrid të ngathët, që humbi ndeshjen e parë të La Liga për vitin 2023 në Estadio de la Ceramica. Të gjithë golat u shënuan në pjesën e dytë. Jeremy Pino shënoi 1-0 në minutën e 47. Karim Benzema u kundërpërgjigj me penallti, por më pas Gerard Moreno nuk gaboi nga pika e bardhë. Humbja e dytë në kampionat për merengues, që mbeten në kuotën 38 pikë dhe tani shpresojnë që edhe Barcelona të gabojë, nesër në orën 21 kundër Atletico Madrid.

Fillimi i vitit 2023 për t’u harruar për Real Madrid, që humbi ndeshjen ndaj Villarreal 2-1, e vlefshme për javën e 16 të La Liga. Të besuarit e Carlo Ancelotti e nisën keq ndaj vendasve, të cilët patën menjëherë një rast në minutën e 5. Goditja me thembër e Francis Coquelin goditi shtyllën. Reagimi i Blancos ishte i shpejtë, por Vinicius Jr shpenzoi një asist fantastik nga Luka Modric. Ndeshja nuk u zhbllokua dhe kampionët e Spanjës dhe Europës vuajtën nga intensiteti i kundërshtarëve të tyre. Villareal pati edhe një tjetër rast në minutën e 29-të me Alex Baena, që goditi jashtë.

VENDOSET GJITHÇKA NË PJESËN E DYTË

1-0 erdhi në fillim të pjesës së dytë. Një gabim banal në vendosje nga Mendy shkaktoi kundërsulmin e vendasve, që çoi në golin e Jeremy Pino. Në minutën e 48 Karim Benzema provoi të barazojë rezultatin, por tentativa e tij përfundoi jashtë. Megjithatë, pas pak minutash, arbitri Soto Grado u thirr nga VAR për një prekje me dorë nga Foyth, që vlen penalltinë për Real Madrid. Nga pika e bardhë francezi barazoi 1-1, por gëzimi nuk zgjat shumë. Në fakt, arbitri akordoi një tjetër penallti, këtë herë për Villarreal. Gerard Moreno – i cili nuk kishte shënuar në La Liga që nga shtatori – bëri 2-1. Sulmet e fundit të miqve më pas ishin të kota, duke shfaqur edhe një rënie fizike gjatë gjithë 90 minutave.

Humbje e keqe për Real Madrid – e dyta në La Liga – e cila mbetet e mbërthyer në 38 pikë. Tani rrezikon të kalohet nga Barcelona, e cila nesër mbrëma do të luajë kundër Atletico Madrid. Fitorja e gjashtë radhazi në të gjitha kompeticionet për të besuarit e Quique Setién. Villarreal ngjitet tani në 27 pikë duke iu afruar zonës evropiane.