• |
ide | kryesore

Alec Baldwin akuzohet për dy akuza për ndarjen nga jeta të kineastes

Paparazzi, Slider

Alec Baldwin do të akuzohet për dy akuza për ndarjen nga jeta të kineastes“Rust”, Halyna Hutchins.


Prokurorja e qarkut në Santa Fe, Mary Carmack-Altwies, tha në një deklaratë se armatuesja e filmit, Hannah Gutierrez Reed do të akuzohet gjithashtu për vrasie të pavullnetshme, e cila mbart një dënim maksimal prej 18 muajsh burg. “Pas një shqyrtimi të plotë të provave dhe ligjeve të shtetit të Nju Meksikos, kam përcaktuar se ka prova të mjaftueshme për të ngritur padi penale kundër Alec Baldwin dhe anëtarëve të tjerë të grupit të filmit ‘Rust’,” tha Carmack-Altwies. “Askush nuk është mbi ligjin. Të gjithë meritojnë drejtësi,” vazhdoi ajo.


Hutchins u qëllua në xhirimet e filmit Western më 21 tetor 2021, pasi arma e Baldwin-it lëshoi një plumb, i cili e goditi atë në gjoks. Regjisori i filmit, Joel Souza, gjithashtu u plagos, por DA tha të enjten se nuk do të ngrihet asnjë akuzë specifike për lëndimet e tij.

Një avokat i Baldwin e quajti akuzën kundër klientit të tij “një gabim të tmerrshëm drejtësie”. “Zoti. Baldwin nuk kishte arsye të besonte se kishte një plumb të vërtetë në armë. Ai mbështetej te profesionistët me të cilët punonte. Ata e siguruan se arma nuk kishte fishekë ,” deklaroi Luke Nikas. “Ne do t’i luftojmë këto akuza dhe do të fitojmë.”

Ndërkohë, bashkëshorti i Halyna, Matt Hutchins, falënderoi Carmack-Altwies për “hetimin e plotë. “Është një ngushëllim për familjen që, në New Mexico, askush nuk është mbi ligjin. Ne mbështesim akuzat, do të bashkëpunojmë plotësisht me këtë prokurori dhe shpresojmë me zjarr që sistemi i drejtësisë të punojë për të mbrojtur publikun. Për të mbajtur përgjegjës ata që shkelin ligjin”, u shpreh Matt./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.