• |
ide | kryesore

Mos e shqetësoni më Ramën për mikun McGonigal

-Instant, 1, Ide
andi bushati opozita

Mocioni për debat i kësaj të enjte konfirmoi atë që dinim: Rama nuk do të përgjigjet për çështjen McGonigal. Ashtu siç rrëfen dhe kronika e Lapsi.al, ai i’u shmang të gjitha dilemave të ngritura në publik, stigmatizoi, fyeu dhe ironizoi madje edhe aktakuzën amerikane ku përmendet plot 14 herë, e lexoi në anglisht dhe jo në shqip. 


Qëllimi i tij qe i qartë: të mos linte gjurmë dhe të shpërndante vëmendjen. Madje në shërbim të kësaj strategjie ishte edhe prodhimi i një lajmi, sa bombastik aq dhe spekulativ, për një non grata të re, që u përgënjeshtrua menjëherë nga ambasada e SHBA.


Rama: një tjetër “non grata”, ambasada e SHBA përgjigjet për Lapsi.al

Në këtë kuptim, ai ndoqi të njëjtën strategji të daljeve në media pa thënë asgjë, të mospranimit për ti’u nështruar pyetjeve të interpelancës dhe të qëndrimit antikushtetues: nuk dua unë, prandaj s’ka për të pasur kurrë komision hetimor për këtë çështje.

Tani është e qartë edhe sikur këto të ndodhin, edhe sikur kryeministri të vendosë të mos ikë nga salla pasi flet vetë, edhe sikur një dorë magjike ta detyrojë ngritjen e komisionit, ai do të mbajë sërish të njëjtin qëndrim: “Nuk dua të përgjigjem dhe të jap llogari”. Prandaj këtej e tutje është e kotë të vazhdohet ti kërkohet atij të bëjë atë që nuk do për ish mikun McGonigal.

“One man show” i Ramës në mocionin McGonigal 

Natyrisht kjo nuk është një thirrje që opozita ti dhurojë pak më shumë paqe liderit të plotfuqishëm. Por një ftesë për reflektim që kundërshtarët e Ramës të kuptojnë gjendjen reale se ku ka degraduar regjimi rilindas. Ne gjendemi sot në një sistem personal kryeministror dhe jo në një republikë parlamentare. Edi Rama e ka projektuar vetën mbi ligjin dhe llogaridhënien. Siç deklaroi dhe vetë në “Opinion”, ai po të dojë nuk shkel në kuvend, ai jep urdhër të mos ngrihet komisioni hetimor, ai nuk do dhe nuk u përgjigjet pyetejeve të deputetëve. Prandaj është e kotë që këta të fundit të lodhen duke i kërkuar Ramës përgjigje për McGonigalin. Ai nuk do ta bëjë kurë për sa kohë i ka të gjitha në dorë. Ai nuk do të pranojë deri sa ka mundërsi të përdhunojë politikisht Lindita Nikollin, të tredhë Taulant Ballën, të mbajë peng një Gjykatë Kushtetuese, ekzistenca e së cilës justifikohet me moszgjidhjen e problemeve.

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Të gjithë duhet të kuptojnë se zgjidhja nuk vjen duke detyruar Ramën brenda kornizave të sistemit pervers që ka ndërtuar vetë, por duke punuar për ta shkatërruar atë. Prandaj, objektivi, jo vetëm i opzitës, që vazhdon ti bjerë murit me kokë, por i gjithë shoqërisë, sot, duhet të jetë përmbysja e këtij rendi të gjërave, që i lejon një njeriu të jetë mbi ligjin.

©Lapsi.al


28 Comments

 1. Por kimetja tha asnje nuk eshte mbi ligjin!!!

  Apo si ferma e kafsheve disa jane me te barabarte se te tjeret!

  Ne fakt pyetja eshte tjeter, sa para ka marre kimete fytyrebytha nga pjesa e McGonigal?
  Eshte e paimagjinueshme qe Yuri Kim te mos jete pjese e skemes

  Yuri kim sa ke marre???

  1. Rama erdhi talli trapin ju dha byrek me gjiz pedeisteve dhe iku .
   Pirdh Bushat pirdh…… Dite te bardhe nuk ka per komunistet e kthyer ne demokrat.

 2. Pjella e bithes se kristaqo perdhunuesit do ju prije ne fitore te reja.
  Shisjani prape voten
  Dhe ramebitha u shqep torrlen…
  Dele popolo perverse.

  1. Voten Ramutit nuk ja shesin socialistat.
   Ja shesin bythegrisurit PDista qe nuk kane buke te hane dhe per nje thes miell, shqyejne bythen…

 3. Bushat vetem nje pyetje:
  Pse Berisha i ka share te gjithe ambasadoret e amerikes ne Shqiperi.
  Bushat te ka rrahur ndonjehere Berisha ty apo je fshehur diku.
  Jam i ndershem tha ujku.

 4. Rama ka ndertuar nje sistem qeverises tip Slav ( Putin, Vuçiç) me ndyshimin qe ato I thojne dhe I bejne gjerat kunder Perendimit , kurse Rama sillet si SKUTH BEN GJERA FSHEHTAS .
  Me nje fjale BASTARD!
  Por ne byth e ka nga AMERICANET , lere çfare derdellit si gjeli ne pleh te kuvendit.
  Ai e di mire qe do denohet ne Amerike .
  Vet te iki ne Turqi I ngelet!

 5. Dhe jo vetem per McGonigal, por edhe per meskinitetet tuaja te tjera ne pergjithesi. Mos e shqetesoni.

  Ku e ka hallin Rama, ku e keni ju?!

  Ne 10 vite te qeverisjes Rama Shqiperia eshte bere destinacion turistik, mediat me te mira nderkombetare flasin me superlativa per te, qytetet plot me te huaj perendimore qe zgjedhin te jetojne ketu, vlera e aseteve imobiliare skyrocketing, fluturimet nga Rinasi gjithashtu.

  Imagjinoni per here te pare kjo qeveri po diskuton rinovimin e paketes imobiliare obsolete te kohes se komunizmit.

  Shkollat te mrekulkueshme po ndertohen anembane vendit. Spitale, rruge, etj…

  Rinia gjithmone e me teper po orientohet drejt parase dhe sherbimeve…

  Gjithmone e me shume kapital i huaj do te vazhdoje te futet fale zhvillimeve ndertimore, amnistive e pse jo edhe Pasaportave te arta.

  Endrra shekullore e shqiptareve per te jetuar me te ardhura pasive po behet realitet. Se fundja na ka bekuar fati me kete vend e kete klime dhe kemi te gjithe arsyet qe te jetojme sa me rehat.

  Imagjinoni edhe media Kazan si ju apo Syri qe qe nga mengjesi deri ne darke shani Ramen, po beni leke sepse ai terheq audience, pra reklame.

  Dmth. Me Ramen si ta lavderosh, si ta kritikosh, ben leke.

  Mos e falenderoni, por te pakten mos i gricni nervat me katnarlliqet dhe mendjengushtesine tuaj.

 6. Me gjendjen psiqike qe ndodhet prej kohesh Edvini duhet te merret ne rradhe te pare Departamenti Dhtetit Amerikan si mbeshtetesi dhe nxitesi kryesor i gjendjes dhe sjelljes prej banditi
  Pastaj duhet te nxjerre pergjegjesine Ambasada USA ne Tirane e ne vecanti Kim pasi ai ka dalur jashte kontrolli
  Fakti qe ju merreni me Berishen tregon qe po nxisni indirekt revolta te armatosura ne Shqiperi
  Kur ti fut ne nje cep 650.000 veta normalisht qe do te kete reagim te dhunshem
  Pra pergjegjesia si ne rasti Noriega eshte vetem e juaja te dashur diplomate te paafte e te korruptuar tashme amerikane.

 7. Gjersa sa ka komentues derrra idiotë shkizofren si këta më sipër që i hanë mutin ramë derrrit edhe sikur ti mbas ti shkërdhejë ti përdhunojë shqiptarët dele të Shqipërisë shum kan me vuajtur prandsj duhet të dal nji Avni Rustem e me e pushkatue këtë derr Tsm kafshën dhe disa qenëve që i shkojnë pas hu farën e nëns komunisze ua shkërdhefshin populli që do lirinë e jo ju deraaa

 8. “Këtu në SHBA, nuk merren fare me Edi Ramën për çështjen McGonigal. Por është shumë problematike çfarë ka ndodhur me McGonigal, sepse tregon mundësinë e punonjësve të SHBA-së që kanë cenuar demokracinë. Nëse ti marr para dhe nuk i deklaron

 9. Bushatit nuk i rihet pa treguar qellimin e tij revolucionar te trasheguar nga gjyshi duke i bere thirje idioteve te Lapsit qe ti mos i bien murit me koke por te permbysin rendin

 10. në shtator 1998 i sulmova me armë të gjitha institucionet qendrore shtetërore dhe i mora, por vendet antidemokratike të Perëndimit, të udhëhequra nga SHBA dhe BE dhanë urdhër të tërhiqeshim pasi nuk do të njihnin asnjë qeveri të ardhur në pushtet me dhunë. Këta të mjerë nuk kuptonin se përdorimi i mitralozave, tankeve dhe flakëhedhësve nuk mund të konsiderohej dhunë.

  E kisha të qartë se kisha humbur vetëm një betejë të revolucionit, por jo revolucionin, pasi ai vazhdoi dhe ende vazhdon sa të jem unë gjallë dhe disa revolucionarë të tjerë

   1. Cecene salihu ju priti por ju nuk erdhet ne revucionin demokratik per kete arsye debatikasit me te besuar te revulicionarit salih do tju sulmojne femrat e fisit,sepse ju nuk permbushet thirrjen per revolucion

 11. Erdhi me premtime te medha, por e shkepi shtetin me keq se Sali Ram Berisha i pare. Asnje ligj apo rregull nuk zbatohet, asnje institucion nuk funksionon. Vetem propagande. Ne realitet ligjin e bejne te korruptuarit, te fortet, kriminelet…

 12. Vetem nje dite pasi u hap bythesh ne parlament e tha “Prisni nje tjeter NON GRATA”…
  …Sot ky Edi Rama si qeni rrahur ne faqen-Bythen te tij ne rrjetet sociale, kuis “…nuk kam paralajmeruar “non grata” tjeter, jam keqkuptuar…”
  (per ta saktesuar, e ka fjali te pare sot ne faqe-Bythen e tij )

 13. Sali Berisha thotë se Edi Rama ka ndërhyrë në gjykatë, që vulën e PD-së ta marrë grupi properëndimor i PD-së. Nëse kjo do të ishte e vërteta dhe jo e kundërta, përse ky kryeministër që kontrollon gjykatat, nuk ndërhyri edhe në gjyqin e parë, kur Agron Zhukri dha vendimin pro Kuvendit të Stadiumit?!Bolsheviku i fundit ne ballkan sot moti dhe vulen e drejtesise per te gjitha ato qe ka bere ne 32 vjet,Qeni serb salih vdiq per se gjalli

 14. Mitingu i sotëm provoi se atij nuk i shkon më në miting as “Foltorja”.

  Vendimi i gjykatës është në leksion demokracie brenda partisë. Nëse sot Berisha pranon vendimin dhe ikën, përçarja në PD mbaron.

 15. Po përmend Fatos Lubonjën dhe Andi Bushatin. I kam miq dhe i dua fortë, por s’mund të pranoj të bëjnë thirrje të tilla kur i kemi provuar. Ne kemi provuar 97-ën

  Thirrja për dhunë e një gazetari është kalim i vijës së kuqe. Problemi ynë më i madh mes kolegësh është që s’arrijmë të themi në studio, ato që themi në kafe. Në Shqipëri ka gazetarë që bëjnë pallate dhe ndërtues që bëjnë gazeta!”.

 16. Vete salihu ka deklaruar kur gjykata flet ne duhet te hajme mut,por ne do ndjekim te gjitha rruget,te bere vendimi qe ti te fillosh te kuptosh qe duhet te djekesh shkallet e gjygjsorit,por fatkeqsia jote eshte se ty ta futi dhe Zhukri kur ne vendimin e tij ne nje pike thuhet qe palet kane te drejte ankimimi,kete beri dhe alibej,tani hapi tjeter eshte qe thuaj ceceneve e shpellkareve qe duhet te hajme Bar shoku salih

 17. Por Evi Kokalari, dikur mbështetëse e zjarrtë e Foltores së Berishës, thotë se atë që bëri Apeli dje me vulën, e ka bërë vetë Sali Berisha kundrejt demokratëve. Sipas Kokalarit, Berisha u hoqi të drejtën e votës demokratëve. Për Kokalarin, gjithë kjo sjellje e Berishës është hipokrizi, dhe se nuk ka më një njeri të ndershëm që t’i shkojë në mbrojtje.

 18. “A është Partia Demokratike aty? Këtë nuk e kuptoj. Partia Demokratike është aty. Të gjithë kandidatët e Primareve të kenë logon e Partisë Demokratike.

  Po e shkatërroni me duart tuaja, do kemi dy parti të majta. Nuk do kemi Parti Demokratike, do ikin të gjithë te LSI-ja”, theksoi ai.

 19. 8-9 qershor 2010, me ftesë të kryetarit të komisionit për Politikën e Jashtme të Dumës ruse, Konstantin Kosaçov, një delegacion i komisionit të Jashtëm të Kuvendit të Shqipërisë, i kryesuar nga Fatos Beja, vizitoi Moskën.

  22-23 nëntor 2010. Vizitë zyrtare e delegacionit të Kuvendit të Shqipërisë, i kryesuar nga spikerja Jozefina Topalli.

  Dhjetor 2010. Vizitë zyrtare e delegacionit të Dumës Shtetërore Ruse në Tiranë, i kryesuar nga kryetari i Komitetit të Jashtëm, K. Kosaçov.

 20. Diplomatët amerikanë janë zhgënjyer tashmë nga Sali Berisha, të cilin e cilësojnë autarkik, të paparashikueshëm dhe jo bashkëpunues”. Kështu shkruante këto ditë AleksPapahella, për gazetën “Kathimerini’. Korrespondenti, që nga Shtëpia e Bardhë, shkruan : “Fakti që presidenti shqiptar sapo u kthye nga vizita e tij ne Uashington hoqi kryetarin e Gjykatës se Kasacionit dhe sanksinoi një ligj që le partitë e vogla jashtë parlamentit, i ka irituar amerikanët

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.