• |
ide | kryesore

Video/ Rodrygo përmbys Sevilla në Sanchez-Pizjuan: Real pranë vendit të dytë me dygolëshin e brazilianit

-Instant, Sport, Video
Sevilla

Java e parafundit e La Liga hapet me fitoren 2-1 të Real Madrid ndaj Sevilla, finaliste e Europa League kundër Romës. Në Sanchez-Pizjuan, Rafa Mir (3′) kaloi menjëherë në epërsi andaluzianët, por Rodrygo u kujdes për rikthimin e skuadrës së Ancelotti. Dygolëshi i brazilianit mes minutës së 29′ dhe 69′ afron Blancos me sigurimin e vendit të dytë në kampionat.


Në Sanchez-Pizjuan, Real Madrid mbizotëroi 2-1 dhe bëri një rikthim ndaj andaluzianëve. Sevilla e nisi mirë, por u rrëzua nga dygolëshi i Rodrygo. Në të 3’ në fakt goditja e Gil u përplas te Militao, por devijimi bëhet asist për Mir, që shënoi golin e avantazhit. Megjithatë, miqtë pa Benzema dhe Vinicius, arritën të gjejnë forcën e tyre kryesore lëvizëse te Rodrygo. Braziliani shënoi golin e barazimit në minutën e 29′ nga një goditje e lirë, duke e futur topin në këndin e poshtëm dhe duke befasuar Bounou. Para pushimit pati edhe një shtyllë të Lamela, që iu afrua avantazhit të dytë për Sevilla.


Në pjesën e dytë, Rodrygo iu afrua sërish golit, por duke u nisur nga pozicioni jashtë loje. Megjithatë, sulmuesi i Selecao nuk mund të gabonte në minutën e 70′, kur Modric gjeti një pasim filtrues: disa finte e topi në këndin ku portieri nuk mund të arrinte. Sevilla tentoi të sulmojë por nuk gjeti golin e barazimit dhe në fund pëson edhe përjashtimin e Acuñas. Tani, njerëzit e Mendilibar rrezikojnë të largohen përfundimisht nga një vend në Kupa. Në këtë pikë finalja e Europa League bëhet edhe më e rëndësishme për andaluzianët, për të mos mbetur pa kompeticionet ndërkombëtare. Nga ana tjetër, Real fluturon për momentin +4 ndaj Atletico dhe është një hap larg sigurimit të vendit të dytë: do të mjaftonte të mundte Bilbaon në javën e fundit, nëse Atletico do të mundte Real Sociedad.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *