• |
ide | kryesore

Nuk ndalen sulmet ruse/ Goditet me raketa Odesa, 3 viktima

Lajme, Planet

Sulmet ruse në Ukrainë nuk kanë të ndalur. Kësaj radhe Rusia ka nisur një ofensivë me raketa kundrejt Odesës. Tre persona u vranë dhe të paktën 13 të tjerë mbetën të plagosur gjatë natës së 14 qershorit. Lajmi është bërë i ditur nga Komanda Jugore e Ukrainës përmes një postimi në Facebook. Komanda tha se Rusia lëshoi ​​katër raketa lundrimi Kalibr në qytet. Dy nga raketat u rrëzuan nga mbrojtja ajrore e Ukrainës. Një nga raketat goditi magazinën e një dyqani shitjesh pakicë, duke shkaktuar një zjarr të madh dhe duke vrarë tre nga punonjësit e magazinës. Ndërkaq, shtatë persona u plagosën.
Po ashtu, mbetjet e raketave dëmtuan një qendër biznesi, një institucion arsimor, një kompleks banimi dhe dyqane në qendër të qytetit. Kjo rezultoi në plagosjen e gjashtë personave.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *