• |
ide | kryesore

Turi Ballkanik/ Udhëtim diplomatik apo shou me avion privat (video)

Arkiva, Kryesore, Lajme
rama tur Ballkanik

Edi Rama ka ndërmarrë në 6 dhe 7 korrik një tur në të pesë vendet e Ballkanit perendimor. Ai zbriti të enjten në Shkup për të vazhduar më pas udhëtimin për në Prishtinë. Të premten kryeministri vijoi turin në Sarajevë, Podgoricë dhe Beograd.


Ai e ka përligjur atë me përgatitjen e samitit të procesit të Berlinit që do të mbahet në tetorin e ardhshëm në Tiranë. “Ne do të bisedojmë me të gjitha vendet e rajonit për të dalë me një grup kërkësaj të përbashkëta në vjeshtë” shpjegoi ai duhet të një intervistë për Klan Kosova. Por pyetja që shtrohet është: a ka ndërmarrë ai një turne diplomatik për të zgjidhur punë, për të përgatitur vërtet një mbledhje të rangut evropian, apo, në të kundërt,  thjeshtë ka nisur një udhëtim me çarterin privat për të aktruar rolin aq të dëshëruar, atë të një negociatori ballkanik me peshë. 

Kjo pyetje lind sepse së paku në tre episode takimet e tij po rezultojnë të pa rakoduara me homologët dhe shpesh dhe me divergjenca të demostruara në publik.

Ashtu sikurse u pa në konferencën e shtypit që mbajti me homologun e tij Kovaçevski, Edi Rama nuk e kishte lajmëruar kryeministrin maqedonas për vendimin e tij se Ballkani e Hapur e kishte mbyllur. Fundjavën e shkuar kryeministri lajmëroi nga Ohri në një intervistë për Euronews se kjo nismë e ka përfunduar misionin e saj dhe tani vendet ballkanike duhet të përqëndrohen tek procesi i Berlinit. Për gazetarët Kovaçevski deklaroi krejtësisht të kundërtën. Ai tha se Ballkani i hapur vazhdon dhe se misioni i tij nuk është mbyllur (shihe deklaratën poshtë në linkun e Lapsi Videos).

Lexo me tej:

Mbyllja e “Open Balkan”/ Ku shkuan 59% të shqiptarëve që e mbështesnin 

Po a shkohet në një takim ku do të zgjidhësh punë pa i rakorduar më paraprakisht detajet dhe pa rënë dakord për vendimarrjen e përbashkët?

Kjo mungesë rakordimi ngjan edhe më flagrante kur mendon se kryeministri ynë u nis për në Prishtinë, pa e ditur nëse Albin Kurti e ka konfirmuar apo jo takimin. Rama ia kërkoi atë zyrtarisht. Shefi i qeverisë së Kosovës u përgjigj se kjo nuk mund të ndodhte pa u zhvilluar mbledhja e përbashkët e dy qeverive që Tirana e pati anulluar në mënyrë të një anshme e ku do të nënshkruheshin 13 marrëveshje. Rama i urdhëroi ministrat ti firmosnin ato me urgjencë dhe i nisi për në Kosovë, por rrefuzoi ta mbante mbledhjen e dy qeverive. Albini nuk iu përgjigj më…  

Anullimi i takimit/ Rama thellon krizën duke goditur Kurtin 

Kjo e bëri kryeministrin të kundërreagonte me një deklaratë nga shtypi; “Me kanun shqiptari ia hap derën edhe hasmit dhe nuk e nxjerr dot jashtë deri sa ai të mbarojë fjalën” (shihe deklaratën poshtë në linkun e Lapsi Videos).

Por sikur ta anashkalojmë për një moment, dilemën se i kujt ishte faji, sikur ta harojmë garën se cili u tregua më kryeneç. Pra po të merremi vetëm me anën formale, pyetja mbetet: A niset dot një udhëheqës shteti drejt një shteti tjetër duke e ditur se mikpritësi i tij nuk e pret? Edhe nëse e bën këtë a zgjidh dot punë?

Edi Rama në Prishtinë qe në të drejtën e tij të bënte spektakël, të shfrytëzonte emisionet televizive të mbrëmjes për të goditur Albin Kurtin. Por ama ashtu sikurse e pranoi edhe vetë, ai nuk bisedonte dot asgjë me rëndësi për axhendën e takimit të procesit të Berlinit që do të mbahet në Tiranë, sepse për ta bërë këtë duhet të ishin bashkë dy kryeministrat. Pra ndalesa e turit në Prishtinë qe krejt e kotë.

Turi ballkanik/ Tre enigmat e vizitës së Ramës në Prishtinë 

Edhe me presidentin Vuçiç, Edi Rama nuk është në ditët e tij më të mira. Menjëherë pasi kryeministri shpalli nga Ohri mbarimin e misionit të Ballkanit të hapur presidenti serb reagoi duke thënë se “Otvoreni Balkan” është ideja më e mirë. “Nuk besoj se Rama ka thënë se Ballkani i Hapur ka mbaruar”.   

Pra edhe në Beograd Edi Rama zbarkoi i pa rakorduar me mikpritësin e tij. Prandaj të treja këto episode ngrejnë një pyetje, a ishte turi rajonal një nismë e menduar për të zgjidhur punë, ao thjesht një shou për të pompuar figurën e një negocitori ballkanik, që zbarkon në kryeqytetet e një rajoni të varfër me pompozitetin e dikujt që ka në dispozicion një avion privat. ©LAPSI.AL 24 Comments

  1. Show me avjon privat me laleeee!!! Ku ka me mire se ne kto dite nxehtesie te marresh ca sumshtrremta dhe ti besh xhiro me ameriko vespucin…

  2. Bravo Rama! Lider ballkanik.
   Çfarë ballkanik, europian, joo, lider botëror.
   I bëri drejtuesit e shteteve të ballkanit të rrinin gatitur para tij.
   Nderoi, veten, familjen e tij dhe gjithë shqiptarët, kudo që ndodhen.

   1. ore edhe me shume se aq, , ca thu lale ka ardh cirku me klloun ramen, te gjithe ne shesh

    njerezit tu u rraf me shkopa bejzbolli per te pa cirkun e rames , grate tu shkul floket, vucic qe ulej ne gjunje per ti puth doren , ca thu , ca te te shohin syte

    lider global eshte fjale qe i rri ngushte rames, rama eshte nivel profetesh , edh eme lart se papa ose kalifi

  3. 80 % e popullit shqi[ptar e vlereson dhe respekton kryeministrin Edi Rama. BE dhe SHBA e ka vleresuar dhe respektuar si lider gjithashtu . Vetem gojet e liga te Sali kriminel komunist non grates dhe 20 %-shi qe i vene pas atij pa ditur se cbejne dhe cfar flasin nuk e pranojne kete realitet. Edi Rama i thote kesaj kategorie se mireupfshim ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2025 atehere kur populli do ju ndeshkoje perseri me vote duke ju dhuruar juve nje tjeter humbje te thelle. Pregatituni te thoni na i vodhen votat.

 1. Sjellje rrugaqerie,por por b.nderkomtare kesi soj preferon …servile , Nuk thot Jo per as gje …!se hajdut fundos vendin e vete Nuk I Ben pershtypje as ni shteti ne bote.!

 2. O babe e kapa hajduti.
  Leshoje. Une e leshova por nuk me leshon ai.
  Keshtu Vucic I tha prere Rames se nuk do kemi diskutime te lehta she se ne ne Serbi e zgjedhim vete kumbarin 🐮

 3. Uau, si e poshteroi Vucic ne konferencen per shtyp. O sa mire ia beri. Kur te kuptoje se c jane serbet dhe t a shohe qe nuk ka qene vetem se nje kllloun i tyr, do te kete mundesi vetem t i meshoje murit me koke

  1. Duhet shqiptarët të kuptojnë se truri i tyre është kanabizuar nga ky kryemut që akoma mbajnë për kryeministër , por për ta kuptuar këtë duhet , që burat shqiptar të shpërfytyruar në Safet Gic-a të tridhen , për të kuptuar se ku mund të katandiset vendi dhe familjet e tyre nga ky qelbësir skizofrendrog që ka si qëllim zhbërjen e këtij kombi .

 4. Ky eshte bere si Robert Cimcakezi… qe bridhte sa ne nje kantjer ne tjetrin! Gjithe ato shpenzime… sa vuan per nje cike vemendje! Vuan nga deliri I madheshtise!

  1. Gjej fjalë tjetër për ta ofenduar.
   Kjo është përdorur për herë të parë nga Rama.
   Kjo është fyerje për ju që nuk keni fjalor dhe shani me batutat e Ramës

   1. po o rrote kari, eshte batute filmash, pjese nga filmi

    nuk e ka shpik rama, rama ka shpik vetem debila si ti

 5. Avion personal ?
  Gjë e re thua kjo ?
  A nuk e ka bërë ai edhe kryeministrinë si godinë mbretërore ?
  A nuk ka ai në kryeministri guzhinë personale, garderobë personale, muze personal të dhuratave që ka marë, Kopësht personal me lule të varura në oborin e kryeministrisë, këpurdhë gjigante para hyrjes së pallatit mbretëror, studio piktori në zyrën kryeministrore, dekorime të mureve me figura abstrakte sipas shijeve të një bojaxhiu delirant, etj. etj. etj. ?
  Nuk janë fantazira këto që po shkruaj por ja tregonte Fevziut në një reportazh duke u mburur për këto e me një plikim mund ti shohë kushdo në YOU TUBE.
  Ah sikur ky mbreti lider botëror të shkonte javë për javë në Spanjë, Greqi, Rumani, Sllovaki e Qipro me avionin personal e tjua mbushte mendjen qeverive të këtyre vendeve që ta njohin pamvarësinë e Kosovës, do ti thonim “hallal i qoftë”.
  Ah sikur mbreti shqiptar të shkonte javë për javë në Bruksel e të takonte spanjollin Borell apo sllovakun Llajçak e ti luteshte që ata ti kërkonin qeverive të tyre që të njohin pamvarësinë e Kosovës.
  Ah sikur të shkonte mbreti ynë dymetrosh me avionin e tij personal në Beograd e ti mbushte mëndjen Vuçiçit që të njihte pamvarësinë e Kosovës !
  Shqiptarët e pesë vendeve të Ballkanit e milioa të tjerëve të shpërndarë në botë , jo që nuk do ta përflisnin për avionin personal, po do ti blinin një avion personal të tipit presidencial amerikan.
  Por “ajme”
  Mbreti ynë lakuriq nuk bredh me avion personaë për të kryer këto obligime kombëtare, por për të sulmuar Kosovën deri tek Vuçiçi.

 6. Ky as e ka idene e shtetit, te protokolleve, te takimeve me personalitete te niveleve te larfta. Sepse ky ne Shqiperi e ka personalizuar kaq shume pushtetin sa jeton ne nje univers paralel.

  Eshte kaq servil dhe puthadoras ndaj te huajve vetem per te ruajtur pushtetin e vet.

 7. Ishte data 29 qershor i këtij viti kur “me qëllim të ruajtjes së sigurisë kombëtare, rajonale dhe globale, rendit kushtetues, stabilitetit si dhe mbrojtjes së interesave shtetërore”, Qeveria e Kosovës mori vendim për shpalljen e “Civilna Zastita” si organizatë terroriste, por vetëm pak ditë më pas anëtarëve të saj u dolën pagat nga Qeveria e Kosovës, njëjtë siç u dalin tash e sa vjet,malok e cecen i salihu,robert cumcakizi eshte batute e rames per fatos nanon,por ti e mban mend mire batutat e rames o malok qe erdhe ne tirone,Maloku ne qytet,Kombi ne rrezik

 8. o merda gelboqja osht kryeqelbsina e e surrelit qe po e shkatrron shtetin ote shkerdhefshin malsoret dhe cecenet pragun e shpise

 9. o merda gelboqja osht kryeqelbsina e e surrelit qe po e shkatrron shtetin ote shkerdhefshin malsoret dhe cecenet pragun e shpise

 10. o merda gelboqja osht kryeqelbsina e e surrelit qe po e shkatrron shtetin ote shkerdhefshin malsoret dhe cecenet pragun e shpise

 11. Krimineli rama kerkonte nje takim urgjent me kriminelin e shqiptareve vucic per te bashkerenduar veprimet kundra kosoves.Ai sajoi turin ballkanik per te aritur takimin me vucicin .Po ta shikoni ai takimet ne kosov,maqedoni dhe bosnje ishin tallese dhe qesharake.Synimi i tij ishte ta bente takimin ne token serbe,si te vetmen siguri qe nuk do i pergjoheshin bisedat.

 12. Kryeministri i narkoshtetit me avion privat te blere nga droga shkon t’i rregulloje punet e dynjase. Nuk ja vari as Kurti, as Vucici, as Kovacevski, as boshnjaku e as malazezi. Dikush thote na e mori fytyren, por ne s’kemi lene ndonje nam pervec droges dhe krimit.
  Ky stan kete bylmet ka!

 13. AQ SA KA TE FSHEHURA NE TUNELIN E SURRELIT PENSIONISTEVE DO TE MERRNIN DY FISHIN E PENSIONIT VETEM DUKE SHITUR ATO QE KANE VJEDHUR CIFTI HAJDUT thotë:

  TI. BEHET NJE KONTROLL NE. SURREL I BEFASISHEM. DO TI GJENDEN ME SHUMICE. MIELL. QE LINDA BEN BYREKUN ME GJIZEN E THARTUAR TE SAJ. LETRA QE NJE SHTYPSHKRONJE DO NJE VIT TI PRODHOJE. GARDETOBA E SURRELSAVE ESHTE AQ E MADHE SA I SHKEL NEPER KEMBE ZAHO I KLLONUAR NE LABORATOR POCE TE MBUSHURA ME METALE ME VLERE TE FSHEHURA NE TUNELIN SEKRET TE SURRELIT !

 14. 15 mars 2008 deri sot e në vazhdim, pavarësisht pamjeve të shpërthimit dhe fakteve që e lidhnin familjen e tij me ngjarjen, përfshi edhe presionin publik mbi atë që ndodhi, ish-kryeministri dhe deputeti Sali Berisha, nuk dha kurrë dorëheqje për atë tragjedi njerëzore, as si kryeministër e as si deputet, edhe sikur në të mos ishte pleksur fare i biri, por vetëm ministri i tij i Mbrojtjes. 6 korrik 2023, në Borizanë të Krujës, familjarët e një deputeti socialist, përfshi edhe të birin, ishin pjesë e një sulmi të dhunshëm kundrejt dy kushërinjve, të cilët mbetën të plagosur rëndë dhe fatmirësisht pa pasoja vdekjeprurëse.O kasolle ku i mblodhe keta cecene funksional

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *