• |
ide | kryesore

Del VIDEO e rrëzimit të avionit të Prigozhin/ Wagner: U qëllua nga Moska

Arkiva, Lajme, Të fundit
Prigozhin

Një aeroplan i vogël me 10 persona në u rrëzua në rajonin Tver të Rusisë midis Moskës dhe Shën Petersburgut. Sipas Rosaviatsia, agjencia federale ruse e transportit ajror, e cituar nga mediat ruse, në listën e pasagjerëve ishte edhe themeluesi i mercenarëve të “Wagner”, Evgeny Prigozhin.


Sipas shërbimeve ruse të urgjencës “nuk ka të mbijetuar” nga aksidenti. Sipas kanalit Gray Zone në Telegram që ka publikuar shpesh lajme pranë Wagner, “avioni i llojit Embraer Legacy 600 me numër regjistrimi RA-02795, i cili i përkiste Yevgeny Prigozhin, u rrëzua nga zjarri i mbrojtjes ajrore nga Ministria e Mbrojtjes Ruse”.
Sipas të njëjtit kanal Telegram, megjithatë, “një avion i dytë privat i Evgeny Prigozhin, një Embraer ERJ-135BJ Legacy 650 me numrin RA-02748, aktualisht po fluturon në qiell mbi Moskë” pasi avioni tjetër u rrëzua.

Kanali zyrtar i Wagner-it, duke mos e tepruar, konfirmon praninë e avionit të dytë dhe sqaron: “Edhe pse shumë kanale shkruajnë se Prigozhin ka vdekur, ai mund të ketë fluturuar me avionin tjetër”.

Image

Yevgeny Prigozhin është kreu i grupit mercenar Wagner, të cilin ai e themeloi në 2014. Një biznesmen i pasur me precedentë kriminalë, ai njihej si “kuzhinieri i Putinit” sepse siguronte shërbime për Kremlinin.

Në qershor ai udhëhoqi trupat e tij në një rebelim jetëshkurtër, pasi ata morën kontrollin e qytetit jugor rus të Rostov-on-Don dhe u zhvendosën drejt Moskës, me qëllim largimin e udhëheqjes së lartë ushtarake.

Megjithatë, Prigozhin ndaloi përparimin pas negociatave me Kremlinin, të cilat u ndërmjetësuan nga udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko. Sipas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund kryengritjes, akuzat kundër Prigozhin u hoqën dhe atij iu ofrua një lëvizje në Bjellorusi. Që atëherë ai ka mbajtur një profil të ulët, edhe pse një video e publikuar pak ditë më parë sugjeronte se ai ishte në një shtet afrikan. ©LAPSI.al

Wagner Group chief Yevgeny Prigozhin shares first video address since aborted mutiny | World News | Sky News

 7 Comments

 1. “Sipas kanalit Gray Zone në Telegram që ka publikuar shpesh lajme pranë Wagner”

  Lapsi, lajmi duhet ti referohet vetëm agjencive zyrtare dhe jo një kanali të panjohur “Gray Zone” në telegram. Po sikur të përgënjeshtrohet lajmi më vonë nga agjenci të tjera me reputacion?!

  Kjo tregon një farë mosprofesionalizmi dhe prirje jo objektive.

  1. Hahaha i madh je! Tashme nuk ka me media me reputacion. Cdo media i sherben verberisht interesave te pronarve te saje si ne Shqiperi ashtu dhe ne Bote.

 2. Miri deri tani kam qenë në YouTube dhe të gjitha mediat nga Amerika deri në Rusi kanë dhënë këtë lajm duke theksuar që Prigozhin ka qenë në listën e pasagjerëve por nëse vërtet ka qenë në avion akoma nuk është konfirmuar.Di që ai është tepër dhelpër dhe koshient që Putini si ish shefi i KGB do t’a eleminojë.

  1. Gimi të kuptoj. Jo zyrtarisht mendoj se diçka e papastër ka ndodhur, por e kisha me lapsin që nuk duhet t’i referohet burimeve të dorës së dytë. Të shohim.

   Me të mira!

 3. Ec se edhe per Hitlerin keshtu iu tha turmes, vrau veten!

  Po te jete e vertete, te mblidhen cunat e Wagner-it, dhe te shkojne ne Kremlin. Nqs kane bythe.

 4. Nuk jam i sigurte,nese Prigozhin e ka degjuar ,thenien e Rames,qe kush han dardha e molle prapa kraheve te mija,te pergjigjet vete,per bemat e tyre!Por jam i sigurte,qe Prigozhini,me shume ruhet nga shpina,se perpara.Puna ne mes ruseve,eshte gjithnje,me te papritura.Duroni….

 5. Une nuk e kuptoj kete nivel kaq te ulet profesionalizmi. Ka te dhena mese te mjaftushme per te vertetuar qe avioni ka shperthyer ne ajer.
  1. Jane videot ku shihet qe avioni eshte ne flake perpata se te rrezohet.
  2. Te dhenat e fluturimit nderpriten ne menyre te menjehershme kur avioni ishte ne ngjitje, cka tregon per nje shperthim.

  Nuk besoj qe Prigozhin te jete aq idiot sa te fluturoi me avion ne territorin e Rusise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *