• |
ide | kryesore

Katy Perry shet katalogun e saj muzikor

Paparazzi, Slider

Kompania Litmus Music zbuloi së fundmi se fitoi të drejtat për pesë albumet në studio të Katy Perry të lëshuara për Capitol Records, përfshirë të nominuarin për Grammy, Teenage Dream .  


Sipas burimeve, Litmus pagoi 225 milionë dollarë për aksionet e Perry-t dhe të drejtat e botimit të muzikës për pesë albumet e saj të lëshuara midis 2008 dhe 2020 – One of the Boys, Teenage Dream, PRISM, Witness and Smile . Litmus nuk pranoi të komentojë mbi kushtet e marrëveshjes.


Marrëdhënia profesionale e Katy  me Dan McCarroll , bashkë-themelues dhe shef kreativ i Litmus, daton në vitin 2010 kur McCarroll ishte president i Capitol Records, tha kompania.

“Katy Perry është një vizionare kreative që ka pasur  një ndikim të madh në muzikë, TV, film dhe filantropi,” tha McCarroll. “Jam shumë i nderuar që bashkëpunoj sërish me të dhe ndihmojë Litmusin të menaxhojë repertorin e saj të jashtëzakonshëm.”

I lançuar në gusht 2022 me një investim prej 500 milionë dollarësh, Litmus ka fituar të drejta botimi dhe regjistrimi të artistëve nga një sërë zhanresh, duke përfshirë regjistrimet kryesore të Keith Urban dhe një paketë të të drejtave autoriale të botimit dhe performancës nga benny blanco .

“Ne besojmë se kjo është një dëshmi e aftësisë së ekipit për të bashkëpunuar me artistët më të mirë në botë. Këngët ikonike të Katy-t jo vetëm që kanë arritur sukses të jashtëzakonshëm komercial, por kanë ndikuar ndjeshëm në kulturën popullore,”shtoi Matt Settle , drejtor menaxhues në Carlyle./Lapsi.al

Marrë nga: Billboard


1 Comment

  1. Kjo eshte pagesa qe tja fusi ish burrit Russell Brand. Russell ka dale nga matrixi dhe eshte nen sulmin e globalisteve per demaskimin qe ju ben ne podcastin e tij duke filluar nga plandemia

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *