• |
ide | kryesore

Video/ Si po funksionon strategjia për ta mbajtur të përçarë opozitën në parlament

Arkiva, Kryesore, Lajme
basha bardhi nikolli felaj

Edi Rama nuk po përdor vetëm gjykatat edhe procesin e vulës për ta mbajtur të përçarë opozitën. Ai po e bën këtë edhe në parlament duke urdhëruar mosnjohjen e grupit parlamentar të PD-së. Që kur afro 20 deputetë mbështetës të Gazmend Bardhit vendosën të bënin një bashkim me homologët e tyre berishistë, për të shtuar forcën opozitare në kuvend, ata po mbahen peng nga kryetarja Lindita Nikolla. në seancën e kësaj të enjte 28 firmëtarë dorëzuan një shkresë në kryesinë e parlamentit ku pranonin se kishin votuar Bardhin si kryetarin e tyre. Por po të shikosh debatet video skandaloze, drejtuesja e seancës nuk guxon të bëjë as gjënë më minimale, ta lexojë në sallë, ashtu siç e detyron ligji, këtë njoftim. Ndonëse vetëm pak minuta më parë pati lexuar një njoftim të një grupimi tjetër opozitar, atij që zgjidhte Dashamir Shehin në krye të tij, Felaj, natyrisht robinë e një urdhëri absur rrefuzonte të aplikonte të njëjtin standart. Ajo e arsyetonte rrefuzimin e saj me një argument absurd: “Nga leximi i kësaj shkrese, vërehet se këtu ka një replikë me kryetaren e Kuvendit për çështjen e qëndrimit që Kryetarja do të shprehet para Kuvendit lidhur me grupet parlamentare dhe për këtë arsye nuk e konsiderojmë një njoftim për ta lexuar në Kuvend”, tha ajo.
Për të parë më shumë VIDEO si kjo ndiqni faqen  Lapsi Videos në Facebook 

Më kot Gazmend Bardhi, i zgjedhur si kryetar nga shumica këmbënguli se: “Nuk i çmoni dot ju njoftimet e Grupit Parlamentar të PD-së, detyra juaj është që t’i lexoni ato. Aty nuk ka asnjë replikë, nuk bëjmë ne replikë për çështjet tona të brendshme me kryetaren e Kuvendit. Nëse e lexoni shkresën, por nuk kuptoj arsyen pse nuk keni guxim ta lexoni, thuhet se në datë 19.09.2023, në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së është marrë ky vendim dhe ju do të duhet të lexonin vendimin e Grupit Parlamentar të PD-së”.

Andi Bushati: Opozita, nuk ka bashkim në hipokrizi 

Që drejtuesit e parlamentit bëjnë teatër kjo është një gjë që duket. Atë e dëshmoi edhe fakti se kur qe puna që Lulzim Basha i dërgoi shkresë në 4 shtator, se ai qe vetëzgjedhur kryetar grupi parlamentar, Lindita Nikolli e lexoi menjëherë, ndryshe nga zëvendësja e saj sot.

Por këtu puna nuk është tek zbatimi i rregullores për leximin e një shkrese. Ky debat dhe kjo kokfortësi anti ligjore tregojnë se qeveria është e vendosur të nxisë përçarjen e opozitës si të vetemen rrugë që ka për mbijetesë. Pasi përdori gjykatat për ti hequr opozitës reale në zgjedhje edhe financimin, komisionerët, siglën, emrin e kryetarit në fletën e votimit dhe kohën televizive, tani ka filluar plani për dëmtimin e saj në parlament. Dhe që prej fillimit të shtatorit Lindita Nikolli bën sikur mendohet nëse duhet të njohë si shumicë grupin me 43 deputetë të Berishës dhe Bardhit, apo atë me 9 të tillë që i kanë mbetur Bashës. 

©Lapsi.al

 

 

 21 Comments

 1. “Bild”: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali. Mendjemprehtë dhe me humor…!

   1. Ore ça ishte ajo deklarata e Ambasadës Amerikane dje?
    Kush shkon pas Non Gratës, do të vdesë non grata.
    Po shkoni e pirdhuni, yanki muti.
    Do tu pyesë juve populli shqiptar pas kujt do shkojë.
    Ne më mirë vdesim të gjithë si komb, sesa të shkojmë pas Edvin Kristaq Vrasës Ramoviqit

 2. Ca karlliku sikur ua kan fajin te tjeret qe jan ngatarru si lesht e dhis. Sikur e vuri Rama Bashen kryetar te PD. Njerezit qe kan zgjedh vet jan dhe Basha & co. Pastaj Bardhit si se vend bytha perc andej e perc ketej

   1. ik ore pidhropsh , mos u pergjigj me komenteve te mia ropqir suflake e xen qoses, apo me keq dumabist enverist rrot kari.

   2. Cfar pate o rrot kari, pse nuk jan te verteta. Pse nuk e vuri dhe e mbajti Salikja Bashen aty. Per cfar ha mut kot apo ste pelqen e verteta o cop dumbabisti pa sy. Keta shajn njeri tjetrin si te kapur nga Rama. Salikja ska len njeri pa shar nga familja , sidomos ish-bashkepuntoret e vet. Po ju jeni ber me keq se Evneristat, e kerkoni fajin te te tjeret kur jeni ne mut deri ne fyt, kur ja futni njeri tjetrit rend fare e pastaj thoni Rama Rama. Dhe si mjeran pastaj vini ketu e shani te tjeret per ate qe jeni vet o varikarsa. Shani ropt nga ropt kur Salikja ben kulla ne ortakeri. Ju shqyheni e vriteni kur ata han bashk. A e kuptoni sa varikarsa jeni, sa mjeran. Vulhumbur e pa kok silleni verdall duke shar te tjeret nga frustrimi.

 3. A ju qifte kina dhe korea e veriut pragun o bushtrra te kuqe binj e bija bastardesh te kuq… plus edhe kufomave te perdhunuara qe i shesin votat kurvit dhe haremit te tij bastard.
  Skeni pare gje akoma o popull vemje.

  1. Non grata i juaj qorra, qyqare gjoja te djathte, eshte ish sekretari PPSH, ithtar i Enverit dhe zbatues perfekt i strategjise Katoviciane te Ramiz Alise dhe sigurimit famekeq. E djathta e majta edhe mesi per ju eshte vetem lideri edhe pse eshte mashtrues si Berisha, pervers si Rama dhe sfacado si Meta.

 4. Si te kthehesh ne zgjedhje “natyrale”: Hiq zgjedhjen. Strategji makiavelike dhe e arrire sepse morrat nuk kane ambicie per veten. Duan vetem te mbijetojne si parazite mbi kurrizin e gjysmes tjeter te kthyer ne parí.
  Morra , pyetje e thjeshte: Cili eshte grupi parlametar i perzgjedhshem brenda nje partie: ai qe ka 43 vete apo ai me 9?

 5. Keta jane banda ne pushtet, nuk u mjafton qe e vjedhin kete popull por duan te vjedhin dhe opoziten, unikale edhe Mubabe nuk e ka bere kete.

  1. po mor po, Rama e ka fajin qe Salikja u vuri Bashen demokrateve dhe hoqi qafe Olldashin biles per Bashen. Kjo eshte karma e Olldashit. Fajin me te madh e ka Salikja se donte nje buratin ne krye te PD dhe jo nje kryetar tamam si i ndjeri Olldashi. Tani jan ber qesharak duke akuzuar njeri tjetrin se kush eshte me shum i kapur nga Rama, kur te dy jan ne pazare dhe ortakeri me Ramen.

 6. Ngjarja që lidh Aldo Bumçin me Shkëlzen Berishën, është një faks në të cilin është përmbajtja e letrës miratuese nga Ministria e Drejtësisë për kontratën që do të lidhej në Gërdec, një kopje të së cilës nga zyra e Aldo Bumçit i është dërguar privatisht Shkëlzen Berishës. Kjo është dëshmia që tregon se kush interesohej për atë biznes.

  Dëshmia mbështet nga ish- sekretarja e Aldo Bumçit dhënë para prokurorëve, e cila pranon se Shkëlzeni ka shkuar në zyrë e më pas Aldo ka percjellë porosinë për tek zyra privat e e Shkëlzenit brenda Ministrisë së Mbrojtjes.

 7. Andi dhe Mandi te na thone se si paguhen, kush i paguan, menyra e pageses, sa paguhen dhe pastaj le te shpifin sa te duan! Por meshkujt kurva nuk i duhen njeriu! Dhe tani per nje teme tjeter me njerez te ngjashem! Vihet re nje mungese e madhe intelekti,servilizmi,pragmatizmi! Nuk deshtuat ju por se jeni berishiane! Perse thone “te rrezojme regjimin e Edi Rames” eshte nje kerkese shume e drejte idiote! Pse? Keta duan te vijne ne pushtet per nje vend pune,per te vjedhur dhe vrare prape dhe prape per te vjedhur dhe kete e ka provuar Saliu kur ka qene ne pushtet! Pra Saliu ju ka dhene prova qe me te mund te bejne cfare te duan edhe ta shkaterojne Shqiperine nga e para,duke hequr edhe hekurat neper betone! Pra kjo shtrese thote te heqim Edi Ramen! Prandaj thone qe luften e kemi Me Edin dhe jo me Saliun! Dhe keta jane hajdute dhe kriminelit te tribu ,Kult! Ne kohen e socializmit keta lloj njerezish si Gazi i quanin “bythqire”. Njerez genjeshtare te deshtuar, llafazane, ashtu si Luli nje prerje nje kallep,nje moster berishiane! Eshte gazi,Geshtenja, ai Lushnjari i Bostanit, cfare shakaxhiu, Kaposhi i Peqinit,Salianji i Grides, Gjekmarkaj fshatari,apo Alizoti i Beratit! Zot ne se egziston! Harrova Noke, Vokshin,Tritan preshin, prof Spahon dhe i njifni vete

 8. PD është e vetmja parti shqiptare në demokraci që ka zbuluar më shumë grupe agjenturore dhe agjentë brenda radhëve të saj, sesa vetë Enver Hoxha dikur në PPSH.

  Në asnjë parti tjetër politike shqiptare nuk janë dëgjuar akuza “i blerë”, “i shitur”, “agjent”. Asnjë.

  Ndërsa në PD fjalë të tilla dëgjohen në mënyrë të përditshme nga kokat drejtuese e deri te militanti më i thjeshtë në bazë.

  1. Po ti or budalla i shkrete me paske kopjuar mua atje te TemA? Ver dhe emrin tim poshte te pakten, se une paguhem me honorare per sa brrockulla hedh atje te TemA.

 9. Mbrojtja që bën Berisha dhe Bumçi është pikërisht ky fakt që i implikon më shumë. Ata thonë se Memoja origjinale nuk e ka atë shënim! Natyrisht që nuk e ka dhe kjo është akuza: D.m.th në rrugë zyrtare dërgohej miratimi dhe në rrugë informale, informohej Shkëlzeni, që “detyrimi u krye”. Ky ishte shteti paralel i Shkëlzenit brenda shtetit.Ti je nje shpellkar pa pagese i salihut serb,temen lexoje vete se une nuk i hedh syte o morr i kuq i salihut te enverit

 10. ‘për një parti që nuk ishte e kryeministrit Rama’, zoti McGonigal u përgjigj “Po”.

  Hë pra, cila është kjo parti që loboi me McGonigal në SHBA? Po i hiqen petët byrekun të PD-LSI dhe po i del m¥ti nën të. Pra, një parti jo e Ramës, ka paguar këtë tipin për të lobuar në SHBA.

  Hë mo karavjdhe që keni muaj me emrin e McGonigal në gojë, pse nuk e hapni gojën tani? Apo e keni akoma me m¥t?Jepini salihut nje tullumbace o shpellkare te shpetoni dhe ju por dhe vicidoli,ndihmojeni salihun

 11. Ndaj kur të ballafaqohesh me mua rritu fizikisht, zmadhou mendërisht, ndrysho modelin e flokëve, mos vish këpucë me majë, mos përthyej gjunjët kur ecën në asfalt, mos haj djathë lope që në mëngjes dhe mos lexo vetëm librat e Isabelle Allendes.Per te gjithe shpellkare e cecene te malokut qe i lepijne bythen salihut kur dhjet,lexojini keto rreshta dhe kuptoni.

 12. Standard&Poors rrit vlerësimin për Shqipërinë nga ‘perspektivë e qëndrueshme’ në ‘pozitive’

 13. Parti qe blehen me para, e qe ia bleu Nanos, a e dini ore zorraxhinj, parti tregu, parti kurvash, nuk ka ku shkon me mire, me kryetar psikopat e lakuriq..Keni tjetre, partine eGjinushit, a e dini kush e bleu, ja keshtu keni partite e keshtu ini ne treg.Shihni se mbase keni edhe familjet, se vete ju kodoshe e shitni prapanicen, si bije kodoshesh qe ini.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *