• |
ide | kryesore

Në Uashington McGonigal e pranoi fajin, në Tiranë ai mbeti kopil

1, Arkiva, Ide
andi bushati

Pranimi i fajit përpara një gjykate në Uashington, nga ish agjenti i FBI, Charles McGonigal, është si ajo historia e gotës që mund ta shohësh, ose gjysëm bosh, ose gjysëm plot.


Lexo me tej:Zyrtare/ Ish-agjenti i lartë i FBI-së, Charles McGonigal pranon fajësinë për dosjen shqiptare 

Të parët mund ta vënë theksin në pikën se marrëveshja e arritur mes prokurorëve dhe avokatëve, do të bëje të pamundur qëmtimin e episodeve, detajeve dhe fakteve që do të ofronte një proces i rregullt. Për shkak të saj, ne ndoshta nuk do të marrim vesh asnjëherë, se kur u fol për herë të parë mes ish agjentit dhe Ramës për një plan të përbashkët për shkatërrimin e opozitës, se cila ka qenë shifra e plotë që ai mori për të hetuar fabulën e fabrikuar në Tiranë, për financimin me para ruse, apo se cilia ka qenë natyra e asaj “lidhjeje të papërshtatshme” me kryeministrin shqiptar, që konsumohej përmes bisedave në aplikacionin Viasat, ashtu siç rrëfeu Alison Guerrerro, e dashura ilegale e Mcgonigal.

ANDI BUSHATI: Pesë rrëfime që rrëzoi skandali McGonigal 

Por, pavarësisht se pranimi i fajësisë dhe mosvazhdimi i procesit mund ti varrosë përgjithmonë një varg imtësish, që do mbanin gjallë kërshërinë e gazetarëve, luftën e opozitës dhe vuajerizmin e publikut, ai ka dhe anën e vet, të gotës gjysëm plot. Mbetja e disa të dhënave në hije, nuk e zbeh aspak faktin se bashkë me McGonigal, në të njëjtin krim, ka qenë i përfshirë edhe kryeministri shqiptar. Deklarata e pranimit të fajit para gjykatës, ku Edi Rama është një personazh kryesor, pranon, as më pak dhe as më shumë, atë që shkruante New York Times, në investigimin e tij, se “McGonigal ndërmori hapa në favor të Ramës” për të goditur opozitën. Kjo u konfirmua edhe këtë të premte, nga pyetja që gjyqtarja Colleen Kollar-Kotelly i bëri në proces ish agjentit të FBI. Ai pranoi para saj se kishte vënë në lëvizje prokurorinë amerikane për çështjen e lobimit me para ruse të opozitës.

New York Times: Si i shiti McGonigal shërbimet e tij në Shqipëri! 

Por, për të kuptuar më mirë rëndësinë e këtij pohimi, pra se si u bë McGonigal, pjesë e një skenari politik për goditjen e kundërshtarëve të Edi Ramës, është e nevojshme ti rikthehemi pak kronologjisë së ngjarjeve, që Lapsi.al e ka investiguar me detaje (shiko linkun poshtë).
Aty vërehen përkime të frikshme, në data, mes pagesave që merr ish agjenti dhe lëvizjeve që ai bën kundër PD dhe Lulzim Bashës.

Kronologjia datë pas date/ Si u rekrutua McGonigal për të goditur PD-në 

Në 𝗴𝘂𝘀𝗵𝘁 𝟮𝟬𝟭𝟳, McGonigal i kërkon borxh shqiptaro amerikanit Agron Neza. Në 𝘀𝗵𝘁𝗮𝘁𝗼𝗿 të dy udhëtojnë drej Trianës dhe priten nga Rama. Menjëherë pas kësaj, McGonigal, paguhet me të paktën 225 mijë USD.
Pas dhënies së dollarëve në 𝗻𝗲𝗻𝘁𝗼𝗿 të tre takohen përsëri në Tiranë. Menjëherë fillon dhënia e dokumentave me burim nga kryeministria, kundër opozitës. Këto materiale që servireshin nga Neza dhe këshilltari informal i kryeministrit, Dorian Duçka, i jepen FBI-së. Duçka paguan edhe shpenzimet për dëshmitarët që dëshmojnë për FBI-në lidhur me këtë ngjarje dhe kjo i mbahet e fshehtë këtij institucioni. Në 𝘀𝗵𝗸𝘂𝗿𝘁 𝟮𝟬𝟭𝟴, hapet hetimi zyrtar kundër lobistit Nik Muzin që kishte marrë nga basha mbi 600 mijë dollarë.

Pra pyetja që shtrohet është e thjeshtë, pse dy biznesmenë, në punë të tyre, do paguanin nga xhepi i vet, për të luftuar opozitën? Pse qëllon “rastësisht” që njëri prej tyre është edhe këshilltar i Ramës dhe furnizohet me dokumenta nga kryeministria? Pse pagesa 225 mijë USD kryehet pasi McGonigal takohet me kryeministrin dhe pse hetimi kundër opozitës nis menjëherë sapo ai ka marrë parëtë?
Këto gjashtë muaj, mes shtatorit 2017 dhe shkurtit 2018, janë një dëshmi ulëritëse se regjimi shqiptar ka korruptuar zyrtarin më të lartë të FBI, të akuzuar ndonjëherë për tradhëti kaq të lartë.

Detajet/ Washington Post: McGonigal i zhytur deri në fyt në pakt sekret me Ramën 

Prandaj alibia e idhtarëve të gotës gjysëm bosh, që kërkojnë ende prova të tjera për tu bindur është e pa vlerë. Drejtësia e amerikane e bëri punën e saj. Ndonëse me një marrëveshje qv varrosi shumë detaje, ajo e detyroi McGonigalin, ta pranojë fajin se i mbajti të fshehtë institucionit ku punonte, marëdhënien okulte që krijoi në këtë vend.
Ndërsa drejtësia shqiptare, e dizenjuar nga amerikanët, as denjon të merrret më këtë krim të kryer në sy të të gjithëve. Ajo preferon ta lërë fajin kopil, duke mbajtur në fuqi praktikat e një vendi të korruptuar, që ndonëse pretendonte ta bënte SPAK-un dhe BKH-në, si FBI, qe i aftë të “shqiptarizonte” edhe agjentët më të spikatur të kësaj të fundit.

©Lapsi.al44 Comments

 1. Bushat, lajmi i fundit:
  – Mbyllet në SHBA çështja McGonigal.
  Me pranimin e fajësisë dhe një gjobe, prokurorët vendosën që kjo çështje nuk do të shkojë në gjyq.
  I shkreti Rama se çfarë do të heqë pas kësaj.

   1. Si beri para McGonical?

    shume thjesht. i prezantuan nje opurtunitet! kerkesa dhe oferta u takuan !

    Dikush e dinte qe McGonical kishte nevoje per para, dikush po interesohej per nje person qe ti hapte dosje opozites

    Rama u interesua, i thane qe x apo z apo y jane personat qe e bejne kete pune! Karli ishte ne treg sic dukej dhe Rama i coi para dhe fjale. Karlit iu prezantu ky oportunitet. Dhe beri nje vizite, Karli nuk eshte rrote kari , tere jeten ne FBI me lloj e soj horrash e hajdutesh, njeri i stervitur, me nuhatje te mire. Karli e nuhati situatetn dhe e kuptoi sa leke kishte bere Kim.

    Nuk beri shpikje Karli. thjesht vuri ne pune nuhatjen dhe perfitoi nga oportuniteti

    Edhe ne vazhdim Karli u tregu super i zgjuar, nuk i hyri gjyqeve dhe avokateve, apelimeve etj. Aspak. Thjesht pranoi fajin, dhe ndau parate qe kish marre me ata qe e kishin ne dore ceshtjen e tij , mbylli gojen per cdo gje qe dinte.

    situation awareness apo situational awareness e Karlit eshte shume e mire. Karli dinte se ne cderexhe u gjend dhe e kuptoi fare mire se cfare duhej te bente .

    “the perception of the elements in the environment within a volume of time and space, the comprehension of their meaning, and the projection of their status in the near future”

 2. Kufoma qe po qelb me ere kerme Shqiperine esht akoma ne kryeministri ????
  Kush kishte dyshime qe Edvini qelbet ne ere muti , besoj qe nuk ka me dyshime , ishte nje Bastarde i lindur .
  E çfare mund te presesh nga nje pinjoll i Kristaqit bythelepires i Enverit , gjaku nuk behet uje , Edvini ka lindur bastard dhe i pabese .

  1. Në vitin 2029 Shqipëria do të shpallet mbretëri.
   Dhe mbret do të bëhet Edi Kristaq Rama, sepse dyshohet se ka lidhje gjaku me Zogjin e parë.
   Dihet se gjyshi i Edi Ramës ka qenë shofer i Zogjit I-rë. Dhe gjyshja e Edi Ramës ka qenë shumë, po shumë e bukur.
   – Poshtë mbreti !
   -Rrnoftë mbreti!

 3. spak eshe ne sherbim te rames. Reforma ishte dhe eshte neje deshtim spektakolar

  populli vezhderr ended dyrve te gjykatave dhe prokurorive si cifutet ne shkretetire, pasi cifuti alex sorros ja solli shkretetiren ne mes te shtepise

 4. And bolja vazhdon thur skenare. Gjykata do e nxjerr gonen te lire me lirim me kusht probation, and koqja vazhdon enderron si delirant

  1. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT,DRITAN HALE’s,KOL KYCIT,ALEXANDER VUCIC ,DULLA KOTIT,DHE EDI RAMES

  2. ARRESTOHET YMER QELBAZA:POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRRYK CYPIT,DRITAN HALE’s,KOL KYCIT,ALEXANDER VUCIC ,DULLA KOTIT,DHE EDI RAMES

 5. Gjykata pushoi ceshtjen ky kllufi vazhdon citon hamendesimet e njujork times 🤦‍♂️. Na mbyten karagjozet

  1. Gezohuni o njerez te Albanistanit! Kryeministri juaj nuk do denohet nga gjykatat amerikane ( as nga shqiptaret se keto i ka nen vehte) Une propozoj te behet nje dite pushim per vendin e ta gezojme kete fund te lumtur ne te gjithe shqiptaret,brenda e jashte kufirit.

 6. Po ngaqe edhe i akuzuari eshte kopil per vete. Madje ka dhe nje djale kopil, sipas gazeptës TemA!

 7. Analize e sakte dhe korekte.

  SPAKU duhet te veproje si per te gjithe ndryshe drejtesia e re me rregji e perzgjedhje tregon qe nuk jane me te mire se ata me pare.

  Vete amerikanet duhet te jene te interesuar pasi eshte turperuar shteti amerikan duke blere si bagetia nje kryezbulues te rangut te larte, imagjino cfare behet me diplomatet apo personel tjeter CI A apo FBI.?

 8. E ku mbeti Kopil? Te gazeta e Mero kopilices qe ka mbi 30 vjet qe nga nje preher pushteti ne tjetrin ben punen e kurvices.

 9. Mjaft , edvini I zi I krimbit,drogs,mekanikalit ,mjaft talle bolet me opinionistat analistat e upuzits,mjaft talle kokrrat me doktorin dhe lylin.rama ik,ik,ik.

 10. Ore Saliu eshte hajdut dhe kriminel ne USA kurse Lapsi kerkon edhe Ramen duke lene Saliun te bredhi rehat.
  Rama eshte me i forte se kurre nuk ka laps apo pene qe e ndalon,ndoshta i kruani pak sumen.

 11. ‘Gërdeci’/ SPAK kërkon dëshminë e ish-shefit të shtabit të ushtrisë Luan Hoxha! Mori azil në SHBA, frikë nga Shkëlzeni,o bushat njelloj me qytetarin dixhital salih,mendon si salihu ha si salihu fle si salihu dhjet si salihu sa poshte e ke cuar veten,ne tirone nuk ka ceshtje sepse nuk ka veper,thjesht nje takim kur tjetri ka qene ne detyre

 12. Pasi Berisha u shpall non grata ky qe fliste per foto historike Basha-Trump; akuzoi pikerisht Bashen per lidhje me ruset; kete e beri pasi u shpall non-grata nga SHBA-te, e ndersa Basha ishte ne kulmin e mbeshtetjes amerikane.

  Tani une kam dy pyetje:

  -Me te vertete mendoni se keta idiote e sharlatane do ja hidhnin paq?

  -Imagjinoni per nje moment sikur te vinin ne pushtet ne 2021-in keta; a nuk do ishte bere Shqiperia nje nevojtore siç keta bene opoziten dhe partine e tyre?

 13. Roli i Shkëlzen Berishës

  “Gërdeci, pranë Vorës, ishe vend ideal për përfituesit e këtij biznesi gjigant, ku ishin përfshirë sipas informacionit dhe medias edhe familjarë të Berishës, madje edhe baxhanaku i tij, Muhamed Hoxha, mbeti i vrarë. Përflitet që i biri kishte qenë aktiv qysh në procesin e vendimmarrjes, kur duhej të merreshin mendimet e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ministrisë së Drejtësisë; madje Ilir Rusmali që drejtonte këtë ministri, kishte dhënë mendim negativ

 14. Shihni si i ka ngel ne fyt Gerdeci patronazhisteve te gjerizit.E kane bere si teme qe si e si te mbulojne te zezat e tyre ne vjedhje, kondrabande, droge, korrupsion.Na thoni o faqezinj, bira kurvi kush wsht pushtet si kyqe drejton si figure e degjeneruar e i shperfytyruar, a ka me turpe nder ky faqe zi, po ju kujtohet gruaja Bilalit, kush pagoi, e kush shkoi ne emer te saj, a e dini ku e ka burrin Bilalesha,,,,ne burg, aty e ka vendin edhe korruptonjesi.Ju nuk u vjen mbare e i suleni artikullshkruesit i cili citon faktet e thena e dala neAmerike.Mos harroni permendjen ne akuzen ndajMccanigalit, qe emeri bandititRama permendesh plot 14 here. E cdoni me shume, me aqe ky trukues duhet, e mbase te shkoi para drejtesise amerikane.Vetem per keto, ai nuk e merito pushtetin, por ndjekjen penale. Kujdo drejtuesi pushteti ti ndodhte, a po ti permendet emeri nga drejtesia, ne se ka ndergjegje demokracie largohet nga pushteti. Po kush e ben kete tek ne, banditi, imorali, hajduti drogmeni, korruptuesi,,,,joooo, kurre, pushtetin e kaa vetem per keto.Me gjithate, keto komentet e gjerizit, jane sic thote populli,,,lajne m,,in me shurre.Ta gezojne deri sa te bjere ne cark, aty do ngordhe.

 15. Ore jeni bere si klubi i budallenjve!

  Mos u merrni me Ramen se s’e perballoni dot ju!

  Eshte nivel tjeter inteligjence ai!

  Inteligjence emocionale qe ju a s’e keni idene nga i bi!

  Eshte fitues Rama, ne te gjitha aspektet!

  Ndersa ju jeni thjesht humbesa!

  Akoma s’e keni kuptu?!

  Ore do dilni fare nga fiqiri!

  Do beheni si ata tipat qe flasin me vete rruges!

  Ruajeni veten se eshte gjynaf me u shperdoru kshu! 😅😅😅

  1. Jorgo moj Jorgica,
   te dhjefsha ato cica,
   sepse Surrel te mbajne ere,
   ngaqe aty Rama ka dhjere,

   Jorgo moj Jorgica,
   ne goje me Pallen e Karit,
   se ashtu me Palle ne goje,
   i ngjan fiks Ram Gamorit.

   1. Nuk shquheni ju Tironcit per bejte te tilla.

    Ju shquheni kryesisht per muhabet t’omel.

    Keshtu qe mos iu fut kot atij territori. Ose mos vej perkatesi krahinore fallco.

     1. Je nje cik fare me mire kete here, por duket qe te mungon talenti. Si c’te thashe me heret.

      Gjithsesi ti vazhdo perpiqu, nqs. e ndjen pasionin brenda teje.

      Une do te ta mbeshtes.

 16. Ta kam mbeshtet ne mollaqe,
  o ti Jorgice aty e ke,
  por ti mba syte tek Rama,
  prandaj nuk po e sheh.

  po nuk te mjaftoi,
  eja kruaje prap,
  se gadi ta kam Hurin,
  o Jorgica trap.

 17. Tironco, futi edhe nja dy dopio raki vllai.. se ku i dihet ndoshta talenti per bejte eshte fshehur diku thelle thelle brenda qenies tende.

  Deri tani s’po e shof!

  Gjithsesi mua ketu me ke. Do te ta mbeshtes gjithmone.

 18. FBI ne diten e saj me te zeze qe nga Lufta e ftohte. Nje shef i saj pranon se ka marre ryshfet nga njefare Neza, nje malok tropojan (maloku shko me tej duke thene se “ja kam dhene Borxh…”)
  Kur plasi ky skandal Edi Rama si kurre ndonjehere ne keto 25 vjet ne pushtet (Min. Kulture, Kryetar Bashkie, Kryeminister) nuk u zhduk nga qarkullimi me dite te tera. (ose me mire e fshehen)
  McGonigal pra shef atje ne FBI arrin e merr ryshfet nga njefare malok Neza (!) e kete gje e pranon atje ne gjygj.
  Mirepo ky maloku Neza eshte mik me Ramen e se bashku me Damian Gjiknurin e Rames e marrin McGonigal dhe e transportojne ne Tropoje ku bejne dhe foto 3-she me te pasi i japin ne B. Curri edhe nje Medalje (!)
  Ja pra pse FBI eshte ne diten e saj me te zeze ne historine e vet.
  Tani nje kerkese per stafin e lapsi.al –
  Meqe mediat e Uturakut te qeverise nuk duan ta kujtojne ate foto Neza+McGonigal+Gjiknuri , silljani ju te lapsi.al para lexuesve tuaj qe tu rikujtohet me mire.
  Mbase u vjen kujtesa edhe medias-Uturak te kryeministrise…

 19. Numërohen 60 nga 74 kutitë e Kukësit, Halilaj i PS mbi 4,500 vota para Vatës të “Bashkë fitojmë”Bushat ka fituar salihu ne kukes duhet te jesh i gezuar sot

 20. Gazetarja: D.m.th ti thua që kjo video u bë falas, u bë thjesht për idealizëm?

  Alma K: Dëgjo, u bë falas, kjo pyetja që më drejton sikur u bë falas, duket sikur i jemi vënë atij për t’i vënë një gjobë. Absolutisht… Unë kam qenë e punësuar diku edhe kaq. Dekonspiroi nga një pakujdesi,bushat shkruaj dicka per kete Almen e salihut qe e punsoje qe te bente nje gojore Safetit,qe te fitonte zgjedhjet ne kukes,salihu i dhjere por krenar

 21. Ne Kukës dhe në gjithë Shqipërinë alternativa e servirur si e djathtë nga koalicioni “BF”, në të vërtetë nuk ishte asgjë më tepër por një sallatë politike me mbetje të së djeshmes komuniste, të korruptuar të ngelur pa prenë e tyre; pushtetin e marrë me votën e njerëzve të ndershëm dhe të përdorur për interesa personale.

 22. Humbjen më të thellë, Berisha e kishte në komunën e Flamur Nokës, Shishtavec , ku Halilaj mori 871 vota, ndërsa Vata vetëm 377 vota.
  Kjo është një tjetër shuplakë brenda pak muajsh për Berishën pas asaj të zgjedhjeve të pjesshme të Rrogozhinës mbajtur më 23 korrik 2023. Kjo tregon se Berisha vijon të humbasë mbështjetjen dhe se shqiptarët po braktisin atë por dhe ata që i shkojnë pas.

 23. në Shqipëri, është tashmë shumë e qartë, nga Veriu në Jug, nga Lindja në Perëndim, se ka diçka më të zymtë, më të jashtëligjshme, më pa etike sa gjithçka e imagjinueshme dhe e paimagjinueshme që mund të ndodhë në Shqipëri. Ai është Sali Berisha dhe rrethi i ngushtë i besnikëve që i ka mbetur. Besnikë të lidhur ngushtësisht me interesat familjare dhe pasurore të tij

 24. Edhe pse përballë një skandali, ku kryebashkiaku kapet në zyrën e tij duke bërë seks, dhe për më tepër në një bastion demokrat, Berisha jo vetëm që nuk arriti dot të fitonte, por përkundrazi, thelloi humbjen me shifra të frikshme.

  Dhe këtë radhë, nuk thonë dot as na vodhën e as na blenë, se humbja është e tillë, që nuk lë vend për asnjë justifikim.

  Ndaj dhe Sali Berisha, ka vendosur të heshtë.Zera thone qe eshte ne krevat ne vilen e tij ne lalez,e ka lene me goje dua te vdes prane detit.

 25. Të gjithë që i hakërrehen atij, kanë parasysh atë skenën, kur ai del menjëherë pas humbjes, thotë atë fjalinë klishe “kjo ishte vjedhja më e madhe në histori” e zgjedhjeve dhe pastaj premton se do hakmerret me protesta dhe do rrëzojë qeverinë e krimit.

  Kanë kaluar gati 48 orë dhe ai nuk e ka bërë atë që ka bërë gjithë jetën për 32 vjet.

  Pak u duket kjo?Shiko fytyren e salih karaxhic berisha te kuptosh fytyren e vellait te tij serb Radoicicit dhe i ke thene te gjitha

 26. heshtja eshte tregues qe dhe imbecilet me te flakte te Foltores kane nisur te mendojne, heshtja totale eshte tregues i tronditjes totale.

  Ky eshte moment teper i volitshem psiqikisht, sepse eshte momenti qe tregon se dhe fanatikeve me te medhenj u eshte tronditur bindja se Berisha mund t’i sjelle ne pushtet.

 27. nga 61 bashki ka fituar vetem 6 me shpirt neper dhembe bashki te rangut te dyte e te trete. Si mund ti jepnin vote kuksianet forces qe mban akoma ne krye te saj gangsterin politik qe zbriti nga shishtaveci me kepuce te grisura e sot zbret ne sheshin e Kukesit i gergufur me Range Rover 125 mije euro, me Vile ne Tirane, Vile 3 kat ne Lalez, 2 apo 3 apartamente 160 m2 ne Tirane 2 apo 3 apartamente te grabitura nga enti i banesave ne Sarande ne emer te familjareve te vet kur ishte drejtor Enti banesash. Ky Muli gangsteri njeriu me i urryer per mbare shqiptaret qe udhehoqi pordhestat rrugore me molotov ne dore

 28. Dhëndri i Berishës shpërthen në sulme ndaj SPAK, ndjekësit e “masakrojnë” për aferën e ish-kompleksit “Partizani”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *