• |
ide | kryesore

Pas 5 muajsh përfundon greva e skenaristëve të Hollywood

Paparazzi, Slider
Hollywood

Greva që ka parë protagonistë skenaristë të Hollivudit gjatë 5 muajve të fundit ka përfunduar në mesnatë. Më 2 maj 2023, Shoqata e Shkrimtarëve të Amerikës (WGA) ose sindikata e skenaristëve në Shtetet e Bashkuara (veçanërisht në Hollywood) hynë në grevë kundër AMPTM (Aleanca e Prodhuesve të Filmit dhe Televizionit), ose shoqatës së producentëve.


Arsyeja nxitëse e raportuar nga media muajt e fundit duket se është mosdisponueshmëria e Amptm për të hapur një dialog mbi pagën minimale javore për skenaristët. Si dhe mbrojtjet e vendeve të punës që mund të garantojnë një numër minimal autorësh për çdo projekt.Gjithashtu dhe një numër bazë javësh pune për çdo film ose serial të porositur. Përdorimi i AI ishte gjithashtu një temë e rëndësishme për t’u theksuar për shkrimtarët, të frikësuar se brenda pak vitesh inteligjenca artificiale mund të zëvendësonte punën e tyre.

Greva vazhdoi më pas pafundësisht pasi AmpTM ishte treguar i gatshëm të fliste për pagat, por jo për mbrojtjet e kërkuara nga skenaristët. Kjo duke gjeneruar një ndalim të shumë grupeve, veçanërisht, në mënyrë logjike, të atyre që kërkojnë një draft javor të komplotit. Përditësimet e fundit të disa ditëve më parë thoshin se më 24 shtator dy palët kishin arritur përfundimisht një marrëveshje, pas një negocimi që zgjati disa ditë, i cili ishte në pritje të miratimit zyrtar.

Dhe kjo është ajo që duket se ka ndodhur në mesnatë:

“TMZ” deklaroi se “udhëheqja e WGA votoi të martën për t’i dhënë fund grevës, duke miratuar marrëveshjen e re trevjeçare me AMPTP… dhe ajo do të hyjë në fuqi pak pas mesnate.”

Marrëveshja në fakt do të duket se prek të gjitha pikat e kërkuara nga shkrimtarët, duke i dhënë fund një prej goditjeve më të gjata dhe më domethënëse në historinë e Hollivudit.

Ende nuk ka lajme për grevën e SAG-AFTRA, 65 mijë aktorët që iu bashkuan protestës së skenaristëve në korrik, duke kërkuar gjithashtu një pagë minimale dhe mbrojtje, të cilat megjithatë nuk duket se ende kanë një zgjidhje të mundshme në horizont.

LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *