• |

Video/ Areola i pakalueshëm: Brighton përplaset në murin e West Ham

Areola

Plotësohet tabloja e javës së 20-të të Premier League. West Ham dhe Brighton nuk i bëjnë keq njëri-tjetrit, të ndalur në një barazim 0-0 në London Stadium. Miqtë dominuan efektivisht nga fillimi në fund ndeshjen, por vetëm i shkuan pranë avantazhit. Fillimisht Ferguson (69′) dhe më pas Moder (85′) nuk arritën të kalonin portierin Areola. Të besuarit e Moyes mbeten në vendin e gjashtë në tabelë, tre pikë më shumë se Brighton. 34 pikë për Hammers e 31 për Seagulls.

West Ham dhe Brighton e mbyllin qetësisht 0-0 në London Stadium. Në pjesën e parë të lojës Seagulls filluan të menaxhonin zotërimin e topit, duke bërë presing lart, në përpjekje për t’i mbyllur në gjysmën e tyre të fushës. Hammers u mbështetën mbi të gjitha në kundërsulme, duke u përpjekur të përfitonin nga disa gabime teknike të miqve. Pavarësisht epërsisë së tyre, të besuarit e teknikut De Zerbi nuk arritën të godisnin, pasi pjesa e parë u mbyll pa gola, 0-0.

Në pjesën e dytë, Bowen u përpoq të ndizte të tijtë disa herë, për t’i dhënë një shkundje Hammers. Por pas një ore lojë skuadra vizitore u rrit përsëri në performancë. Në minutën e 69′, zëvendësuesi Ferguson ishte afër për të shënuar golin e avantazhit me një diagonale me të majtën. Në fund të ndeshjes, Moder humbi golin e ndeshjes, me portierin Areola që i mbylli portën edhe Lallana në kohën shtesë. Përfundoi pa gola, me dy skuadrat që ndanë pikët. West Ham rritet në 34 pikë, ende në vendin e gjashtë, duke ruajtur epërsinë e tyre prej tre pikësh ndaj Brighton, i shtati me 31.