• |

Video/ ‘Luftë’ në derbi e Lazio në ekstazë: sherr në fund e tre të kuq, Sarri në gjysëmfinale të Kupës së Italisë

Lazio

Lazio është skuadra e dytë që arrin në gjysmëfinale të Kupës së Italisë 2023/24. Në Olimpico, skuadra e teknikut Sarri mposhti Romën me rezultatin 1-0 dhe përgatitet të përballet në raundin tjetër me fituesin e Juventus-Frosinone. Në pjesën e parë pati shumë ekuilibër, raste të pakta dhe mbrojtje ishin protagoniste. Më pas në pjesën e dytë Huijsen pengoi Castellanos në zonë dhe Zaccagni (51′) gjakftohtësisht shënoi golin nga penalltia, duke vendosur derbin. Në fund, ndërhyrja fantastike e Mandas ndaj Belotti shpëtoi rezultatin. Më pas një shtesë 11 minuta me tension të lartë me përjashtimet e Pedro, Azmoun dhe Mancini.

Një tjetër sukses për Lazio, një tjetër Kupë e mallkuar e Italisë për Romën. Pas sukseseve të fundit në finalen e 2013-ës dhe gjysmëfinalen e 2017-ës, bardhekaltrit fitojnë edhe këtë çerekfinale. Tani Sarri do të luajë gjysmëfinalen kundër fituesit mes Juventus dhe Frosinone. Derbi u vendos nga një penallti e Zaccagni, pas një naiviteti të Huijsen. Sidoqoftë, me llogari të bëra Lazio e meritoi fitoren përfundimtare, të paktën për faktin se u përpoq me më shumë guxim se Roma.

Lexo më tejBrazili zgjodhi trajner, Mourinhos i mbeti vetëm Roma: Friedkin japin aprovimin për rinovimin

Në fakt, klima e tensionuar ndihej edhe në tribuna që para ndeshjes Lazio-Roma. Gjatë nxemjes së dy skuadrave ka pasur shkëmbim fishekzjarresh dhe tymuesesh mes dy tifozerive. Në veçanti midis Curva Sud (me tifozë verdhekuq) dhe Tribuna Tevere (e zënë nga tifozët bardhekaltër). Skenën e ka vëzhguar edhe José Mourinho, i cili është afruar së bashku me menaxherin e ekipit verdhekuq për të kuptuar se çfarë po ndodhte mes dy sektorëve. Trajneri portugez, dukshëm i mërzitur, shkoi në tribunën Tevere dhe i ftoi tifozët të ndalonin. Sidoqoftë, nuk ka pasur nevojë për ndërhyrjen e policisë.